330 Shares 3292 views

Procesor lokalny i5-3330 OEM: Cechy i opinie

Nie jest tak proste, aby przeciętny użytkownik mógł orientować się na rynku procesorów centralnych, wybierając godny produkt dla platformy Intel. Amerykański producent nalega na to, że każdy kryształ z magazynu prezentowany w oknie sklepowym jest arcydziełem i poradzi sobie z jakimś zadaniem.


W centrum tego artykułu – jednego z najtańszych procesorów w linii, przedstawiciela trzeciego generatora – Core i5-3330. Przegląd, specyfikacje i opinie właścicieli będą okazją dla potencjalnych nabywców do zapoznania się z tym kryształem wielu ciekawych i użytecznych informacji.

Skład

Jeśli czytelnik uważa, że procesory Intel z tym samym oznakowaniem mogą się różnić tylko w opakowaniach, to jest on poważnie mylony. Tak, w sklepach można zobaczyć wersję procesora Intel R Core tm i5-3330 BOX (z systemem chłodzenia) i modyfikacje OEM (tylko kryształ), ale jest dodatkowa gradacja:

  • Z wbudowanym rdzeniem graficznym i zablokowanym mnożnikiem (3330S);
  • Z wbudowanym rdzeniem graficznym i odblokowanym mnożnikiem (3330);
  • Bez rdzenia graficznego z odblokowanym mnożnikiem (3330P).

Najciekawsze jest to, że nie wszystkie kraje mają pełny zakres modyfikacji tego produktu. Na przykład zakupienie kryształu bez zintegrowanego akceleratora grafiki jest problematyczne.

Pierwsze znajomości z procesorem

Nie trzeba myśleć, że wersja OEM produktu oznacza sprzedaż przetwórców "wagowo". W rzeczywistości mają też piękny, markowy pakiet o zmniejszonych rozmiarach. Podobnie jak modyfikacja BOX, kryształy są prezentowane na sklepach w niebieskim pudełku z kartonu zawierającego plastikowy pojemnik z procesorem.

Intel nie zmienia tradycji, więc w opakowaniu do kryształu użytkownik znajdzie wiele niepotrzebnych dokumentów, które zajmuje prawie całą wolną przestrzeń w pudełku. W wersji Core i5-3330 CPU BOX przyszły właściciel znajdzie markową chłodnicę od producenta. Jeśli chodzi o pastę termiczną, nie można jej wykryć. Intel, w odróżnieniu od producenta AMD, nie psuje swoich klientów.

Deklarowane właściwości techniczne kryształu

Procesor o nazwie Ivy Bridge QC wykonywany jest przy użyciu technologii 22 nanometrów. Na jednej platformie znajdują się 4 oddzielne rdzenie, które mają częstotliwość bazową 3 GHz. Jednak na poziomie sprzętu istnieje możliwość zwiększenia wydajności poprzez automatyczne przyspieszenie do 3,2 GHz (realizowane dzięki technologii Turbo Boost). Każdy rdzeń procesora Intel Core i5-3330 ma tylko jeden strumień obliczeniowy. Jeśli chodzi o pamięć podręczną, jest ona rozprowadzana w następujący sposób:

  • Pierwszy poziom – w sumie 128 kilobajtów na kryształ;
  • Drugi poziom – 256 KB dla każdego rdzenia;
  • Poziom 3 – 6 MB są wspólne dla procesora.

Zintegrowany akcelerator grafiki jest realizowany na rdzeniu HD 2500. Tak, wbudowana karta wideo jest przestarzała i nie jest potrzebna wśród większości kupujących, ale w przeciwieństwie do zaawansowanego rdzenia HD 4000, ma małe zużycie energii i niską stratę ciepła.

Dodatkowe cechy platformy

Dotykając temat rozproszenia energii, chciałbym zwrócić uwagę potencjalnych nabywców na fakt, że procesor Intel Core i5-3330 charakteryzuje się atrakcyjnością zużycia energii. Kryształ potrzebuje tylko 1,38 woltów na pełną pracę, a zużycie wynosi zaledwie 77 W. Oczywiście mówimy o pracy bez ręcznego podkręcania. To prawda, że wielu entuzjastów twierdzi, że podniesienie wydajności nie jest straszne dla procesora: pakiet o pojemności 95 W jest maksymalnym limitem.

Jeśli chodzi o pracę z pamięcią RAM, to produkt nie pokazuje się z najlepszej strony. Standardowe wsparcie dla dwukanałowej pamięci DDR3 jest ograniczone do częstotliwości 1600 MHz i maksymalnej pojemności 32 GB. W porównaniu z podobnymi procesorami AMD, które są w tej samej kategorii cenowej (do 10 000 rubli), jest to najniższa liczba.

Instrukcje i technologie

Cieszę się, że po raz kolejny firma nie zmienia swoich zasad, a nawet zwykły kryształ trzeciej generacji, procesor Intel Core i5-3330 o częstotliwości 3.00 GHz, jest wyposażony w wiele wymagających technologii. Przede wszystkim mówimy o wsparciu dla wirtualizacji. Na poziomie sprzętu wdrożono obsługę środowisk zmiennych i technologii serwera. Druga przyjemna rzecz to praca z szyfrowaniem danych i sprzętowym przechwytywaniem złośliwego kodu na niskim poziomie.

Wielu użytkowników korzystających z baz danych i dużych tablic będzie korzystać z Fast Memory Access, SMEP, PAIR i wielu innych, które mają na celu stworzenie bezpiecznego serwera. Poza funkcją automatycznego podkręcania CPU (Turbo Boost), platforma Intel oferuje również tryb oszczędzania energii, który jest sterowany programowo, poprzez BIOS płyty głównej.

Cechy wbudowanego akceleratora grafiki

W swoich odpowiedziach wielu użytkowników twierdzi, że Intel Core i5-3330 ma charakterystykę zintegrowanej karty wideo na bardzo niskim poziomie i nie ma sensu wprowadzać ich w życie. Takie oświadczenie może się składać wyłącznie z fanów dynamicznych zabawek, które nie mogły się dobrze bawić przed ekranem komputera.

Tak, w porównaniu z kartą graficzną dyskretnego, zintegrowany akcelerator grafiki pozostawia wiele do życzenia (podobnie jak GT6600 z Nvidia lub X700 z Radeon). Jednak do profesjonalnego wykorzystania ta karta wideo będzie najlepszą ofertą, ponieważ obsługuje wiele ciekawych technologii na poziomie sprzętu:

  • Wersja DirectX 11 (w tym Open GL 3.1 i Shader Model 4.1);
  • Obsługa HDCP i możliwość kodowania w formacie H.264 i MPEG2;
  • Dekodowanie sprzętu AVC, MPEG2, Dual Video Decode i WMV9.

Jeśli chodzi o korzystanie z zasobów sprzętowych, producent był w stanie zaskoczyć nabywców również tutaj. Zintegrowany akcelerator jest w stanie wykorzystać do pracy 1,7 GB, co zajmuje od pamięci RAM. Rdzenie graficzne działa z częstotliwością 650 MHz (1050 MHz w trybie Boost) i wykorzystuje 6 rurociągów obliczeniowych.

Najbliższy konkurent rodziny Intel

Każda konkurencja na rynku komputerowym sprowadza się nie do podobieństwa charakterystyk technicznych urządzeń, ale do ceny minimalnej, jakiej wymaga producent, w celu zapewnienia jak najlepszej wydajności, jaką produkt wykazuje w procesie pracy. Dlatego też użytkownik ma racjonalną opcję, w której będzie porównywany procesor Intel Core i5-3330 z niedrogim analogowym, zdolnym do demonstrowania prawie identycznych wskaźników.

Mówimy o najlepszym przedstawicielem chipów dwurdzeniowych – Pentium G2120. W swoich odpowiedziach wielu nabywców twierdzi, że w ogóle nie rozważała tego produktu przy budowie platformy do profesjonalnego użytku. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ 2 rdzenie nie są porównywalne z wydajnością platformy 4-jądrowej. Jednak prawdziwe testy mogą szybko włożyć wszystko w swoje miejsce.

Potencjał platformy Intel

Aby zobaczyć rzeczywistą wyższość procesora Intel Core i5-3330 3.00 GHz w porównaniu z konkurentem 2-nuklearnym jest możliwe tylko w kilku testach, w których wymagane są dodatkowe matematyki matematyczne. Na przykład podczas kodowania lub dekodowania wideo lub podczas pracy z modelowaniem 3D. Potrzebne jest również wiele zasobów, aby skompilować kod oprogramowania.

Ale aby pracować z oprogramowaniem biurowym i graficznym, potrzebne są tylko nowoczesne technologie. Dlatego lepiej, aby przyszły właściciel skoncentrował się na niższym progu cen, a nie na liczbie rdzeni i wynikach badań syntetycznych.

Jeśli chodzi o miłośników zabawek, sytuacja jest nieco inna. Większość oprogramowania jest zorientowana na chipy dwurdzeniowe, więc oczekując znacznej przewagi z procesora Core i5-3330 nie jest tego warta. Jednak wiele nowych produktów na rynku jest już tworzonych dla platform wielordzeniowych, w których wymagane jest 4, 6 lub 8 strumieni do pełnego przetwarzania informacji. Dlatego kupujący lepiej skupić się na wymaganiach systemowych gry, a nie na możliwościach procesora.

Porównanie z konkurentem

Jeśli wziąć pod uwagę produkty konkurenta, potencjalny nabywca przekona się, że procesor Intel Core i5-3330 3.0 ma zbyt wielu przeciwników w kategorii cenowej do 10 000 rubli od firmy AMD. W tym nic dziwnego, ponieważ produkty konkurenta zawsze były dużo tańsze niż chipy Intela.

W swoich recenzjach entuzjaści zalecają porównanie Core i5 z przeciętnym segmentem konkurenta, skupiając się na kryształach linii Phenom II. Całkiem dopuszczalne jest uczestnictwo nie tylko 4-nuklearnych przedstawicieli X4, ale także 6-rdzeniowych procesorów X6. Eksperci twierdzą, że przedstawiciel firmy Intel ma większy potencjał, a każdy nabywca może tego upewnić.

Bitwa o wyższość w klasie budżetowej

Procesor Intel Core i5-3330 jest porównywany z Phenom II 955, 960 i 1075T. Produkty te mają niemal identyczne właściwości techniczne i niewiele odróżniające się wartości na rynku światowym. Znacząca różnica to tylko zużycie energii – produkty AMD są przecenione przez współczynnik 1,5, ale niewielu osób zwraca uwagę na ten czynnik w ogóle.

W aplikacjach do gier nie ma sensu porównywać tych potężnych procesorów, ponieważ wszystkie mają identyczne częstotliwości zegara i mają taką samą liczbę rdzeni (z wyjątkiem X6) i parametrów pamięci podręcznej. Tak, procesor AMD 1075T może pokazać najlepszy wynik, ale tylko w grach, w których kod programu jest w dużym stopniu zależny od wieloprocesorowania.

Ale w profesjonalnych zastosowaniach związanych z kodowaniem wideo, modelowaniem lub grafiką, produkt Core i5-3330 wykazuje najlepszą wydajność. Wygląda to dziwnie, biorąc pod uwagę, że w testach syntetycznych produkty AMD zajmowały pozycje lidera.

Wbij ogon smoka

Dlaczego nie porównać procesora Intel Core i5-3330 z flagowym układem AMD, kryształem FX-8150? Opinie z mediów są pełne determinacji, że 8-rdzeniowy przedstawiciel o zwiększonych częstotliwościach i ulepszonych cechach technicznych nie zostawi pojedynczego kryształu dla kryształu Intela. Tak, to całkiem realistyczne, ponieważ nowy rdzeń AMD Zambezi ma dużą pamięć podręczną, ma dwa razy tyle fizycznych rdzeni i obsługuje szybszą pamięć DDR3 1866 MHz.

Do wyników testów syntetycznych fani produktów firmy Intel lepiej nie powinni się zapoznać. Intel Core i5-3330 jest gorszy od 8-rdzeniowego procesora we wszystkich pozycjach. Różnica w wydajności jest znaczna i wynosi prawie 30-40%. Jeśli chodzi o kodowanie i kodowanie wideo, tutaj produkt Intel nie będzie mógł ominąć konkurenta, ponieważ te aplikacje są uzależnione od liczby wątków.

Ale w aplikacjach do gier sytuacja ulega drastycznej zmianie. W wysokich rozdzielczościach w dynamicznych grach o dużym natężeniu ruchu dzięki szybko zmieniającym się terenie produkt AMD szybko ustępuje miejsca, a jego uruchomienie jest rzędu 10-15%. Wygląda bardzo dziwnie.

Możliwość podkręcania

Wielu użytkowników w swoich opiniach pisze, że produkty firmy Intel prawie nie podlegają podkręceniu. W rzeczywistości jest to prawdziwa głupota. Faktem jest, że większość kryształów, w tym procesor Core i5-3330, jest obecnych na rynku z zablokowanym mnożnikiem, podczas gdy wszyscy przedstawiciele AMD są sprzedawane z odblokowanym modułem.

Prawie wszystkie kryształy Intela pracujące przy częstotliwości 3 GHz lub wyższej można łatwo podkręcać do psychologicznego znaku 3,5 GHz. Ponadto każdy użytkownik może zwiększyć wydajność nawet przy użyciu regularnego systemu chłodzenia przeznaczonego do pakietu termicznego o wadze do 95 W.

Jednak większość entuzjastów nie zatrzymuje się tam i stara się podjąć inną barierę – aby osiągnąć wymaganą częstotliwość 4 GHz. To całkiem realne, najważniejszą rzeczą jest posiadanie płyty głównej przeznaczonej do gier, która może kontrolować podkręcanie i potężna chłodnica, która może poradzić sobie z usunięciem ciepła.

Muszę się pochwalić

Wielu fanów gier, które podkręcały procesor AMD do budżetu z 4 rdzeniami, aby porównywać koszty finansowe. Tak, procesor Intel Core i5-3330 jest prawie o 5-10% droższy od konkurenta, ale to nie daje wszystkim prawo zakładać, że z ekonomicznego punktu widzenia AMD jest lepsze.

Potencjalny nabywca powinien zapoznać się z zużyciem energii w kryształach w normalnym trybie iw procesie podkręcania. Pakiet termiczny dowolnego procesora Intel trzeciej generacji nie przekracza 75 W, podczas gdy konkurent ma ten parametr w zakresie od 110-125 W.

I tylko podkręcanie może przekonać potencjalnego nabywcę do dokonania właściwego wyboru na rynku komponentów komputerowych. W końcu kryształ Core i5 o większej częstotliwości (4000 MHz) nadal nie osiągnie 100 W. Ale przedstawiciel firmy AMD będzie potrzebował potężnego zasilania i godnego systemu chłodzenia, ponieważ trzeba w jakiś sposób poradzić sobie z rozproszoną mocą około 160-180 W.

Zastrzegany produkt

Potencjalni kupujący już zauważyli, że rynek urządzeń mobilnych Core i5-3330 jest całkowicie nieobecny. Naturalnie budzi wątpliwości wśród wielu użytkowników, którzy uważali się za tego produktu za budowę potężnej platformy do gier lub profesjonalnej obsługi. Nie powinieneś jednak być zdenerwowany. Faktem jest, że w laptopach irracjonalne jest użycie takiego kryształu: ma zbyt dużą częstotliwość i nadmierne zużycie energii.

Ale na rynku monobloków ten procesor jest bardzo popularny. Tak więc, Apple przeanalizował ten kryształ za jego brainchild – iMac. Modyfikacja bez akceleratora grafiki doskonale łączy się z 8-12 gigabajtów pamięci RAM i dyskretną kartą graficzną Nvidia GT860M. W rzeczywistości jest to bardziej rozwiązanie niż produkt dla kreatywności.

Recenzje

Lepiej zacząć od negatywnego. Wielu właścicieli stało w obliczu problemu z podkręceniem procesora Core i5-3330. Faktem jest, że nie każda płyta główna obsługuje zestaw instrukcji do sterowania mnożnikiem kryształów trzeciego generowania. Jak pokazuje praktyka, płyta główna powinna być oparta na chipie Z77. Jest to segment gier o odpowiedniej cenie. Naturalnie, nie każdy użytkownik może sobie pozwolić na zakup takiej płyty.

Ponadto wielu miłośników gier nie jest zadowolonych z faktu, że procesor nie obsługuje superfast modeli pamięci DDR3 2133 MHz (OS). Raczej widzi ich, ale teraz odmawiają pracy z nimi synchronicznie. To już poważny spadek wydajności w grach wymagających szybkiej obsługi dużych ilości pamięci (FIFA16, GTA 5 i ich odpowiedniki).

Ale ludzie lubili ten procesor. Po pierwsze, niewiele jest zasobów energetycznych, dlatego będzie współpracować z dawną jednostką napędową o niskiej mocy. Nie zapominaj o systemie chłodzenia, który będzie działał niemal bezszelestnie. Jeśli chodzi o wydajność w aplikacjach wymagających dużej ilości zasobów związanych z przetwarzaniem wideo, dźwięku, grafiki i modelowania 3D, nie ma żadnych skarg.

Podsumowując

Jak pokazuje praktyka, Core i5-3330 jest dość interesująca dla wielu użytkowników. Rzeczywiście, oprócz atrakcyjnych cenach, a ona ma wiele innych przydatnych funkcji. Po pierwsze, mówimy o wydajność – idealny kryształ konkuruje z produktami AMD nawet z droższym segmencie cenowym. Nie zapomnij o kosztach energii elektrycznej, dlatego wielu konsumentów nie brać pod uwagę.