546 Shares 6142 views

Samad Vurgun: biografia i twórczość

Nasz dzisiejszy bohater – Samed Vurgun. Jego biografia zostaną omówione szczegółowo poniżej. Mówimy o Azerbejdżanu radzieckiego poety, dramaturga i osoby publicznej. Po raz pierwszy otrzymał tytuł Ludzie w swoim kraju. Jest także akademik Akademii Nauk Azerbejdżańskiej SRR. Przyznano mu dwie nagrody Stalina drugiego stopnia. Składało WKP (b).


biografia

Radziecki poeta Samad Vurgun urodził się w 1906 roku w dzielnicy kazachskiej, wieś Yuxarı Salahlı. Kiedy nasz bohater miał 6 lat, jego matka zmarła. Chłopiec pozostaje pod opieką babci Aisha Khanum i ojca. Gdy przyszły poeta ziemstwo ukończył szkołę średnią w 1918 roku rodzina przeniosła się do Kazachstanu. Tam, nasz bohater z Mehtihanom Vekilova – starszy brat – wstąpił do Seminarium Pedagogiczne kazachskiej. Po pewnym czasie w życiu liści ojca. Stało się to w roku 1922. W rok później, moja babcia zmarła. W ten sposób, dbając o naszego bohatera, a jego brat przeniósł się do Hangyzy Vakilova – ich kuzyna.

Pierwszy wiersz poety, „Adres do młodości” został opublikowany w Tiflis gazety o nazwie „Yeni Fikir” w 1925 roku. Nasz bohater był nauczycielem literatury w ciągu kazachskich szkół wiejskich. Przez dwa lata studiował na Uniwersytecie Moskiewskim. Było to w okresie od 1929 do 1930 roku. Po tym, nasz bohater kontynuował studia i został studentem Instytutu Pedagogicznego. Następnie uczęszczałem do tej samej szkoły w Azerbejdżanie. W 1945 roku został wybrany członkiem zwyczajnym Akademii Nauk Azerbejdżańskiej SRR. Stał się zastępca Najwyższego ZSRR od drugiej do czwartej kadencji. Poeta zmarł w 1956 roku, w dniu 27 maja. Nasz bohater jest pochowany w Baku.

tworzenie

Samad Vurgun zauważyć, że jego głównym zadaniem oszczędny, wierzy ujawnienia rzeczywistości poezji. Pierwsza publikacja naszego bohatera pojawiła się w 1925 roku w gazecie „New myślowego”. Wiersz, zatytułowany „Wiadomość do młodości” został napisany w związku z zakończeniem seminarium. Pierwsza książka naszego bohatera została opublikowana w roku 1930. Nazwano to „The Oath poety”.

Szczególną rolę w pracach tego autora grał Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W tym okresie, poeta stworzył ponad sześćdziesiąt wiersze i kilka wierszy, wśród nich produkt z „Baku Dastan”. W tym czasie nasz bohater rośnie sławę jako poeta. Ulotki, które zostały napisane pracę „partyzanci Ukrainy”, zostały wyrzucone z samolotu w miejscowych lasach w celu wsparcia wojsk. W 1943 roku w Ameryce, w konkursie na najlepszy antywojenny wiersz, praca poety, zatytułowany „Przecinanie matka” została pochwalona. Ta praca wśród dwudziestu najlepszych na świecie poezji ukazał się w Nowym Jorku, a następnie rozprowadzane do żołnierzy. Wkrótce z inicjatywy naszego bohatera w Baku powstała intelektualiści dom nazwany Fizuli. Jest prowadzona wydarzeń wojskowych i spotkań z frontowych żołnierzy.

wiersze

Samad Vurgun poeta w 1928 roku rozpoczął pracę nad swoją pierwszą pracę w tym gatunku. Nazwano to „Komsomolskaja wiersz”. W 1932 roku opublikował pracę „Zdarzenie”. W 1933 roku pojawił się wiersz "Muradhan", "Humar", "Lokbatan", "Wsi rano." W 1934 roku opublikował pracę „ławce śmierci.” W 1935 roku opublikował wiersz „gorzkie wspomnienia”, „dwadzieścia sześć”, „Wisielec”, „Martwy miłości”. W 1936 roku nasz bohater pisze dzieło „Revolt”. W 1937 roku, w świetle wyjście „Słowo kołchozu Basti”. Wiersz „epos Baku” wydanej w 1944 roku

odtworzeń

Samad Vurgun w 1937 roku opublikował pracę "Vagif". To powielana tragiczny los Molla Panah Vagif. grać pojawia się w 1939 roku „Khanlar”. Jest on poświęcony życiu rewolucjonisty nazwie Khanlar Safaraliev. W 1941 roku opublikował pracę „Farhad i Shirin” – werset dramatu opartego na poemacie Nizamiego. praca „Osoba” została opublikowana w 1945 roku.

Tłumaczenia

Samad Vurgun w 1936 roku przekład powieści „Eugeniusz Oniegin” A. S. Puszkina na język azerski. Do tej pracy został odznaczony medalem. Podał go Komitetowi Puszkina. W 1936 roku przeniesiono część poematu „Rycerz w tygrysiej skórze” przez Shota Rustaveli. Dla tej pracy, poeta otrzymał Certyfikat Zasługi Gruzińskiej SRR. W 1939 roku publikacja jego przekładu poematu „Leili i Majnun” Nizami Gyandzhevi. Ponadto, nasz bohater został dostosowany niektórych prac Maksima Gorkogo. Przetłumaczył szereg prac Jambul, Ilia Czawczawadze i Tarasa Szewczenki.

Rodzina i dziedziczenie

Samad Vurgun poślubił Haver Aliyeva Mirzabekova. Ma troje dzieci. Imię syna Yusif Samadoghlu. Stał się narodowym pisarzem Azerbejdżanu. Drugi syn – Vagif Samadoghlu. Stał się narodowy poeta Azerbejdżanu. Córka naszego bohatera nazwy Aybyaniz Vekilova. To zaszczyt pracownik kultury.

W 1961 roku założył pomnik poety w Baku. Rzeźbiarz wykonane Fuad Abdurachmanowa. W 1975 roku, dom-muzeum Samad Vurgun został otwarty w Baku. Stał się pierwszy pomnik, który jest dedykowany do indywidualnych potrzeb. Dom organizuje spotkanie znanych postaci kultury tego okresu. W 1976 roku, Rauf Gadzhiev – kompozytor – stworzył kantatę poświęconą naszego bohatera. W 1976 roku, po tym, jak przygotowany pocztowych pieczęć ZSRR. W 2006 roku obchodzimy stulecie poety. Impreza ta została wydana specjalny znaczek Azerbejdżanie.

W imię naszego bohatera o nazwie Biblioteka w Kijowie, Azerbaijan State Rosyjski Teatr Dramatyczny, Kolegium w Bułgarii, szkoła w Duszanbe N257, ulice w Baku, Agjabedi i Moskwie, miejscowości w Azerbejdżanie. W 1943 Samad Vurgun otrzymał tytuł Poety Ludowej Azerbejdżańskiej SRR. W 1943 roku został zaszczycony Robotnika Sztuki. Za grę o nazwie „Vagif” został uhonorowany Nagrodą Stalina drugiego stopnia. On również Nagroda została przyznana za pracę „Farhad i Shirin”. Teraz, gdy wiesz, kto jest Samad Vurgun. Zdjęcia poety załączony do niniejszego materiału.