132 Shares 8165 views

Co jest lepsze – Xubuntu i LUBUNTU? Liczba specjalistów

Kiedy użytkownicy komputerów zaczęli używać stosunkowo dużych ilościach Linux, Ubuntu najpopularniejsza powłoka otrzymana. I nawet dzisiaj, kiedy o „Linux” nauczył się wiele, „Ubuntu” używane jest 30% więcej niż w przypadku innych systemów operacyjnych. Jednak membrany tego typu jest wiele, a każda dystrybucja jest wyjątkowy. Oczywiście, niektóre powiedzieć, że lepiej – Xubuntu i LUBUNTU lub z Kubuntu, jest dość trudne, więc tutaj będą umieszczane główny nacisk na porównanie wydajności i łatwości użytkowania tych systemów operacyjnych.


Tak więc, w porównaniu muszą podjąć równoważne rozkładów:

  • Ubuntu 14,10;
  • Kubuntu 14,10;
  • Xubuntu 14,10;
  • LUBUNTU 14,10;
  • Ubuntu GNOME 14.10.

Ponadto, wszystkie pięć powłoka musi być porównana do równoważnej 64 bitów i przy użyciu urządzenia z tych samych cech. Wszystkie wyżej wymienione dystrybucji – Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, LUBUNTU, Ubuntu GNOME, – doszło w czasie (w 2014 roku) i mają podobne parametry podstawowe. Ponadto, wszystkie one mają podobny rdzeń „Linux” – 3.16.0. Z kolei wielkość ISO jest odpowiednio 1,109, 1,017, 0,979, 0,702, 0,998 i 0,998 Gb.

Testowanie bezpośrednio na komputerze

Aby zrozumieć, że lepiej, Xubuntu i LUBUNTU, trzeba przetestować powłoki bezpośrednio do komputera. Tak, w tym celu będzie zbliżać się do średnio parametrów nowoczesny laptop (z częstotliwością 2,3 GHz 3 Gen, procesor i7 3610QM z 8 rdzeni, 8 GB pamięci RAM DDR3, rozdzielczość 1366×768, karta graficzna, 2GB NVIDIA GeForce 630M).

Pobierz OS

Wszystkie 5 dystrybucje mają podobne etapy instalacji, chociaż proces ładowania może się nieznacznie różnić w przypadku Kubuntu. Kroki są bardzo proste i nie powinno trwać dłużej niż 10-30 minut (w zależności od połączenia internetowego).

Krok 1: Wybierz swój język.

Krok 2: Upewnij się, że pobranie powłoka spełnia minimalne wymagania, i ręczne konfigurowanie aktualizacji podczas instalacji (do pobierania oprogramowania z innych firm). Instalacja oprogramowania firm trzecich jest kluczowa dla odtwarzania plików multimedialnych i oglądają filmy w internecie na YouTube. Jeśli nie jesteś ekspertem Linux, należy to sprawdzić.

Krok 3: Wybierz lokalizację dla instalacji, należy ustawić dysk docelowy, a ustawienia formatu. Naciśnij klawisz Enter, po dokonaniu wszystkich ustawień. Parametry te będą takie same dla Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, LUBUNTU.

Krok 4: Wybierz położenie geograficzne – w zasadzie, to jest automatycznie wykrywane. W przeciwnym razie, należy je wprowadzić następujące monity systemu.

Krok 5: Wybierz układ klawiatury i język. Ogólnie rzecz biorąc, powłoka musi być pobrane w języku angielskim dla większości użytkowników.

Krok 6: Utwórz identyfikator użytkownika i hasło. Proszę zapamiętać tę informację – jeśli zdarzy się im zapomnieć, że nie będzie mógł zalogować się później.

Krok 7: Kliknij „Dalej” i czekać aż dystrybucja ma swoją siedzibę.

Jak widać, „Ubuntu” ma intuicyjnie prosty proces instalacji, a powłoka jest łatwo ładowane z każdym użyciu. Jednakże, to jest dobre dla początkujących, „Linux”, a bardziej zaawansowane zaleca się, aby dokonać wyboru: Xubuntu vs LUBUNTU.

Wygląd i estetyka percepcja

Każdy z pięciu dystrybucji jest wyjątkowy, wizualnie są one różne od siebie. Ubuntu 14.10 ma Unity 7.3.1 środowiska pulpitu i niepowtarzalny wygląd z pustym biurku i lewym panelu bocznym. Ustawienia Ubuntu są znacznie prostsze niż w pozostałych czterech muszli. Ubuntu Tweak narzędzie jest bardzo łatwy w użyciu.

Kubuntu 14.10 powinna wyglądać znajomo dla użytkowników systemu Windows 7. środowiska graficznego można uzyskać w jednym z dwóch wersjach – KDE 4.14.1 i KDE Plasma 5. Druga wersja z płaskimi ikon wygląda po prostu oszałamiające i jest silnie związana z Windows 8. Z kolei , KDE 4.14 zawiera liczne motywy i możliwości ustawień użytkownika są dostępne za pośrednictwem Internetu. Można dokonać pulpit wyglądać tak, jak lubisz, prawie bez ograniczeń.

Jeśli mówimy o tym, co jest najlepsze – Xubuntu i LUBUNTU, warto zauważyć, że jest to stosunkowo lekki system operacyjny, dzięki czemu oboje wyglądają mniej atrakcyjne wizualnie niż Ubuntu lub Kubuntu. Ale doświadczeni użytkownicy mogą dostosować je odpowiednio, aby wyglądały lepiej.

Ubuntu GNOME wygląda bardzo wyrafinowane i obsługuje dodatkowe opcje ustawień. W razie potrzeby, można znaleźć wiele estetycznie przez Internet dla GNOME 3, który będzie kompatybilny z Ubuntu GNOME 14.10. Ponadto narzędzie Tweak współpracuje również z domyślnymi ustawieniami, a może dodać odpowiednie rozszerzenia.

środki wykrywania sprzętu

Wszystkie dystrybucje Ubuntu rozpoznać sprzęt bezbłędnie bez żadnych problemów. rozdzielczość ekranu, dźwięk, Wi-Fi, LAN, touchpad, i tak dalej. d. działa doskonale bez żadnych trudności we wszystkich pięciu dystrybucji. Niezależnie od tego, czy załadowany lub LUBUNTU Xubuntu, NVIDIA i inne ustawienia są instalowane szybko i łatwo.

Wstępnie zainstalowane pakiety

Ubuntu, Kubuntu i Ubuntu GNOME pochodzą z pełnej wersji LibreOffice, a Xubuntu i LUBUNTU mają lekkie Abiword i Gnumeric. Niemniej jednak, pełny zestaw LibreOffice może być zainstalowany na każdym z repozytorium „Ubuntu”.

Montaż (GIMP) jest ustawiony tylko w Xubuntu. LUBUNTU jest mtPaint – łatwy edytor zdjęć z ograniczoną funkcjonalnością. Ponadto utworzenie dysku rozruchowego , a oprogramowanie do tworzenia bootowalnego USB nieobecny w Xubuntu i Ubuntu GNOME, są reprezentowane tylko w trzech innych muszli.

Wbudowany menedżer konfiguracji jest obecny we wszystkich systemach operacyjnych z wyjątkiem LUBUNTU. Dlatego też, jeśli są – początkujący użytkownik Linuksa, LUBUNTU może spowodować pewne problemy, jeśli to nie działa bardzo dobrze od samego początku. Kubuntu, Ubuntu i Ubuntu GNOME mają najbardziej zintegrowanych menedżerów ustawień, trochę mniej funkcji obecnych w Xubuntu. Z tego powodu nie jest tak łatwy wybór: LUBUNTU i Xubuntu. Co jest lepsze – odpowiedź na to pytanie może zależeć od doświadczenia użytkownika.

Zasadniczo te same dystrybucje starają się zapewnić wspólne aplikacje potrzebne do regularnego stosowania, a wszystko, co trzeba dodatkowo można pobrać z innego repozytorium „Ubuntu”.

Każda z tych dystrybucji ma menedżera pakietów GUI – Centrum Oprogramowania Ubuntu (Ubuntu, Xubuntu, Ubuntu GNOME), LUBUNTU Software Center i mion Discover (Kubuntu). Są łatwe w obsłudze i mają dobre wyszukiwania. Ponadto LUBUNTU Synaptic Menedżer pakietów posiada dodatkowo. Działa szybciej niż inne podobne.

Prace nad urządzeniem

Być może to jest najważniejszym elementem w określaniu charakterystyki działania systemu. To właśnie te trzy parametry (wykorzystanie zasobów pamięci RAM, CPU, zużycie energii i czasu obciążenia) daje najdokładniejsze odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze – Xubuntu i LUBUNTU.

wykorzystanie zasobów

Jak można się było spodziewać, LUBUNTU wykorzystuje najmniejszą moc RAM, drugie miejsce w tej charakterystyka wykonuje Xubuntu. LUBUNTU korzysta około 250 MB pamięci RAM w stanie ustalonym, nie pracę każdej aplikacji z wyjątkiem tych z Monitora systemu. W takich samych warunkach i w tym samym laptop LUBUNTU pochłania 30% mniej pamięci niż Xubuntu i 52% mniej pamięci niż Ubuntu GNOME, 55% mniej niż Kubuntu, a 59% mniejsze niż Ubuntu 14.10. Dość wizualne porównanie.

Ubuntu GNOME jest trzecim najbardziej efektywny podział ze zużyciem pamięci wynosi 500 MB. Kubuntu Ubuntu 14.10 14.10 i dodano prawie 600 MB pamięci RAM, w tych samych warunkach i w tym samym urządzeniu.

pobór mocy

Nawet stosunkowo LUBUNTU 14,10 ekonomiczne zużycie energii na szczycie listy jako najbardziej efektywnej dystrybucji. "LUBUNTU" zużywa 9% mniej energii niż Ubuntu GNOME 14.10 i 13% niższe niż Xubuntu. Kubuntu jest najbardziej System „marnotrawny” po Ubuntu. Dlatego odpowiedź na pytanie o wybór LUBUNTU i Xubuntu (co jest lepsze dla netbooka) będzie niewątpliwie pierwsza opcja.

czas pobierania

Wszystkie dystrybucje „Ubuntu” są dość szybko załadowane – w ciągu 30-40 sekund. Nie ma dużej różnicy pomiędzy tymi pięcioma muszli, ale nadal można zauważyć, że „LUBUNTU” 14.10 jest ładowany szybciej niż ktokolwiek inny.

miejsca na dysku

Wszystkie dystrybucje potrwać około 4-5 GB miejsca i nie ma żadnych istotnych różnic między nimi.

W ogóle – co mówią eksperci

W wyniku powyższego, można stwierdzić, że wybór lub LUBUNTU Xubuntu (co jest lepsze dla netbooka) korzystne jest pierwszą dystrybucją. Ta powłoka ma najlepszą wydajność. Jej praca będzie stabilny nawet na urządzeniach z ograniczoną mocą, mówią eksperci.

Wybierając spośród innych systemów operacyjnych, Ubuntu GNOME można bezpiecznie umieścić na drugim miejscu. Dystrybucja oferuje bardzo przyzwoitą wydajność przy jednocześnie atrakcyjnej środowiska graficznego. Niektórzy twierdzą, że jest Xubuntu zajmie to stanowisko, ale niestety, powłoka wykazuje pewną niestabilność pracy.

Jak zwykle, dystrybucji Kubuntu jest najwolniejszy w tej grupie zużywa najwięcej energii. Można oczekiwać, że minimalny czas pracy baterii z „Kubuntu”. Jednak środowisko graficzne jest po prostu niesamowite. Użytkownicy z potężnych nowoczesnych komputerów i nie wymaga długiej żywotności baterii, można bezpiecznie wybrać OS.

Wreszcie, Ubuntu 14.10. Jeśli chcesz zatrzymać swój wybór na tej powłoce, wskazane jest, aby pobrać i zainstalować Ubuntu 14.04.1 wsparcie „LTS” aż do kwietnia 2019 roku, zamiast powyższej wersji. Zasadnicza różnica między nimi nie jest przestrzegane, ale wsparcie może być duży plus.

Jeśli uważasz, że zdaniem ekspertów, każdy z opisanych powyżej błon charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, niezależnie od stwierdzonych drobnych niedociągnięć. Dlatego niemożliwe jest, aby polecić jeden z nich jako najbardziej odpowiednie dla wszystkich użytkowników.