446 Shares 4861 views

ZIL-111 – urok Kremla "dandy"

W latach pięćdziesiątych rozpoczął się projekt nowego samochodu do garaży rządowych – model ZIL-111. Pierwszy projekt projektantów maszyn został opracowany w 1955 r., A jego próbka o nazwie "Moskwa" została zaprezentowana już w 1956 r. W All-Union Agricultural Exhibition. Co za efekt ogłuszania tego samochodu! Zupełnie nowe ciało, coś echem z amerykańskim Packard Patrician (wiele samochodów było specjalnie zakupione przez stronę radziecką), zostało utworzone na podwoziu 110-tego modelu. Amerykański analog z krajowym wyrafinowaniem?


Opierając się na projektowaniu i ogólnej koncepcji samochodów amerykańskich, utalentowani projektanci ZIL pod kierownictwem AN Ostrovtsova, który był głównym projektantem ZIS-110, zbudowali luksusowy samochód ZIL-111. Specjalista w dziedzinie inżynierii, który był w historii Packard Robert Turnquist w swojej książce zatytułowanej "Historia Packarda" nalegał, aby Rosjanie stworzyli dokładną kopię Packard Caribbien, ucieleśniającą ją w rządzie ZIL. Jednak tak nie jest. Początkowo przed rozpoczęciem prac nad projektowaniem samochodu przeprowadzono długoterminowe poszukiwania niestandardowych rozwiązań dotyczących oryginalnego wyglądu zewnętrznego wyglądu samochodu. I zostały znalezione. Ale projektanci nie zdali sobie sprawy z ich ostatecznej próby. Ciśnienie z góry zmusiło twórców samochodu do rozpoczęcia kopiowania przestarzałego projektu analogów amerykańskich. Tak, oczywiście, ZIL-111, podobnie jak Seagull, ma podobieństwo zewnętrzne do Packard Patrician wyprodukowanego w 1956 roku. Cechy ciała są podobne do Chryslera Imperial Crown. Podstawę mechaniczną i wnętrze powstały na podstawie modelu Cadillac Fleetwood-75. Z zachodnich analogów ZIL-111 wyróżniał się wyższą wysokością, co czyniło ją masywniejsze i cięższe. Nawiasem mówiąc, nie można powiedzieć o Cadillac, Chryslerze czy Packardzie.

Absolutnie luksusowy samochód

ZIL-111 posiadał wszystkie zwyczajowe atrybuty luksusowych samochodów amerykańskich w połowie ubiegłego stulecia, a mianowicie: rama podwozia z niezależnym zawieszeniem, silnik w kształcie litery "V", automatyczna skrzynia biegów, wspomaganie układu kierowniczego, automatyczne okna, antena, miękka góra i obecność klimatyzatora. Jeszcze bardziej elegancki samochód dał skórzaną tapicerkę kabiny i mnóstwo sprzętu oświetleniowego. Na zewnątrz był zadowolony z różnorodności chromu i obecności małych, ale oryginalnych elementów dekoracyjnych.

Pierwszy zmodernizowany ZIL-111 został uruchomiony w 1961 roku. Samochód miał zupełnie nowy projekt grzejnika, zderzaków, podwójnych reflektorów, w przeciwnym razie był to ten sam model. Maszyna poszła do produkcji w ograniczonej serii i otrzymała indeks ZIL-111G. Wydano 4 lata. Samochód miał okrągłe światła z tyłu, nieco zmodyfikowany kształt szyby przedniej, zaktualizowaną ramę i silniejszy zespół napędowy. Na podstawie ZIL-111G projektanci wykonali kilka kopii otwartych phaetonów na parady. Jeśli próbka z otwartym korpusem na bazie ZIL-111 miała indeks ZIL-111B, to nowy Phaeton nazwał ZIL-111D.

Wielki dar dla wysokiego gościa

Pierwszy ZIL tego typu został zmontowany w 1963 r. – 6 miesięcy po restylacji głównej limuzyny. W tym samym roku Fidel Castro odwiedził fabrykę samochodów. Otrzymał otwarty samochód ze Związku Radzieckiego. Lider Wyspy Wolin przeleciał na pokładzie samolotu. Samochód został rozkazany przez władze radzieckie, aby udać się do Hawany łodzią. Po pewnym czasie projektanci zmontowali kilka nowych modeli ZIL-111D – na uroczyste parady, a zwłaszcza ważne święta. Po raz pierwszy samochody były widywane na Czerwonym Placu podczas parady w 1967 roku.

W całym okresie produkcyjnym wybudowano 112 samochodów. Dzisiaj jedyne egzemplarze tej unikalnej maszyny pozostały w ruchu. ZIL-111 można kupić tylko od kolekcjonerów.