101 Shares 8744 views

Naprzeciw silnika: zalety i wady

Najczęstszymi silnikami współczesnych samochodów są rzędy i kształty w kształcie litery V. Silniki naprzeciw siebie są znacznie rzadziej używane, głównie w modelach Porsche i Subaru. Jaki jest powód tej nieuwagi, a jakie korzyści ma przeciwny silnik?

Opcje projektowe

Ze swoich odpowiedników ten silnik różni się tym, że cylindry w nim nie są pionowe lub pod kątem, ale poziomo, tzn. W przeciwnych kierunkach od siebie nawzajem. Stąd nazwa – przeciwny lub poziomo przeciwny silnik.

Istnieją dwie możliwości budowy takich silników. Po pierwsze, tłoki poruszają się ku sobie i mają wspólną komorę spalania. Silniki te są dwusuwowe. Ich zalety to wysoka jakość wymiany gazu, prostszy projekt, w porównaniu do silników typu in-line lub typu V. Podobne urządzenia zostały użyte na sprzęcie wojskowym, w szczególności na radzieckich czołgach T-64, które mogłyby pracować na różnego rodzaju paliwach: nafcie, benzynie, oleju napędowym. Aby przenieść zbiornik na inny rodzaj, wystarczyło, aby przenieść specjalną dźwignię na pompę wysokociśnieniową i ustawić wymagany kąt zapłonu. Silnik został wyposażony w dwie turbiny: ładowanie, które zwiększyło moc i gaz, co doprowadziło do spalin. Wady takich przeciwników są takie same jak w przypadku silników dwusuwowych: wyższe straty paliwa przez rurę wydechową. Do tego, jak można przypuszczać, przyzwoite wymiary są dodawane, ponieważ dwa wały korbowe są potrzebne do przenoszenia tłoków, aby ich napotkać. Druga opcja jest bardziej powszechna. To, co najczęściej oznacza, gdy mamy na myśli przeciwny silnik. Względnie rzecz biorąc, jest to silnik w kształcie litery V, którego cylindry zdecydowały się rozwinąć pod kątem 180 stopni. Jest również używany w samochodach (Porsche, Audi, Subaru) i motocyklach ("Dnepr", "Ural"). Porozmawiamy o tym poniżej.

Zalety i wady

Tak, zalety. Główną zaletą tego układu silnika jest niższy środek ciężkości, który poprawia obsługę samochodu. Również przeciwnik korzystnie różni się pod względem wielkości i wagi. Jest wyraźnie krótszy i niższy niż silniki liniowe. Kolejną zaletą – doskonałą równowagą, którą zapewnia układ tłoków, neutralizując drgania siebie nawzajem. Wyporność środka ciężkości zespołu napędowego do środka samochodu pozwala na uzyskanie dokładniejszego i stabilnego obrotu. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli sportowych, gdzie kontrolę nie tylko na pierwszym, ale na pierwszym miejscu. Są plusy i zderzenia czołowe. Ponieważ przeciwny silnik znajduje się na niskim poziomie, wtedy, gdy się zderza, będzie poruszał się pod samochodem, a nie we wnętrzu samochodu. Tak więc obecność takiego silnika przemawia za bezpieczeństwem maszyny.

Czy przeciwny silnik ma wady? Tak, i dość znaczące. Są to powody, dla których takie silniki nie są szeroko stosowane. Przeciwieństwa mają małą długość i wysokość, ale ich szerokość jest znacznie większa niż silników, w których cylindry stoją pod rząd lub w formie litery V. To stwarza wiele problemów dla projektantów. Przedział silnika powinien być taki, aby przeciwny silnik pasował do niego w szerokości. Jednocześnie należy zwracać uwagę na położenie koła kierownicy i kierownicy. Innym problemem jest dostępność węzłów służących do obsługi technicznej. Jeśli olej w silniku może być samoczynnie wymieniany, pozostałe czynności mogą być wykonywane tylko przez specjalistę. Nawet świece zapłonowe w silniku nie mogą być zmieniane niezależnie, ponieważ łatwo uszkodzić głowicę. Te niedogodności powodują, że silniki przeciwstawne są bardziej kosztowne w produkcji i konserwacji. To z kolei wpływa na cenę samochodu.

Jak widać, ten typ urządzenia ma zarówno zalety jak i wady. Jednak ich konkurenci nie są też idealni. Dlatego przy wyborze samochodu należy określić, czy jest to dla ciebie tak ważne, jaka jest złożoność i kosztowność w obsłudze jednostki napędowej. Jest możliwe, że dobra obsługa samochodów będzie płacić za te koszty z odsetkami.