240 Shares 5164 views

Gdzie znajduje się przekaźnik rozrusznika na VAZ-2114? Możliwe awarie i ich eliminacja

Jest nawet możliwe uruchomienie silnika samochodowego bez użycia rozrusznika elektrycznego. Aby to zrobić, musisz dobrze popchnąć samochód lub poprosić kogoś, aby zabrał cię na hol. Ale widzisz, nie zawsze z tobą w kabinie są pasażerowie, którzy pomogliby dostać samochód z "popychaczem", a nie każdy licznik kierowca zgodzi się cię nosić.

Niestety w samochodach krajowych pojawiają się problemy z uruchomieniem silnika. Jeśli chodzi o starter, sam się rzadko zawodzi. Ale szczegóły, które zapewniają jego pracę, często nie.

и разберемся с его конструкцией на примере ВАЗ-2114. W tym artykule porozmawiamy o tym, co stanowi rozrusznik przekaźnika retraktora i zajmuje się jego projektowaniem na przykładzie VAZ-2114. Ponadto rozważymy jego problemy, a także ewentualne nieprawidłowe funkcjonowanie innych elementów układu rozruchu silnika, które mają podobne cechy.

Konstrukcja urządzenia rozruchowego i gdzie na VAZ-2114 znajduje się przekaźnik rozrusznika

Rozrusznik "czternastego" jest konwencjonalnym silnikiem prądu stałego składającym się z:

 • Obudowa;
 • Czworokątna armatura;
 • Bendix (sprzęgło przesterujące);
 • Przekaźnik zwalniający (trakcyjny).

Przypadek urządzenia jest zamknięty dwoma pokrywami. W projekcie silnika elektrycznego pełni rolę stojana. Wewnątrz jest czterodrogowa armatura (wał z uzwojeniami) obracająca się wokół jego osi poziomej. Wałek utrzymywany jest za pomocą dwóch łożysk podtrzymujących umieszczonych w obudowie silnika.

Bendix lub sprzęgło przekładniowe jest mechanizmem sprzęgającym koło zębate korbowodu z koroną koła zamachowego wału korbowego. Znajduje się z przodu wirnika.

? Gdzie znajduje się przekaźnik rozrusznika na VAZ-2114 ? Znajduje się tu bezpośrednio. Z góry. W rzeczywistości to nie jest zwykłe urządzenie w naszym ujęciu, zamykanie styków. Wykonuje dwie funkcje naraz. Zamyka styki zwijania armatury, a także uruchamia bęben z przekładnią.

Konstrukcja retraktora

Rozrusznik przekaźnika zwierającego składa się z:

 • Obudowa stalowa;
 • Pokrywa ciała Ebonitu;
 • Kotwica;
 • Wycofywanie i trzymanie uzwojeń;
 • Pręt ze sprężyną i dysk kontaktowy.

Zasada działania

Po wyłączeniu zapłonu, zwora, ze względu na sprężynę, znajduje się w położeniu wysuniętym. Koło zębate bocznika nie jest połączone z koroną zamachową. Kiedy przekręcamy kluczyk zapłonu do drugiego położenia, styki przekaźnika są pod napięciem. Pole magnetyczne utworzone przez cewkę zwalniającą uruchamia siłownik. Wraca, ściska sprężynę i zamyka styki, przez które napięcie przechodzi do rozrusznika. Uzwojenie zwijacza jest wyłączone w tym momencie, a uzwojenie blokujące jest włączone.

Podczas ruchu ramię przesuwa zatyczkę wzdłuż wału wirnika. Ona z kolei przesuwa krawędzie, wkładając koło do sprzęgnięcia z kołem zamachowym. Po zwolnieniu kluczyka zapłonu napięcie na cewce trzymającej przestaje płynąć, a armatura powraca do pierwotnej pozycji pod wpływem sprężyny. Widelek, jednocześnie odłącza przekładnię bocznika i koronę koła zamachowego.

Objawy uszkodzonego przekaźnika retraktora

Błąd przekaźnika trakcyjnego może być określony przez następujące objawy:

 • ); Po włączeniu zapłonu nie ma charakterystycznego kliknięcia towarzyszącego ruchowi urządzenia kotwiącego do położenia krańcowego tylnego (rozrusznik nie obraca się, silnik nie uruchamia się );
 • Usłyszane jest kliknięcie, ale spust nie działa;
 • Przekaźnik przechodzi, rozrusznik uruchamia silnik, ale nie wyłącza się.

Jeśli po włączeniu zapłonu stwierdzono, że silnik nie uruchamia się, a zatem jest jeden z wymienionych oznak wadliwego działania spustu, spróbuj samodzielnie znaleźć problem. W niektórych przypadkach awaria może być na powierzchni, a jej wyeliminowanie zajmuje zaledwie kilka minut.

Brak kliknięcia zwijacza

Brak kliknięcia może wskazywać, że nie ma na niego żadnego napięcia ani problemów związanych z nawijaniem zwijacza. Przede wszystkim sprawdzamy okablowanie. W tym celu należy sprawdzić wizualnie przewód dodatni przechodzący do przekaźnika z akumulatora, a następnie cienki przewód z wyłącznika zapłonu. Jeśli jest to możliwe, sprawdź napięcie za pomocą woltomierza (multimetru), podłączając swoją dodatnią sondę do zacisku przekaźnika, przewodu, który trafia do baterii, a ujemny do "ciężaru". Urządzenie powinno wskazywać napięcie akumulatora. Jeśli wskaźnik ten jest niższy, należy poszukać problemu w poście.

Jeśli napięcie jest podawane na przekaźnik, spróbuj uruchomić silnik bezpośrednio, bez wyłącznika zapłonu. W tym celu odłączyć przewód od zacisku i zamknąć styki przekaźnika (doprowadzenie akumulatora i wyjście do rozrusznika) za pomocą śrubokręta. Czy to działa? Zdemontować grupę styku zapłonu.

Wystarczy kliknąć, ale rozrusznik nie obraca się

Jeśli po włączeniu zapłonu wyraźnie słyszysz kliknięcie przekaźnika, problem najprawdopodobniej występuje w rozruszniku. Być może, szczotki były zużyte, lub nastąpiło zerwanie jednego z uzwojeń. W każdym razie dalsza diagnostyka bez demontażu urządzenia jest niemożliwa. Jeśli nastąpi zerwanie uzwojenia, urządzenie startowe może być próbowane do przywrócenia, powierzając uzwojenie specjalistów do uzwojenia. Jeśli sytuacja z nim jest ogólnie zła, lepiej jest kupić nowy rozrusznik 2114. Cena za niego zmienia się między 3700-5000 rubli.

Przekaźnik przechodzi, rozrusznik uruchamia silnik, ale nie wyłącza się

W tym przypadku należy poszukać problemu w uzwojeniach przekaźników lub w mechanice. Dokładna diagnoza urządzenia jest możliwa dopiero po jej demontażu. Najczęstszym powodem takiego wadliwego działania jest sprężyna, która ze względu na "zmęczenie" nie może popchnąć kotwy do przedniej pozycji.

Jak wymienić przekaźnik rozrusznika retraktor VAZ-2114

Teraz przejdźmy do procesu demontażu i wymiany przekaźnika trakcyjnego "czternastego". Od razu wskażemy, że w tym celu lepiej usunąć zespół rozrusznika. Dzięki temu możliwe będzie równoległe sprawdzenie stanu zespołu łożysk i szczotek. Tak więc proces wymiany przekaźnika jest następujący:

 1. Usuń biegun ujemny z akumulatora.
 2. Odłączamy przewody od zacisków przekaźnika i od wyjścia zespołu szczotki rozrusznika.
 3. Odkręcamy śruby mocowania rozrusznika do skrzyni korbowej sprzęgła. Wysuwamy to z fotela.
 4. Odkręcamy śruby mocujące przekaźnika.
 5. Odłączamy przekaźnik od rozrusznika, zainstaluj nowy na swoim miejscu.
 6. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności.

Inne przekaźniki

и как его заменить, мы разобрались. Z tym, gdzie VAZ-2114 znajduje się na przekaźniku rozrusznika i jak go wymienić, posortowaliśmy go. Ale w systemie rozruchu silnika jest jeszcze jeden szczegół o podobnej nazwie. Tak, nazywa się też "rozrusznikiem". Tylko dodatkowe. I jego funkcja jest zupełnie inna. служит для обеспечения безопасности всего пускового механизма. Dodatkowy przekaźnik startowy służy do zapewnienia bezpieczeństwa całego mechanizmu wyzwalania. Bez tego, szczotki i zwory uzupelniałyby prawie za każdym razem, gdy zaczniesz.

? Pytasz jeszcze, gdzie na VAZ-2114 jest rozrusznik ? Na pierwszych modelach "czternastego" znajdował się w komorze silnika u góry na przegrodce oddzielającej komorę silnika i wnętrze. W nowym VAZ-2114 nie ma tam. A niektórzy "eksperci" z pianą przy ustach dowodzą, że w samochodach rodziny "Samara" -2 nie jest w ogóle podane.

W rzeczywistości jest dodatkowy przekaźnik, który znajduje się tylko pod kolumną kierownicy. Wystarczy wyjąć dolną część plastikowej osłony i natychmiast ją zobaczyć. Jest to konwencjonalny przekaźnik czterostykowy z oznaczeniem 98.3777-10, który chroni obwód rozrusznika. Jeśli masz problemy z uruchomieniem jednostki napędowej, nie bądź zbyt leniwy, aby ją sprawdzić.