434 Shares 1902 views

Jak gotować kasza gryczaną

Kwestia, jak gotować kiszenie gryki , w naszej rodzinie nigdy nie stało, po prostu dlatego, że tajemnica rodziny gotowania gryki przyszła do mnie z mojej babci. Często my, wnuki, usiedliśmy obok babci i sortowaliśmy gryczaną, a ona opowiadała nam o życiu, a także jak gotować kasza gryczana.

Babka zawsze miała kruche pachnące gryczane. W tym celu najpierw posortowała zęby. Przecież w grymasie w tamtych czasach zawsze było mnóstwo śmieci, tutaj, aby nie zranić zębów o kamyczkach, które mogłyby być w misce z owsianką, trzeba ją posortować. Jednak dziś gryka jest sprzedana w czystości (bez śmieci), więc ten etap może być również pominięty. Potem babka pieczona gryczana w patelni, aż lekko zaczerwienieniła.

Po wylaniu dwóch szklanek wody do garnka zasnąłam kieliszek pieczonej gryki, dodawałem soli do smaku i włożyłem do ognia, przykrywając pokrywkę szczelnie wieczorem.

Nie wtrącać, ani otwierać pokrywy żeliwa, dopóki nie zostanie zabronione pełne przygotowanie owsianki, to jest cały sekret, jak dobrze gotować kasza gryczana prawidłowo.

Kasza była zwykle gotowana przez 20 minut przy małym ogniu. Chociaż woda nie zniknęła z powierzchni. "Woda zniknęła", powiedziała babcia, "wtedy kaszel jest gotowy". Potem postawiła patelnię, wylała trochę oleju słonecznikowego i smażono przez parę minut.

Ugotowany kasza gryczana jest doskonałym przystawką do mięsa. W poczcie wielu lubi wypełnić pieczoną cebulką pokrojoną lub moczonymi i wstępnie potraktowanymi suszonymi grzybami.

Jak gotować gryczaną w podwójnym kotle

Dobrze jest gotować gryczaną w podwójnym kotle. Przed napełnieniem go specjalnym pojemnikiem do gotowania zbóż wewnątrz parownicy pożądane jest smażenie. Wystarczy trzymać kaszy gryczanej przez dwie lub trzy minuty w czystej patelni, aby uzyskać brązowawy kolor, ale nie daj się zwieść, uważnie obserwuj i usuwaj skórę tak, aby nie spłonęła. Jak gotować gryczaną w podwójnym kotle? W tym przypadku napełnij zagłębienie potrzebujesz wrzącej wody i dodać sól do własnego gustu. Ustaw czasomierz przez 35-40 minut, nie mniej. Po upływie czasu gotowania delikatnie otwórz pokrywę i sprawdź, czy w pojemniku znajduje się pozostała woda i jak łatwo obrane ziarna. Jeśli wszystko jest dobre, możesz bezpiecznie służyć na stole aromatyczną kaszę gryczaną, ubrane w masło lub smażone w oleju roślinnym – tak Ci się podoba.

Jak gotować gryczaną w kuchence mikrofalowej

Mikrovolnovka szybko i mocno wstąpiła do naszego życia, a wielu już nie wyobraża sobie życia bez tego "pomocnika domowego", co oszczędza nasz czas, nerwy i przestrzeń w kuchni. Przygotuj gryczatę w kuchence mikrofalowej, jednakże musisz używać naczyń szklanych, które są zwykle dokładnie umyte przed gotowaniem. Jak gotować gryczaną w kuchence mikrofalowej? Łatwiej niż w poprzednich przypadkach stosuje się standardową proporcję: na jedną szklankę gryczaną wlać dwie szklanki wody. Słoną wodę delikatnie, ponieważ przy gotowaniu w kuchence mikrofalowej sól musi być kilkakrotnie mniejsza, więc bardzo łatwo jest przefiltować wszelkie naczynia.

Naczynie z kasza gryczaną musi być przykryte pokrywką, a następnie włożyć mikrofalówkę. Ustawiamy moc na 1000W, a także trzeba uruchomić minutnik przez 3-4 minuty, aby wiedzieć, kiedy woda w garnku się gotuje. Więc woda gotowała, musisz zatrzymać kuchenkę mikrofalową, wymieszać gryczaną i zainstalować nową moc – 600W. W ten sposób gryka zazwyczaj jest gotowana przez około 8 minut. Nawiasem mówiąc, tak jak w przepisie mojej babci, gdy owsianka jest w pełni gotowa – na naczyniach nie powinno być wody.

To jest cała historia, jak gotować kasza gryczaną, spróbować, mam nadzieję, że będziecie też lubili ten niezawodny i sprawdzony sposób przez wieki. Bon appetit.