701 Shares 5864 views

Jaka jest uszczelka głowicy cylindra i dlaczego jest ważna dla VAZ?

Działanie samochodu krajowego ma swoje zalety i wady. Pierwsze mogą obejmować tania cenę części zamiennych, dostępność na rynku rosyjskim, łatwość obsługi. Z drugiej jednak strony te same szczegóły charakteryzują się krótką żywotnością. Dlatego wymiana uszczelki głowicy cylindra (VAZ) jest wspólnym zajęciem dla każdego kierowcy. A dziś porozmawiamy o tym, co ta część zapasowa jest przeznaczona i kiedy trzeba ją wymienić.

Co to jest i co jest przeznaczone?

Uszczelka głowicy cylindra (głowica cylindrów) służy do uszczelnienia miejsca, w którym zespół silnika jest połączony z głową. Ta część zapasowa jest bezpośrednio połączona z trzema częściami: systemem dystrybucji gazu, chłodnicą oleju i systemem chłodzenia. Dlatego mimo niewielkiej tuszy, uszczelka głowicy cylindrycznej powinna ulec zmianie w odpowiednim czasie i spełnić wszystkie nowoczesne wymagania jakościowe. W przeciwnym razie jeden z 3 (i prawdopodobnie kilka) systemów nie powiedzie się. Warto również zauważyć, że pokrywa wieczka i głowa jednostki to dwie różne rzeczy, które mimo że spełniają podobne funkcje, nie są takie same.

Kiedy mogę się zmienić?

Uszczelka głowicy może utracić swoje funkcje w każdej chwili, a każda nowa część nie będzie miała takiego samego żywotności, nawet jeśli te części są produkowane w tej samej fabryce. Dlatego po prostu nie jest wskazane liczenie pozostałych kilometrów na tablicy przyrządów . W celu określenia aktualnego stanu uszczelki głowicy cylindra należy znać pewne znaki, które wskazują usterkę lub utratę funkcji tej części. Rozważmy główne czynniki, które pozwalają stwierdzić, że ta część stała się niezdatna do użytku.

  1. Przede wszystkim zauważymy wyciek chłodziwa lub oleju silnikowego w miejscu mocowania uszczelki.
  2. Biały dym. Ten znak oznacza, że maszyna działa nieprawidłowo w systemie chłodzenia. Podobnie można zauważyć obecność białej emulsji na pręcie wskaźnika poziomu oleju w celu sprawdzenia oleju. W celu wyeliminowania tych problemów wystarczy wymienić uszczelkę.
  3. Na zbiorniku wyrównawczym pojawiają się plamy oleju o nieznanym pochodzeniu. Mogą tam dotrzeć tylko przez wadliwe działanie układu chłodzenia.
  4. W tym samym zbiorniku lub w chłodnicy pojawiają się pęcherze. Są to spowodowane wadliwą uszczelką głowicy cylindrycznej.

Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie określić dokładną przyczynę awarii i rozwiązać problem w odpowiednim czasie.

Przydatna wskazówka dla rosyjskich kierowców

W celu terminowego zastąpienia tej części, wielu właścicieli krajowych VAZ otrzymuje zapasową uszczelkę. Ta czynność pozwala naprawić "żelazną przyjaciółkę" na czas i bez nerwów, zwłaszcza, że ta część zapasowa nie jest tak kosztowna. Szczególnie ważna jest dodatkowa uszczelka głowicy cylindrycznej dla miłośników długich podróży i podróży, ponieważ nie każda wioska może kupić wysokiej jakości część zamienną do modelu samochodu w przystępnej cenie.