507 Shares 6421 views

Powieść "Segun": zawartość i recenzje

Powieść "Segun" to dzieło słynnego amerykańskiego pisarza J. Clavela, opowiadające o życiu angielskiego marynarza w Japonii. Ta praca otrzymała entuzjastyczne recenzje krytyków i cieszyła się dużą popularnością wśród czytelników. Powodem zainteresowania tą pracą jest to, że w niej ekscytujące przygody rozwijają się na tle konfrontacji kultur wschodnich i zachodnich.


Pływanie do Ameryki Południowej

Powieść "Segun" oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach. Prototypem bohatera był angielski nawigator William Adams, który jest uważany za pierwszego Brytyjczyka, który odwiedził Japonię. W 1598 r. Wziął tytuł nawigatora na wschodnią ekspedycję, której celem było dotarcie do wybrzeży Ameryki Południowej i sprzedaż tam europejskich towarów (wyrobów włókienniczych, broni, prochu strzeleckego). Podróż odbyła się w bardzo trudnych warunkach, podczas żeglugi zabito wielu marynarzy. Na wybrzeżu Ameryki Południowej kilka statków rozproszyło się na burzę, inne zostały zdobyte przez Portugalczyków i Hiszpanów, tak że tylko jeden statek wyruszył na wschód, na którym był Adams.

Życie w Japonii

Powieść "Segun" w formie artystycznej odtwarza główne wydarzenia pobytu Adamsa w tym kraju. W 1600 roku statek przybył na wyspę, gdzie otrzymał pomoc. Po negocjacjach zespół został zwolniony na wolność, ale zabroniono ich powrotu do ojczyzny. Adams stał się tłumaczem i asystentem szoguna Tokugawa. Nauczył go podstaw astronomii, geometrii, zapoznał się z historią i geografią Europy. Następnie pod jego kierownictwem został zbudowany statek typu europejskiego. Adams stał się pierwszym zagranicznym samurajem w kraju. Przyczynił się do nawiązania stosunków handlowych z Japonią z Holandią, Anglią i Filipinami. W tym kraju ożenił się ponownie, rozpoczął własną działalność gospodarczą. Wydarzenia te stanowiły podstawę do pracy amerykańskiego pisarza.

Książka

Powieść "Shogun" zaczyna się od tego, jak holenderski statek rozbił się w pobliżu japońskiego wybrzeża. Cały zespół zostaje pojmany, bo myli się z piratami. Lokalny władca postanawia wykonać jednego z członków zespołu. Nawigator John Blackthorne próbuje temu zapobiec, ale jego wysiłki są na próżno. On sam z resztą marynarzy podlega licznych upokorzeń, ale po pewnym czasie ich los zmienia się na lepsze: wraz z towarzyszami trafia do wpływowego księcia Toranaty, który jest zainteresowany Europejczykami. Po drodze protagonista zaprzyjaźnił się z portugalskim kapitałem, a także dowiaduje się, że kraj walczy gwałtownie z politycznymi klanami o władzę.

Rozwój działki

"Segun" – powieść poświęcona konfrontacji i porównaniu obu kultur. Dowodem tego jest przykład życia Blackthora w obcym kraju, gdzie będzie musiał stawić czoła innej kulturze, mentalności i uprzedzeniu. Jednak uczciwość, otwartość i życzliwość bohatera w końcu sprawiają wrażenie zarówno na szogunie, jak i na jego otoczeniu. Toranata uczynił go asystentem i nadał mu tytuł samurajów. Podobnie jak jego historyczny prototyp, Blackthorn zaczął trenować swojego potężnego patrona geografii i historii. Na jego prośbę sporządził mapę i nauczył go wiedzy z nauk europejskich. Dodatkowo nawigator zakochał się w japońskiej kobiecie, która odwzajemniła go. Jednak w przeciwieństwie do prawdziwych wydarzeń Blackthorne nie zdołał stworzyć swojej rodziny w obcym kraju.

Intrygi i walka o władzę

"Segun" – powieść o treści dynamicznej i fascynującej. W przeciwieństwie do wydarzeń rzeczywistych, jest przepełniona dramatycznymi wydarzeniami i intrygą. Jako zwolennik Toranate, Blackthorne zostaje uwikłany w złożoną polityczną walkę o władzę, co prowadzi do smutnych konsekwencji. Kiedy atakuje zamku, jego kochanek umiera, ledwo przeżył i prawie stracił wzrok. Ponadto stracił swój statek, który cenił bardzo wysoko i z kim łączył nadzieje powrotu do ojczyzny. Niemniej nadal cieszy się poparciem i szacunkiem szoguna. Praca kończy się bitwą, w której ten ostatni pokonuje swojego przeciwnika, a tym samym staje się de facto władcą państwa. Tak więc książka odbywa się w ciągu roku.

Opinie o pracy

"Segun" – powieść, której przeglądy były na ogół bardzo pozytywne. Czytelnicy bardzo pochwalił umiejętność pisania scenariuszy postaci. Wielu ludzi twierdzi, że autor dokładniej i niezawodnie pokazał japońskie zwyczaje i zwyczaje, zmuszając do uwiarygodnienia autentyczności tego, co się dzieje. Niektórzy użytkownicy uważają, że w powieści, nawet najważniejsza rzecz, nie tyle fabuła, ile postaci z ich pragnieniami i uczuciami. Jednak wszyscy zdają sobie sprawę, że opowieść Clavella okazała się bardzo interesująca i intrygująca. Wielu bardzo się podobało, że autor podniósł takie pilne problemy, jak zderzenie przedstawicieli różnych cywilizacji, pokazał starożytne tradycje kraju, styl życia i życia. Czytelnicy, jak polityczna i miłosna intryga, organicznie tkana w narracji.

O bohaterach

Jednym z najbardziej popularnych dzieł historycznych był epicki "Segun". Powieść, recenzje czytelników, które w całości okazały się bardzo pozytywne, są interesujące zarówno z punktu widzenia kultury, jak iz historycznego punktu widzenia. Obraz bohatera był bardzo ekspresyjny i niezawodny. Użytkownicy podkreślają, że Clavell był w stanie bardzo szczerze pokazać, jak marynarz wykazał się dużą odwagą, znajdując się w trudnych warunkach w obcym i nieznanym kraju, w jaki sposób osiągnął uznanie i poszanowanie jego otwartości i uczciwości. Wielu ludzi twierdzi, że jego chęć podjęcia dialogu, jego zainteresowania i tolerancji wobec tego obcego świata doprowadziły w końcu do sympatii wśród otaczających go osób, zwłaszcza szoguna. Obraz Toranates jest jednym z najbardziej udanych powieści. Ten okrutny człowiek według europejskich standardów był właśnie na swój sposób. Czytelnicy lubili, że autor przedstawia go tak, jakby z dwóch stron: jest surowym władcą, ale równocześnie przestrzegał własnych pojęć honoru i godności, chce studiować, interesuje się europejskimi naukami. Zdaniem użytkowników, związek tego bohatera z Blackthorne – jedną z najciekawszych wątków w pracy.

Przesiewanie

"Segun" – powieść epicka, cieszyła się taką popularnością, że w 1980 roku na ekranach pojawiła się mini-seria oparta na motywach. Według większości widzów wersja ekranowa okazała się sukcesem, jednak według nich obraz jest gorszy od pierwotnego źródła pod względem jasności i koloru. Niemniej jednak twórcy wiodących ról R. Chamberlain i T. Mifune zasługują na pozytywne opinie od użytkowników na temat ekspresyjnej gry. Ta praca jest z pewnością jedną z najlepszych powieści pisanych w gatunku historycznej prozy. Jedyną wadą, zauważoną przez wielu czytelników, jest długotrwałe działanie, które jednak nie psuje wrażenia lektury. Sama idea autora potrzebowała tego typu narracji. Niemniej jednak prawie wszyscy użytkownicy uznają, że książka była odczytywana w jednym oddechu i że seria, na jej podstawie, jest bardzo interesująca, ponieważ odtwarza historyczną rzeczywistość Japonii w XVII wieku.