879 Shares 1668 views

MAZ 5335: specyfikacje, zdjęcia i modyfikacje

MAZ to stacja Mińska Motoryzacja. W tym samym czasie Mińsk jest jedynym miastem Związku Radzieckiego, który ma dwie fabryki związane z transportem. W mieście jest również fabryka ciągników. Znakiem rozpoznawczym MAZ jest wiele rodzajów transportu. Są to autobusy, trolejbusy i cała rodzina samochodów ciężarowych. Cała znana ciężarówka KAMAZ bezkolizyjna konfiguracja była tylko z fabryki w Mińsku, dokładnie z serii 500, której logiczną kontynuacją była MAZ 5335.

Historia fabryki uważana jest za powojenną, ale pierwsze budynki pojawiły się w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Znajduje się na terytorium obecnego MAZ, że Niemcy zbudowali fabrykę remontową pojazdów Wehrmachtu. Wojna zakończyła się, po przebudowie zakładu, przeniesiono tu produkcję pojazdów YaMZ 200, pierwszych powojennych ciężarówek. W Mińsku wyjechała wersja z formułą koła 4х2. Trzyosiowe ciężarówki Yaroslavl zostały przeniesione do Kremenchug, ciężarówki KrAZ zostały zmontowane u ich podstaw. Od tego czasu Jarosław jest zaangażowany tylko w silniki. Silniki YaMZ zostały umieszczone na prawie wszystkich ciężarówkach Unii, w tym MAZ 5335, bohaterze dzisiejszego przeglądu.

Narodziny 500-tej

Po otrzymaniu 200-ego modelu z Jarosławskiego, obywatele Mińsk nieznacznie je aktualizowali, a pod indeksem MAZ 200 był masowo produkowany do roku 1957. W lutym zakład w Mińsku otrzymał dekret z Ministerstwa Przemysłu Motoryzacyjnego, aby opracować nowy samochód. Pomimo tego, że zakład produkcyjny nadal produkując MAZ 200, w tym samym roku rozwój nowego modelu, który otrzymał indeks 500, zaczął się rozwijać z pełną prędkością. Wszystkie kolejne wersje, a Mińsk nie planowały zatrzymać tylko jednej na pokładzie ciężarówki, powinny otrzymać indeksy zaczynające się od 50 Na przykład wywrotka miała otrzymać indeks 503, ciągnik – 504 itd. (501 i 502 pozostały na etapie rysowania).

Nowe rozwiązanie

Należy zauważyć, że ciężarówki tych lat zbudowano na zasadzie, która później została nazwana "klasyczną". Po pierwsze, jednostka napędowa jest umieszczona na ramie – jest to silnik i układ sterowania, a następnie kabina, tylko wtedy, gdy główna część pojazdu – ciało jest zamontowane przez szczelinę. Chcesz więcej ładunku – rama jest dłuższa.

Łatwo zauważyć, że model 500 przedstawiony na powyższym rysunku jest zmontowany na innej podstawie. Mińsk postanowił wypróbować nową wersję – pośrednie, gdy kabina została przeniesiona do jednostki napędowej, w wyniku czego można było zainstalować dłuższy korpus na ramie. Ale w ostatnim projekcie udało się trzeciej opcji i to właśnie on używa samochodu MAZ 5335 i całego kolejnego rozwoju samochodów ciężarowych w Unii. W nowej wersji silnik znajdował się pod kabiną, a do naprawy pochylił się do przodu. Ten układ miał kilka pozytywnych cech, z których jednym było zwiększenie nośności prawie 2000 kg; Drugą zaletą było to, że długość ramy pozostała niezmieniona.

Uruchamianie wariantów

W 1960 roku pojawiają się MAZ 200P i MAZ 200M (na pokładzie i ciągnik). Zebrane w ciągu najbliższych 5 lat otrzymują nowe osiągnięcia, które planowane są na model 500. Pierwszy model produkcyjny 500 wychodzi z linii produkcyjnej w marcu 1965 r., Aw grudniu tego samego roku, 200. edycja jest oficjalnie zamknięta. Ostatni samochód idzie na cokole i staje się pomnikiem na wystawie fabryki.

Rozpocznij produkcję

Następna wersja nowego 500-tego modelu została wydana w 1970 roku. Nazwa kodu to MAZ 500A. Jego główną różnicą był nowoczesniejszy punkt kontrolny. Ponadto maszyna zawierała wiele małych poprawek, ale w ogóle okazało się, że samochód, nieco mniejszy niż prototyp w rozmiarze, ale większy w obciążeniu i maksymalnej prędkości. W ciągu najbliższych kilku lat zakład zbiera informacje zwrotne i życzenia właścicieli zmodyfikowanych wersji modelu 500, aw roku 1977 pojawia się następujący model – ciężarówka MAZ 5335 na pokładzie.

Ten model z zewnątrz powtarzał się 500A (z wyjątkiem jednej części, o której – poniżej), ale wewnątrz niej był zupełnie inny samochód. Bezpieczeństwo wzrosło dzięki oddzielnemu układowi hamulcowemu, zwiększeniu komfortu kabiny, zmianie niektórych szczegółów, w wyniku czego poprawiono wszystkie techniczne i ekonomiczne parametry maszyny.

Zewnętrzna różnica

W odpowiedzi na wnioski klientów, jak również o harmonizację z normami europejskimi, zakład musiał zmienić zewnętrzne cechy MAZ 5335. Zmiany dotyczyły przede wszystkim wyglądu kabiny, pozostałe parametry zostały zmienione z wersji 500A. Po pierwsze na dachu pojawił się znak drogowego pociągu, który doprowadził do zniknięcia włazów. Drugi, a co najważniejsze, zmiana dotykała optyki. Reflektory przeniosły się do zderzaka. Ta konfiguracja rozwiązała dwa problemy naraz. Wysokie ustawienie reflektorów poprzednich samochodów w ciemności stwarzało problem dla nadjeżdżających pojazdów. Ruchome reflektory rozwiązały ten problem, a ponadto nowa pozycja dała lepsze oświetlenie drogi.

W wyniku tej modyfikacji kratka chłodnicy nowego modelu MAZ 5335 stała się szersza, ale tylko wizualnie. Wymiary grzejnika pozostały takie same jak na pierwszych maszynach 500-tego modelu. Rozszerzenie jest rekwizytami. Metalowa zaślepka pod oboma sygnałami zamyka puste miejsca, gdzie były reflektory.

Modyfikacje 5335

Z wyjątkiem kilku oddzielnych modeli wszystkie maszyny wyprodukowane wcześniej na podstawie wózka widłowego otrzymały nowe wskaźniki.

  • Ciągnik siodłowy nowej generacji otrzymał indeks 5429.
  • Wózek na śmieci otrzymał 5549.
  • Zrewidowane podwozie do instalacji innych ciał otrzymało wskaźnik 5534.

Niemal nierównomierne wskaźniki utrzymały się na dwóch modelach, jest to nośnik drewna – model 509. Drugi model, który otrzymał nowy symbol po modyfikacji starego imienia, warto wspomnieć oddzielnie. Z wyjątkiem jednej funkcji, to wszystko MAZ 5335.

Waga tego modelu była o jedną trzecią więcej niż w przypadku ciężarówki na pokładzie i wyniosła około 25 000 kg. Maszyna ta została zaprojektowana jako wzmocniona wersja podstawy i stała się jedynym trójosiowym modelem fabryki samochodów w Mińsku. W tym samym czasie był to pierwszy samochód, który zdał sobie sprawę z możliwości opuszczenia tylnej osi. Rozwój na podstawie 500 modeli został nazwany 516. Na podstawie 5335 przekształcił się w 516B (czasami określany jako 516A).

Napełnianie

Jeśli chodzi o ulepszoną wersję, nadszedł czas, aby rozważyć parametry głównego modelu – MAZ 5335. Dane techniczne samochodu uległy wielokrotnym zmianom, ale w końcu fabryka zatrzymała się w następujący sposób:

  • Nośność – 8000 kg, dopuszczalna masa przyczepy – 12000.
  • Długość – 7140 mm, szerokość – 2500, prześwit – 290 mm.
  • Maksymalna prędkość 85 km / h jest dostarczana przez olej napędowy YaMZ 236 (średnica tłoka 130 mm, udar roboczy – 140 mm) o objętości roboczej 11,5 litrów.
  • Objętość zbiornika wynosi 200 litrów.
  • Zużycie paliwa wynosi 22 l na 100 km.

W zależności od modelu, właściwości te mogą się nieco różnić. Na przykład wersja 5549 (wywrotka), podobnie jak długość, będzie nieco większa.

Ogólnie rzecz biorąc, charakterystyka wszystkich modyfikacji powtarza się w specyfikacji podstawowej, która jest wózkiem na pokładzie. Sprzęgło MAZ 5335, podobnie jak niektóre inne części, jest pomijane nie przypadkiem. Stosowana jest sucha zasada dwupłytkowa, która umożliwia przekładanie przekładni pod obciążeniem, które przeszły z pierwszych modeli serii 500.

Wnioski

Ciężarówki modelu 500 są słusznie uważane za najjaśniejszą stronę w historii fabryki samochodów w Mińsku. Był to całkowicie własny rozwój obywateli Mińska, który rozpoczął kolejne prace, z których pierwszy był MAZ 5335. Zdjęcie z tej ciężarówki zostało przedstawione powyżej w przeglądzie, ale w ogóle wersja ta nie była czymś szczególnym. Niemniej jednak, stał się modelem, który pozwala mińskom samochodów ciężarowych pojawić się na drogach Europy.