333 Shares 7377 views

Rosyjska bajka ludowa „Owsianka ax”: animowana wersja historii i odmiany interpretacje

Tale – jedna z form wyrażania mądrości ludowej. Łatwy i zabawny w swej funkcji, na pierwszy rzut oka, to często stwierdza korzenie starożytnej wiedzy świętej, pozwalają kontrolować prawom tego świata. Rozważmy specyfikę gatunku na przykładzie jednej z bajek domowych.


bajka ludowa „Owsianka ax”

W przeciwieństwie do innych rodzajów bajki gatunku, codziennie opowieść rozgrywa się w otoczeniu blisko opisem ich codziennym życiu. Tak więc, rosyjska bajka ludowa „Owsianka ax” jest o żołnierzy wracających do domu z biura, który był w stanie oszukać chciwego staruszkę, ukrywając się przed nim całe jedzenie.

Nie zgubić serwisant zaproponował babci gotować owsiankę z tego co jest – z siekierą. Że niespodzianka nie wiedział, co odpowiedzieć. Ponieważ zainteresowanie potraw kulinarnych starej kobiety do przyszłości danie wszystkim zwiększona, a żołnierz był poważnie entuzjastyczny proces gotowania, cały czas coś brakowało do smaku. Więc babcia i przeszedł wszystkie swoje systemy: sól, płatki, masło.

Owsianka był sukces, ale to nie siekiera Dowar. Ale żołnierz obiecał przynieść go do pogotowiu w następnym postoju. Chciwość został wystawiony, a żołnierz nie tylko dostał jego życzenie (jedli za darmo), ale także podniósł siekierę.

Adaptacja opowiadania z kreskówek „samochody opowieści: owsianka z siekierą”

Twórcy popularnej kreskówki o Masza i Niedźwiedź zmieniony bajkę zgodnie z trendami mody dzisiaj. W nim, opowiadał, Maryja uczy dzieci, aby jeść prawo.

W serii filmów animowanych opowieści Machines „owsianki z siekierą żołnierz przygotowuje się do Baby Jagi, która nie jest tak chciwy, ona po prostu nie jeść przez dłuższy czas. W związku z tym, że nie może się doczekać, aby pieczeń w serwisantowi piekarnika. Ale on nalega na odroczeniu, oferując pierwszy gotować owsiankę z siekierą. Dalsze działanie rozwija się w znanym scenariuszu, ale z nieoczekiwanym zakończeniem. Po zjedzeniu owsianki, Baba Jaga dobreet i pyta żołnierz retseptik jego potraw. Morał: „Jeśli człowiek spożywa w prawo, a następnie natychmiast staje się łagodniejszy.”

Tale kłamstwo, więc schować

Jakie inne wnioski – oprócz oczywiste, że to dobry człowiek – dobrze karmione człowiek, i że wychwyt pomoże znaleźć wyjście z każdej sytuacji – pozwala dokonać bajkę „Owsianka ax”? Jego ukryte lekcja na bieżąco przez cały czas, można wyrazić następująco: czy siekierę, a owsianka jest gotowane.

Pozytywny bohater może osiągnąć swój cel (gotować owsiankę / zaspokoić głód) bez środków do realizacji tego celu. Żołnierz poważnie stara się gotować siekierę, że zdrowy rozsądek jest zupełnie niemożliwe. W tym sensie opowieść „Owsianka ax” zbliżają się do włoskiego mówiąc: „Ty mówcie, mówcie, a ryba będzie!” Jeśli celem wydaje się nieosiągalne ze względu na brak funduszy porzucić wszelkie wątpliwości i pracować z tym co mamy, dostosowując swoje działania pod pożądanego rezultatu.

W ogóle, bajka jako szczególny gatunek folkloru, po raz kolejny udowodnił swoją wyjątkowość. Jakie inne dzieło literackie może być ujęty w takiej prostej formie takiej głębokiej treści?