876 Shares 4548 views

Monsun – zjawisko, które wpływa na klimat całych kontynentów

Przez długi czas ludzie obserwowali naturę. Często marynarze zauważyli stały wiatr w kierunku kontynentów. Monsun – to ten sam wiatr, który zmienia swój kierunek dwa razy w roku. Latem jest kierowana z oceanu do kontynentalnej. On przynosi ciężkie deszcze i mnóstwo wilgoci. To jest prawdziwa siła dająca życie, która nie pozwala umierać całej gałęzi ziemi.

Z początkiem zimy letni monsun stopniowo zmienia swój kierunek, zmieniając się w przeciwnym kierunku. Teraz, z lądu, strumyki powietrza wybiegają do morza. Ten klimat jest często charakteryzowany jako monsun. Można to zaobserwować na półkuli południowej planety, na Dalekim Wschodzie iw regionach przybrzeżnych, w Azji Południowej, w Australii, w Afryce Równikowej, w Brazylii i na Bliskim Wschodzie. Okres zimowy na tych obszarach charakteryzuje się skąpe opady, susze i wyjątkowo rzadkie deszcze. Najbardziej korzystnymi okresami spędzonymi na obszarach o klimacie monsunowym są wiosna i jesień. Wiosenny monsun – ruch powietrza, który w sezonie poza sezonem zapewnia komfortową temperaturę i wilgotność. Ten okres jest niezwykle malownicza. Wystarczy spojrzeć na monsun (zdjęcia poniżej) w Zatoce Perskiej, aby poznać piękno zjawiska naturalnego.

Powodem dla monsunu jest powstawanie stref wysokiego i niskiego ciśnienia. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w regionach równikowych znajdują się strefy niskiego ciśnienia, aw podregionach – podwyższone, to monsun jest ciągłym wypieraniem cyklonów. Ponadto, powstawanie wiatru monsunowego wpływa na różnicę temperatur w lecie i zimie, na przykład w Indiach. Latem gorące powietrze przemieszcza się głębiej do kontynentu. W zimie silniejsze wiatry docierają z kontynentem do oceanu.

Ale nie zawsze monsun jest długo oczekiwaną radością. Wiadomo, że silne wiatry przynoszą katastrofy do całych krajów. Często populacja kontynentów cierpi z powodu powodzi i niszczenia opadów deszczu. Mieszkańcy Wietnamu, Korei, Tajlandii są często zakładnikami wściekłych elementów latem. W zimie ciężka susza może stać się ogniem, wybuchem epidemii. Przede wszystkim cierpisz z powodu tych "zachwytu" kraju Afryki. Lokalna ludność czeka na letni monsun, ponieważ życie na tym kontynencie zależy w całości od nich. W rzeczywistości całe rzeki osuszają się zimą, pozostawiając osuszone łóżka. Wraz z nadejściem pora deszczowa są wypełnione, a życie powraca do tych miejsc.

Zjawisko to jest praktycznie nieobserwowane w krajach europejskich. Na rozległym obszarze ziemi cyklony i antycyklonie wymieniają się wzajemnie, nie pozostając dłużej w jednym miejscu. Monsun jest typowy dla obszarów przybrzeżnych i jest całkowicie nietypowy dla Europy. Ale na Dalekim Wschodzie widać ich wpływ na klimat. Od czerwca do września występuje maksymalny opad. Stąd okazuje się, że w lecie deszcz, ale ciepła pogoda, a zimą jest dość sucha, wietrzna i bardzo zimna. W zimnym miesiącu oziębiania jest 5 razy mniej niż w najbardziej deszczowym lato. Ta dysproporcja jest charakterystyczna dla klimatu monsunowego.