677 Shares 2140 views

Podstawowe funkcje systemów operacyjnych

System operacyjny jest pośrednikiem między komputerem a użytkownikiem, zapewniając ich interakcje i odpowiedzialność za realizację programów. Najbardziej znani przedstawiciele: Linux, Microsoft, Mac OS i tak dalej. W tym artykule przyjrzymy się składowi i funkcjom systemów operacyjnych. Chodzi o wspólne parametry bez wiązania się z konkretnym systemem operacyjnym.


Co to jest system operacyjny?

Zanim rozważymy, jakie są funkcje systemów operacyjnych, rozważymy, z czego się składa.

 1. Moduł oprogramowania, który zarządza systemem plików.
 2. Sterowniki dla urządzeń. Zapewniają prawidłową pracę każdego elementu sprzętowego komputera, a także wymianę informacji z innymi urządzeniami.
 3. Procesor odpowiadający na polecenia użytkownika.
 4. Programy serwisowe. Z ich pomocą można pracować w sieciach komputerowych z dyskami i plikami.
 5. Moduły zapewniające środowisko graficzne dla użytkownika.
 6. System pomocy, który pomaga Ci znaleźć odpowiedź na wszelkie pytania dotyczące systemu operacyjnego i jak z nim pracować.

Funkcje systemu operacyjnego mogą różnić się w zależności od typu urządzenia. Istnieje wiele klasyfikacji. Oto główne.

1. Liczba równoczesnych użytkowników systemu operacyjnego to: pojedynczy użytkownik (starsze wersje, na przykład MS-DOS, Windows 3.x, wcześniejsze wersje systemu OS / 2) i użytkownik wielu użytkowników (na przykład UNIX, Windows NT).

2. Liczba wykonanych jednocześnie zadań: pojedyncze zadanie (na przykład MSX, MS-DOS) i wielozadaniowość (OS: OS / 2, Windows 95, UNIX).

Co robi system operacyjny?

Przyjrzyjmy się teraz podstawowym funkcjom systemu operacyjnego:

 • Wykonywanie poleceń użytkownika na żądanie (uruchamianie i zamykanie programów, wprowadzanie i drukowanie informacji, uwalnianie dodatkowej pamięci itd.);
 • Dostęp do urządzeń peryferyjnych (drukarka, mysz, klawiatura itp.);
 • Pobieranie oprogramowania do pamięci RAM i jej wykonywanie;
 • Wdrażanie zarządzania pamięcią operacyjną ;
 • Zapisywanie danych dotyczących błędów i usterek w systemie;
 • Zapewnienie interfejsu użytkownika;
 • Dostęp do i kontrola innych mediów

Oznacza to, że wszystkie działania wykonywane przez osobę za pomocą narzędzi wejściowych są wykonywane przez komputer przy pomocy systemu operacyjnego. Pozwala zapewnić przyjazny dla użytkownika interfejs. Istnieją również dodatkowe funkcje systemów operacyjnych:

 • Wielozadaniowość;
 • Zróżnicowanie praw dostępu;
 • Skuteczna alokacja zasobów między procesami;
 • Ochrona systemu i danych użytkownika;
 • Interakcje między procesorami a ich synchronizacją.

Skorupa systemu, do jakiego używamy, daje nam możliwość komfortowego wykorzystania zasobów komputera. Celem i funkcjami systemów operacyjnych jest wygodna komunikacja z urządzeniem, struktura i automatyzacja procesów. Z biegiem lat twórcy i twórcy muszli komputerów osobistych ułatwiają zwykłym użytkownikom, programistom, aby żyli, wprowadzając nowe możliwości i ograniczając pracę ręczną. Jest nawet opinia, że w najbliższej przyszłości samochody na wiele sposobów zastąpią osobę.