163 Shares 5677 views

Turbo Boost Technologia Intel

Aby zacząć rozumieć, co się z Turbo Boost, należy przynajmniej na chwilę wyobrazić sobie, co „przyspieszenie” podzespołów komputerowych.


Przyspieszenia (lub podkręcania) komputer – ma na celu zwiększenie jego skuteczności przez części pracujących w nienormalnych warunkach (zwykle w wysokich częstotliwości). Najczęstszym typem podkręcania jest zwiększenie częstotliwości CPU i GPU oraz pamięci RAM i pamięci wideo.

Podkręcania procesora jako zjawisko istnieje od początku lat 90-tych ubiegłego wieku, po CPU serii 482nd pojęcie czynnika. Producenci płyt głównych, chcąc ujednolicić swoje produkty pod całej linii nowych procesorów firmy Intel, przeznaczony swoje produkty w taki sposób, że zamykając niektóre mosty na „matki” może narazić szybkość magistrali i mnożnika procesora używany. Ostateczna częstotliwość CPU – to jest mnożnik częstotliwości produkt opony.

Z biegiem czasu, dzięki staraniom niektórych firm (Abit, Epox, i inni), przyspieszenie przestał być wiele oddzielnych komputerowych guru kasta. BIOS płyty głównej pojawiła się cała większość ustawień sekcje umożliwiają nawet niedoświadczony użytkownik może zmieniać parametry takie jak częstotliwość magistrali procesora, napięcia dostarczanego do procesora, z synchronizacją (opóźnienie) pamięci itp

Picie przetaktowywania procesorów od różnych producentów były różne. W AMD, na przykład, jeśli nie jest to zalecane, a następnie, w każdym razie, nie umieścić szprychy w kole. Ponadto, procesor z tej firmy po raz pierwszy od wielu lat nie był odblokowany mnożnik „w górę”, czyli umożliwiając podniesienie częstotliwości procesora wyższym od nominalnego. Ale Intel już od dawna zgodne przeciwnikiem przyspieszenia. Na przykład, płyt głównych sprzedawanych pod własną marką nie ma żadnych opcji, odpowiedzialnych za dopracowanie opcje procesora i pamięci. Rzeczy zaczęła się zmieniać pod koniec 2008 roku, kiedy to pojawił się nowych procesorów Bloomfield technologię Turbo Boost.

Przyczyną Turbo Boost to procesory wielordzeniowe dzisiaj. Chociaż pierwsze procesory desktopowe dwurdzeniowe ponad prawie siedem lat, to wciąż nie wszystkie aplikacje są zoptymalizowane pod kątem wielowątkowości. W związku z tym często jest to przypadek, gdy jeden lub dwa rdzenie są ładowane prawie do 100%, a reszta „odpoczynku” w tym czasie. W tej sytuacji, nowe procesory są minimalne przewagę nad jednordzeniowych poprzedników. Turbo doładowania automatycznie przez pewien czas, aby zwiększyć częstotliwość obciążonych rdzeni, zwiększając rzeczywistych i oczywiste wydajności procesora w tym szczególnym problemem. W tym urządzeniu nie wykracza poza TDP procesora przydzielonej mu przez producenta. Innymi słowy, jednostka CPU w tym trybie nie jest normatywna nie emitują więcej ciepła niż w stanie odstąpić od nominalnego układu chłodzenia.

Teraz technologia Turbo Boost jest obsługiwany przez większość rodziny procesorów Intel Core i (ale nie zawsze!). Budżet Pentium i Celeron, dopóki nie zostanie niestety pozbawieni. Każdy z modeli procesorów oraz o nominalnej częstotliwości i maksymalnym „przyspieszenie” częstotliwości. Na przykład, procesor Core i7 870 o nominalnej częstotliwości 2,93 GHz w trybie Turbo wzmacniającej może być rozproszona na wystarczająco imponującą 3,6 GHz.

Ci, którzy nie wiedzą, jak włączyć Turbo Boost, może uspokoić domyślnie opcja ta jest włączona w obecnych BIOS (o ile, oczywiście, wsparcie procesor jest zainstalowany w komputerze). Co do zasady, menu, odpowiedzialnej za stosowanie tej technologii, zwanej lub «Turbo Boost» lub «tryb Turbo», albo coś bardzo podobnego. W zaawansowanej firmware przeznaczony dla doświadczonych użytkowników, możliwe jest nie tylko włączenie / wyłączenie trybu (wartość parametru Włącz / Wyłącz), ale również kontrolować maksymalny mnożnik dla każdego rdzenia. Czasami nawet mogą zwiększyć maksymalną procesor teplopaketa. Ta ostatnia funkcja pozwala procesora do pracy w trybie turbo przez dłuższy czas lub jednocześnie zachować zwiększoną częstotliwość na większej liczbie rdzeni.

Ponadto, system musi być zainstalowany sterownik Turbo Boost pozwala nowoczesne systemy operacyjne, aby zapewnić prawidłowe ich interakcji z BIOS-u płyty głównej.

Ostatnio, AMD ma także kilka pokoleń swoich procesorów użyciu technologii analogowej impuls turbo – TurboCore. Z technologią Intela wcale nie jest nazwa, w rzeczywistości nie różni.