718 Shares 3309 views

Streszczenie: "Odyssey". Homer i jego epicki

Wielka epoka starożytnej Grecji przyszła do nas w formie dwóch utworów Homera: Iliady i Odysei. Obydwie wiersze poświęcone są wydarzeniom w tym samym czasie: wojna trojańska i jej konsekwencje. Wojna właśnie skończyła się. Odyseusz pokazał się znakomitym wojownikiem, sprytnym strategiem. Dzięki jego pomysłowym decyzjom można wygrać więcej niż jedną bitwę. Dowodem na to jest jego opowieść w wierszu, a dokładniej jego krótka treść. "Odyseja" Homera (i jego drugi wiersz "Iliada") nie tylko pięknie przedstawiają wydarzenia historyczne, ale także mają wspaniałą artystyczną ekspozycję. Fakty są ozdobione bogatą wyobraźnią autora. To dzięki temu historia wykraczała poza zwykłe kroniki lub kroniki i stała się własnością literatury światowej.


Poem Homer "Odyssey". Podsumowanie

Po wojnie Odyseusz wrócił do swej rodzimej Itaki, gdzie był władcą. Tam czekał stary ojciec Laertes, żona Penelopy i syna Telemacha. Po drodze Odyseusz zostaje pojmany przez nimf Calypso. Tam spędza kilka lat. W tym czasie w jego królestwie walka o tron. W miejsce Odyseusza jest wielu rywali. Mieszkają w swoim pałacu i przekonują Penelopę, że jej mąż umarł i nie wróci, a ona musi zdecydować, kogo znów się ożenić. Ale Penelope jest wierna Odyseuszowi i jest gotowa na niego czekać przez wiele lat. Aby ostygnąć wnioskodawców na tron i jej dłoń, pojawia się różne sztuczki. Na przykład, dziwi się staremu Laertesowi, obiecując podjąć decyzję, jak tylko praca zostanie zakończona. I ona sama w nocy rozpuszcza już związane. Tymczasem Telemach dorastał. Pewnego dnia przybył nieznajomy i polecił mu wyposażyć statek i szukać ojca. Na obrazie wędrowca ukrywała się bogini Athena. Patronowała Odyseusza. Telemachus podążył za jej radą. Do Pylosa trafia do Nestora. Starszy mówi, że Odyseusz żyje i jest w Calypso. Telemach postanawia wrócić do domu, zadowolić matkę z dobrą nowiną i zniechęcać irytujących pretendentów do królewskiego miejsca. Wydarzenia z wiersza przekazują krótkie podsumowanie. Odyssey Homer rysuje się jako bohater bajkowy, przechodzony przez straszne próby. Zeus na prośbę Atheny wysyła Hermesa do Calypso i nakazuje uwolnienie Odyseusza. Buduje tratwę i wychodzi na morze. Ale Bóg morza Posejdon ponownie przeszkadza mu: w burzy kłody tratwy są złamane. Ale Athena ponownie go ratuje i prowadzi do Królestwa Alkino. Został przyjęty jako gość, aw święto Odyseusz mówi o swoich przygodach. Dziewięć fantastycznych historii tworzy homer. "Odyseja" (podsumowanie i przekazuje te historie) jest wspaniałą ramką prawdziwych wydarzeń historycznych.

Przygody Odyseusza

Po pierwsze, Odyseusz i jego towarzysze znajdowali się na wyspie z magicznym lotosem, pozbawiającym pamięci. Miejscowi mieszkańcy, lotofagi, traktowali gości na lotosie, a oni zapomnieli o swojej Itaki. Odyseusz z trudem poprowadził ich na statek i ruszył dalej. Druga przygoda to spotkanie z cyklopami. Z trudem nawigatorzy potrafią oślepiać głównych Cyklopów Polifemusa, ukrywając się pod skórami owiec, wyskakują z jaskini i uciekają z wyspy. Możesz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach, czytając streszczenie. "Odyseja" Homera prowadzi czytelnika za jego bohaterem, obejmującego znaczny okres czasu – około dwudziestu lat. Po wyspie cyklopów Odyseusz wylądował na wyspie na brzegu wiatrów Aeolus, który dał gościom jeden uczciwy wiatr i trzy wiatry, które ukrył w worku, i skrępował i ostrzegał, że można było rozwiązać worek tylko na Ithaca. Ale przyjaciele Odyseusza rozmawiali o worek, gdy spał, a wiatr powrócił statek do Aeolusa. Wtedy nastąpiła kolizja z olbrzymimi kanibalami, a Odyssey cudem udało się uciec. Wtedy podróżnicy odwiedzili królową Kirkę, która zwróciła wszystkich na bestie, w sferze zmarłych, przebiegle udało się przejść przez seductive Sirens, aby pływać w cieśninie między potwory Scylla i Charybdis na wyspie Słońca. Taki jest wiersz, jego krótka treść. Odyssey Homer powraca do ojczyzny, a wraz ze Telemachomem wyrzuca wszystkich "sprawców" Penelope. W Ithaca panuje pokój. Starożytny poemat interesuje współczesnego czytelnika zarówno jako dzieło historyczne jak i klasyczne.