799 Shares 4321 views

Aktirovka – co to jest, albo gdy skrajne podoba pogoda?

Jak często nie chce wstać wcześnie rano i pośpiechu w interesach! Które musiałyby pochodzić z jakiegoś poważnego powodu, na przykład „chory”. Przy okazji, co z aktirovkoy za oknem? „Aktirovka” – co znaczy to słowo?

Pogoda jest często zmieniane, a nawet jeśli gdzieś iść, należy przynajmniej spojrzeć na termometr. Być może takie myśli czasem błysnął co druga osoba w dni robocze.

Uwaga, to nie jest konieczne, aby przejść do szkoły!

W rzeczywistości, pogoda może być bardzo poważne, aby dokonać zmian w planach na dzień. Wcześniej, z powodu zbyt zimno na zewnątrz temperatur lub silnych wiatrów w godzinach porannych w telewizji lub radiu ogłosił: „uwaga, aktirovka!”. Co się stało? To oznaczało zniesienie klas w szkołach średnich ze względu na ekstremalne warunki pogodowe.

Ten dzień podaje się dziecku unikając przedłużonej ekspozycji na zewnątrz, zwłaszcza samotnie. Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców Jamał-Nieńców i Chanty-Mansi Okręgu Autonomicznego i innych odpowiednich obszarów na terytorium Rosji. Ostatnio brzmiało znajomo zimę, na przykład, ta informacja: „Aktirovka Surgut – aż do 18 listopada, uczniowie szkół podstawowych zaleca się pozostać w domu.” Nie było nawet harmonogram ogłoszeń rano w radiu i telewizji o aktirovanny dzień, czy nie.

Ile stopni zaczyna: aktirovka Surgut

Ogłoszenie z dnia zależał nie tylko od temperatury, ale także od wieku dzieci, jak również od warunków pogodowych. Oto przykład aktirovki klas szkoły:

 • Jeśli temperatura jest w temperaturze około -35 ° C lub poniżej lub -30 ° C, przy prędkości wiatru od 5 m / s lub więcej, uczniów 1 do 4 są uwalniane z grupy klas.
 • Jeżeli temperatura około -37 ° C i poniżej lub -32 ° C, nie jest prędkość wiatru 5 m / s, uczniowie od 5 do 8 są uwalniane z grupy klas.
 • Jeżeli temperatura około -40 ° C lub poniżej albo w temperaturze -35 ° C, to prędkość wiatru 5 m / s lub więcej, źrenice od 9 do 11 (12) są uwalniane z grupy klas.

To dzień, na drodze staje aktirovannym dla studentów 1-2 roku uczelni lub uczelni.

plucha

Aktirovka zadeklarowane w złożonych okresach meteorologicznych:

 • Na przykład, w warunkach silnego wiatru ze średnią szybkością od 15 do 20 metrów na sekundę lub podmuchów większa niż 25 metrów na sekundę.
 • W przypadku, gdy ulewny deszcz opadu 50 mm na 12 zegarków replikowane oświadczył aktirovanny dni.
 • Ponadto, w strugach deszczu (prysznic), jeśli ilość opadów wynosi 30 mm na godzinę, trwające od 2 do 5 dni, aw przypadku ciągłego deszczu, trwające dłużej niż 3 dni, z prawdopodobieństwem dalszych skutków terytoriach.

W okresie zimowym, powodem takich okresów może mieć średnicę od 20 mm st dowolny okres czasu. Obfite opady śniegu w ciągu 12 godzin, utrata śniegu o długości do 150 mm, lub do całkowitej śnieżycy lub nadmuch śniegu i od 500 m, z szybkością przepływu powietrza 15 metrów na sekundę.

Jak nie zapomnieć o dorosłych?

Historia pokazuje, że aktirovanny dni określone dla osób pracujących. Dekret №365 «O pracy na zewnątrz w zimnych porach roku” z 23 grudnia 1958 roku Rada Ministrów Republiki Komi oraz Regionalna Rada Związków Zawodowych ustawić limity temperatury dla dorosłych z aktirovannyh dni. Ten dokument jeśli temperaturę poniżej – 40 ° C z szybkością przepływu powietrza 2 m / s, działanie na zewnątrz nie są wykonywane. To samo dzieje się w następujących przypadkach:

 • W temperaturze od -35 ° C – przy silnym wietrze do 5 m / s;
 • na 6-10 m / s – do -30 ° C;
 • w 11-15 m / s – do -20 ° C;
 • na 16 m / s lub więcej – -15 ° C,

Niektórzy doświadczeni specjaliści łatwo określić prędkość wiatru nawet „na oko”. Tak więc, jeśli pnie kołyszące cienkie, prędkość wiatru około 8-11 m / s. Jeśli huśtawka grube gałęzie lub „brzęczenie” drut telegraficzny, była 11-14 m / s, a oczekuje się aktirovka (co to słowo oznacza w rzeczywistości, oczywiście).

Nawiasem mówiąc, w przypadku pracy na wysokości w około -30 ° C, gdy prędkość wiatru 5 m / s, a -25 ° C, gdy prędkość wiatru 6 m / s większa, to konieczne jest zatrzymanie ich działania, w tym na podłożu lub na dachu , Jeżeli temperatura wynosi od -30 ° C do -40 ° C, w czasie zmniejsza się przez godzinę, a okresy przerwanie spowodowane są ocieplenia do czasu pracy. administracja przedsiębiorstwa mogą zmienić charakter pracy, nawet bez uwzględnienia kwalifikacji pracownika w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych.

Jak być w niekorzystnych warunkach pogodowych?

Do tej pory aktirovka (co i jak z nim być, to jest oczywiste) nie jest oficjalnie ogłoszone. Ogłoszenia o nim przestała 15 stycznia 2015 r. Zajęcia w placówkach oświatowych powinny odbywać się w każdych warunkach pogodowych. Ale uczenie się ze złym rokowaniem dnia, rodzice dzieci lub ich przedstawiciele prawni mają prawo do decydowania za siebie, czy do prowadzenia dziecka do szkoły, a tym bardziej w przedszkolu.

Poparcie dla takiej decyzji są o kilka stopni niekorzystnych warunków pogodowych, będą dostarczane z prognozą pogody zamiast aktirovki:

 • Jak dla studentów pierwszego stopnia w klasach 1-4;
 • drugi – klasy 1-8;
 • trzeci – 1-11 klas.

Co należy zwrócić uwagę?

Zwłaszcza, że jest to konieczne w tych dniach, aby zwracać uwagę na dzieci, ich lokalizacji i okupacji. W dniach silnych mrozów to jest bardzo ważne środki bezpieczeństwa. Oznacza to, że nie ma istotnych powodów, nie warto iść na ulicę, aby opuścić miasto, chodzić zwierzęta.

Przeziębienie może trwać nawet do kilku tygodni, a zaleca się mieć pamięci podręcznej, aby nie ładować bez konieczności stosowania urządzeń połączonych siecią elektryczną. Osoby mieszkające poza miastem, trzeba przygotować ewentualne źródło zasilania awaryjnego, w szczególności w celu monitorowania serwisowanie grzejników, pieców i kominków. W przypadku jakichkolwiek problemów należy skontaktować się z odpowiednimi numerami telefonów do pomocy. W taką pogodę, gorąca linia praca ratowanie przez całą dobę, a są one znane aktirovka – co, kiedy i jakie działania potrzebne.