421 Shares 5134 views

Chcę spróbować smacznego, soczystego, przetargu, mięsa o niskiej zawartości tłuszczu – gotowania wołowina przy pomocy pieca pomoże zrealizować marzenie

Wystarczająco popularnym mięsem do gotowania jest wołowina. Ze względu na wiele zalet, które wołowina ma nad innymi rodzajami mięsa, wiele gospodyni domowych wolą ją. Ale aby otrzymać delikatne, soczyste, pachnące i apetyczne potrawy, musisz wybrać odpowiednie mięso, biorąc pod uwagę wiek zwierzęcia i część tuszy potrzebną do danego naczynia.


Przygotowanie wołowiny jest procesem pracochłonnym, albo raczej czasochłonnym. W końcu minimum dla gotowania wołowiny wynosi 1 godzinę, maksymalnie 3-3,5 godziny. Wszystko zależy od kawałka mięsa i gotowania. Jeśli chodzi o ten ostatni, to pieczenie, które pomogłoby zaoszczędzić większą liczbę użytecznych elementów wołowiny: białek, minerałów, witamin. Do wypieku najlepsza opcja będzie świeża (nie zamrożona), soczysta, miękka, bez folii i ścięgienek kawałków młodej wołowiny, na przykład riba lub ciętego.

Przygotowanie wołowiny w piecu można prowadzić w folii lub w otwartej postaci na blasze do pieczenia; Cały kawałek lub kilka małych kawałków. Tu wszystko zależy od preferencji tego, kto gotuje, i wybranego dania. Pieczone duże i soczyste kawałki wołowiny mogą stać się osobnym naczyniem na świątecznym stole, część sałaty lub – pokroić w cienkie plasterki – uzupełnią kanapkę.

Wariacje na temat gotowania wołowiny w jednym kawałku są dużo, ale można podkreślić główne punkty, które są wykorzystywane w wielu przepisach. Na początek i przetrzyj nadmiar wilgoci kawałek wołowiny, lepiej, jeśli będzie duży – 1-2 kg. Myj to solą i ulubionymi przyprawami (doskonale nadaje się do różnych papryk: czarnych, białych, czerwonych, suszonych ziół), można również użyć gotowego zestawu przypraw do wypieku. Ale aby uzyskać bardziej soczyste, miękkie i pachnące mięso musi być wstępnie marynowane. Do przygotowania marynaty można użyć kilku receptur na swój gust.

  1. Sos sojowy (kilka łyżek), około 6 skrawków tłuczonego czosnku;
  2. Oliwa z oliwek (kilka łyżek), sok z cytryny lub limonki;
  3. Czerwone wino, tarty czosnek, cebula, pokrojone w cienkie pierścienie, posiekane świeże warzywa koperek i pietruszki, trochę soli – wszystko gotuje się przez 2-3 minuty.
  4. Sos sojowy, śmietana, łyżka ocet jabłkowy, pieprz, przyprawy do smaku.

Są to najczęściej używane marynaty w gotowaniu wołowiny; Istnieje wiele innych opcji – wybierz. Po ugotowaniu marynaty oklejamy nasz kawałek i wkładamy przez co najmniej 2 godziny w zimnym miejscu. Lepiej, oczywiście, przez dłuższy czas, na przykład w nocy.

Po wytrawieniu, mięso może być nadziewane czosnkiem i marchewką w razie potrzeby. Czosnek doda aromat, a marchew po gotowym mięsku będzie pokrojony, da ciekawe impregnacje pomarańczowe w plasterkach. Teraz możesz zacząć pieczenie wołowiny. Jak wspomniano powyżej, można go pozostawić otwarte na blasze do pieczenia (ale może się trochę wysuszyć) lub wybrać przygotowanie wołowiny w folii. W takim przypadku istnieje szansa, że dostaniesz miękki, soczysty, przetargowy kawałek mięsa w drodze. W końcu folia nie tylko nie pozwala na odparowanie wilgoci uwolnionej podczas gotowania, ale również pozwala na zachowanie składników odżywczych w większym stopniu; Ponadto zapach aromatów przyprawionych podczas marynowania jest całkowicie zachowany. W celu uzyskania lepszego efektu folia musi być złożona w połowie lub trzy razy – pomoże to uniknąć parowania i wycieku soku z mięsa.

Piekarnik przed włożeniem do niego mięsa powinien dobrze rozgrzewać: temperatura wypieku powinna wynosić około 250 stopni, a następnie 200 – w tej temperaturze, gotowanie wołowiny potrwa około dwóch godzin – wszystko zależy od upieczonego kawałka.

Dla fanów ostrej wypieki na pieczone mięso nie jest konieczne wyjmowanie go z kuchenki. Wyciągnij tacę do pieczenia, otwórz folię i wlać wołowinę przygotowaną podczas procesu pieczenia za pomocą soku i bez zamknięcia folii umieścić mięso z powrotem w piecu przez kolejne 15 minut. Tym razem wystarczy, aby utworzyć skorupę, ale nie wystarczy wysuszyć wołowinę. Gdy mięso jest gotowane, musi być natychmiast usunięte (w żadnym przypadku nie powinno być w piekarniku, może stać się suche i twarde). Przygotowany w ten sposób wołowina może być podawana do stołu w formie gorącej – oddzielnej danie ozdobionej zielenią, a na zimno – jako cięcia.