324 Shares 9842 views

Zbiornik rozszerzający VAZ-2110: możliwe usterki i ich eliminacja

Zbiornik wyrównawczy jest jednym z elementów układu chłodzenia silnika. Jego zadaniem jest zapewnienie, że płyn chłodzący może wzrastać bez jakiegokolwiek wpływu na objętość podczas ogrzewania, jak również przy utrzymywaniu ciśnienia roboczego.

Podczas badania stałych obciążeń, zbiornik wyrównywacza może w końcu zostać uszkodzony. O jego nieprawidłowościach, a także sposoby ich wyeliminowania również będziemy mówić w tym artykule.

Co to jest zbiornik wyrównawczy

Zastanów się nad projektem zbiornika wyrównawczego VAZ-2110. Walizka wykonana jest z przezroczystego miękkiego tworzywa sztucznego. Na górze znajdują się dwa otwory: szyna wypełniająca i siedzisko dla czujnika poziomu chłodziwa.

Zbiornik wyrównawczy VAZ-2110 jest wyposażony w trzy złączki, do których podłączone są odpowiednie węże. Dwa górne "sutki" są połączone z przewodami parowymi grzejników głównych i grzewczych. Do złącza dolnego podłączony jest gruby wąż napełniający. Tutaj w zasadzie i całym projekcie.

Pokryj sekretem

Pokrywa zbiornika rozszerzającego VAZ-2110 nie jest przypadkowym elementem systemu. To ona zapobiega wrzeniu płynu chłodzącego, utrzymując niezbędne ciśnienie. Zbiornik rozszerzający VAZ-2110 jest wyposażony w pokrywę, której konstrukcja zawiera dwustronny zawór sprężynowy. Otwiera się i odparowuje opary, gdy ciśnienie wewnątrz zbiornika osiągnie wartość 1,1-1,5 kgf / cm2. Jego otwarcie w przeciwnym kierunku następuje przy 0,03-0,15 kgf / cm2 (z silnikiem chłodzącym).

Dlaczego utrzymuje presję w systemie

Zarówno środek przeciw zamarzaniu, jak i środek przeciw zamarzaniu pod ciśnieniem normalnym (atmosferycznym) gotują się podgrzewając do 100 0 C. Jak już powiedzieliśmy, w układzie chłodzenia ciśnienie robocze wynosi 1,1-1,5 kgf / cm2. W takich warunkach czynnik chłodniczy będzie gotować nie mniej niż 130 ° C. Zapewnia to, że chłodziwo nie przegrzewa się przed włączeniem wentylatora chłodnicy, i że potrzebna jest pokrywa zaworu. Więc jeśli VAZ-2110 gotuje zbiornik wyrównywania w normalnej temperaturze silnika, możesz mieć pewność, że to jej wina. Naturalnie, jeśli czujnik temperatury czynnika chłodniczego jest bez zarzutu.

Co może się zdarzyć z zbiornikiem

Zbiornik VAZ-2110 nie jest bardzo niezawodny, dlatego często przedstawia nieprzyjemne niespodzianki właścicieli tych samochodów. Najczęstsze błędy to:

 • Uszkodzenie samego zbiornika;
 • Nosić gwintowane połączenia gardzieli lub siedzenia czujnika poziomu chłodziwa;
 • Niewłaściwe pokrycie.

Uszkodzenie pojemności zbiornika

Najbardziej popularnym uszkodzeniem zbiornika jest jego uszkodzenie. Po pierwsze, na jego ciele pojawiają się mikropęknięcia i z czasem pękają jak balon. Przyczynami tego zjawiska mogą być: odpady przemysłowe, naturalne starzenie się plastiku i zwiększone ciśnienie w systemie. Z małżeństwem wszystko jest jasne – można kupić nowe urządzenie, zainstalować go w samochodzie, a po kilku dniach nie powiedzie się. Wszystko, co można tutaj zrobić, to kupić nowy czołg, przeklinając producenta.

Jeśli chodzi o starzenie się tworzyw sztucznych, nie ma nikogo, kto by się winił. Materiał z czasem i pod wpływem gorącego czynnika chłodniczego nie może pomóc, ale straci właściwości. Zwiększone ciśnienie w systemie występuje z jednego powodu – uszkodzenie pokrywy, a raczej zaworu. O tym mówimy trochę później.

Gdy pojemność zbiornika jest uszkodzona, nie próbuj go przywrócić, przyklejając ją. Lepiej kupić nowy sprzęt, zwłaszcza, że kosztuje trochę. Cena zbiornika z tworzyw sztucznych nie przekracza średnio 200 rubli. Są oczywiście ciekawsze propozycje. Teraz w sprzedaży znajdują się zbiorniki wyrównawcze VAZ-2110, wykonane z aluminium. Nigdy nie ucieknie i nie wybuchnie. Jednak takie urządzenia kosztują nie tanie – około 5500 rubli.

Zużyte gwintowane połączenia

Jeśli pokrywa urządzenia nie zwija się ani nie zwija, ale nie zapewnia pełnej szczelności, można spróbować ją wypolerować pod pewnym rodzajem uszczelnienia. Dotyczy to gwintu, za pomocą którego jest podłączony czujnik poziomu chłodziwa. Naturalnie takie "tuning" można uznać za środek tymczasowy. W przyszłości zbiornik będzie musiał zostać wymieniony.

Ujawnimy błąd pokrywy

Zauważ, że w VAZ-2110 zbiornik wyrównawczy wrzący w normalnej temperaturze silnika sprawdź najpierw pokrywę. Można to zrobić za pomocą sprężarki samochodowej z manometrem.

Najpierw zdejmij jeden z górnych cienkich węży z zbiornika. Jej koniec jest szczelnie zamknięty przez zginanie. Jest to konieczne, aby płyn chłodzący nie wyciekł, gdy wytwarzamy ciśnienie w zbiorniku. Na zwolnionym złączu podłączamy wąż z pompy i zaczynamy się kołysać. Pokrywa musi być szczelnie dokręcona. Gdy ciśnienie osiągnie 1,1 kgf / cm2 , słuchamy wtyczki. Powinno zacząć syczać, co wskazuje na jego zdolność do pracy. Jeśli nasadka nie zacznie krwawić, gdy ciśnienie osiągnie 1,8 kgf / cm2, można go bezpiecznie wyrzucić. W przeciwnym razie zbiornik wybuchnie w najbliższej przyszłości.

W przypadku, gdy pokrywa, przeciwnie, zaczęła wydzielać powietrze przed jej włożeniem, odrzucić. Jeśli w Twoim VAZ-2110 jest wrzący zbiornik wyrównawczy, jest to przyczyna.

Demontaż i wymiana zbiornika w "dziesięciu"

Aby wymienić urządzenie, należy opróżnić płyn chłodzący, jeśli nie został jeszcze wypuszczony. демонтируется следующим образом: Zbiornik rozszerzający VAZ-2110 jest demontowany w następujący sposób:

 1. Odłącz ujemny kabel akumulatora od akumulatora.
 2. Odłączamy przewód od miernika poziomu chłodziwa.
 3. Śrubokręt z odrobiną krzyżową odkręcić śruby na zaciskach przewodów wszystkich węży, odkręcając je.
 4. Odłączamy wszystkie przewody wchodzące do zbiornika.
 5. Odkręć gumowy pasek zbiornika i wyjmij go.

Zainstaluj nowe urządzenie w odwrotnej kolejności. Nie zapomnij dodać płynu chłodzącego do wymaganego poziomu!

Kilka przydatnych wskazówek

Aby upewnić się, że zbiornik wyrównawczy nie działa nieprawidłowo, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Zawsze zwracaj uwagę na odczytywanie czujnika temperatury płynu chłodzącego. Jeśli zostanie wykryty nadmiar dopuszczalnych wartości, natychmiast przejść do diagnostyki lub sprawdzić niezależność zbiornika.
 • Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzić zbiornik wyrównawczy, gdy silnik jest gorący, aby zobaczyć, czy został uszkodzony.
 • Przestrzegać poziomu czynnika chłodniczego. Po odkryciu upadku znajdź i wyeliminuj przyczynę wycieku.
 • Podczas gotowania czynnika chłodniczego w zbiorniku nie wolno ruszać się – więc uszkodzisz silnik.
 • Kiedy zamierzasz wymienić zbiornik, kupuj produkty sprawdzonych producentów w wyspecjalizowanych sklepach.