729 Shares 9399 views

Najlepsze wino jest różowe. Ciekawe fakty o różowym winie

To wino ma wysokie koszty, dlatego większość konsumentów nawet nie wie, co smakuje. Wszystkie tanie, stojące na półkach każdego supermarketu, są produkowane sztucznie, z niewielką ilością naturalnych surowców.


Definicja

Jeśli mówimy językiem naukowym, to wino to napój o zawartości alkoholu nie wyższej niż 22% obj. Otrzymuje się w wyniku częściowej (przerywanej) lub całkowitej fermentacji soku. Wino to owoce i winogrona, w zależności od używanych surowców – winogron lub innych jagód i owoców. I w zależności od tego, gdzie zebrano materiał źródłowy, produkcja może odbywać się różnymi sposobami. Tradycje i reguły tego czy innego terytorium czynią ten znak, zarówno pod względem technologii, jak i smaku napoju.

W składzie chemicznym wina znajduje się około 600 składników (organicznych i nieorganicznych dodatków). Głównymi są woda, surowce, cukry (fruktoza, glukoza) i alkohol etylowy.

Będziemy bardziej szczegółowo omawiać badania takie odmiany, jak wino różane.

Historia

Wino jest tak starym napojem, że prawdziwy rok jego pierwszego pojawienia się w świetle historii jest po prostu nieznany. Różowy został wykonany później niż tradycyjny czerwony lub biały. Nie wiadomo także, w którym się urodził.

Najwcześniejsze i potwierdzone fakty wskazują, że różowa róża bardzo lubiła Rene Anjou (francuskiego króla, który rządził w 15 wieku). To on zaczął produkcję tego napoju na dużą skalę. Potem w Prowansji i zaczął robić wino "kolor dzikiej róży".

Śpiewał go słynny poeci, tylko dworzanie i wybierani rezydenci Francji znali jego niezwykły smak. Pod koniec XVIII w. Zaczęto eksportować różowe wino do krajów sąsiadujących (Holandia, Wielka Brytania). Nieco później cały świat został zajęty falą "różowego szaleństwa".

Dzisiaj, wraz z francuskimi winami, włoskimi i hiszpańskimi są bardzo popularne. A produkcja, sprzedaż tego napoju jest już prowadzona na całym świecie.

Główne technologie produkcji

Wino różowe uzyskuje się w wyniku ścisłego przestrzegania wszystkich zasad i subtelności jego produkcji. W tym procesie bardzo ważne jest utrzymanie tego wyjątkowego koloru, a nie przepełnienie napoju niepotrzebnymi substancjami charakterystycznymi dla białego lub czerwonego wina.

Jak uzyskać różowy odcień:

 • Używaj tylko wysokiej jakości odmian winorośli. Mogą to być: Merlot, Jalita, Materac, Saperavi, Cabernet – Sauvignon lub Odessa czarne.
 • Trzeba ostrożnie wycisnąć czerwone gatunki, nie należy dopuścić, aby nasiona i kości weszły do soku.
 • Pozostawić skórę jagodową w przygotowanej brzeczce przez krótki czas, a następnie usunąć ją z niej lub zastosować metodę "przeklinania". Oznacza to, że wziąć sok gotowy uzyskany podczas produkcji czerwonego wina.

Daje to przyszłość pić piękny różowy kolor.

Ponadto niektórzy producenci stosują metodę mieszania. Różowy kolor uzyskiwany jest przy tworzeniu mieszanki gotowych białych i czerwonych win. Ale taka technologia produkcji nie jest dozwolona we wszystkich stanach.

Metoda wytwarzania wina różanego

Aby uzyskać prawdziwy i smaczny napój, ważne jest przestrzeganie jasnej i spójnej techniki jej wytwarzania. Jak produkuje się wino, będziemy rozważać krok po kroku:

1. Zbieranie winogron

Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na stopień dojrzałości jagód. Ponadto winogrona powinny być czyste. Kolekcja jest często wykonywana ręcznie, rzadziej wykorzystywany jest specjalny sprzęt mechaniczny.

2. Sortowanie i odbieranie surowców

Zbiór jest przenoszony do sklepów z winami, gdzie umieszcza się w specjalnych pojemnikach. Mechanizm jest rozmieszczony w formie lejka, krusząc jagody i oddziela je od grzbietów.

3. Kruszenie

Specjalne urządzenia rozdrabniają skórę owocu, aby uzyskać od nich maksymalną ilość soku.

4. Fermentacja i maceracja

Ziele łączy się i oddziałuje z twardymi cząstkami winogron. Te ostatnie zawierają silne substancje aromatyczne i barwiące. Im dłuższa fermentacja i maceracja, tym intensywniejszy jest smak i ciemniejszy kolor. W przypadku wina stołowego wystarcza 3-4 dni, w przypadku wina wysokiej jakości potrzeba więcej niż 20 dni.

5. Pierwsza fermentacja (alkoholowa)

Faza wody. Zawarte w cukrze winogronowym pod wpływem drożdży przez 4-10 dni są przekształcane w alkohol. Wymagana temperatura wynosi +20 0 C. Dodano bentonit.

6. Naciśnięcie i rozłożenie (zależnie od rodzaju wina)

Po odsączeniu cieczy wyciśnięto i prasowano zacieru z kadzi. Konieczne jest dryfowanie wina.

7. Druga fermentacja (jabłko-mleko)

Jest wykonywany tylko na zamówienie. Stosuje się bakterie kwasu mlekowego, które przekształcają kwas jabłkowy w nabiał, zmniejszają kwasowość napoju i zmieniają jego właściwości smakowe.

8. Sulphitation

Aby rozjaśnić brzeg i opóźnić jego utlenianie, stosuje się siarę. Konieczne jest oparcie i utrzymanie proporcji i technologii.

Produkcja wina różanego odbywa się za pomocą mieszanej technologii produkcji białej i czerwonej. Do napełnionego lub rozlanego napoju można wprowadzić nieco zmienioną sekwencję.

Najlepsze wina róży

Najbardziej popularne i popularne to róże włoskie i francuskie. Tutaj zaczęły być produkowane wcześniej niż wszędzie indziej. Przepis i osobliwości wytwarzania różanego wina zostały zachowane i ulepszone od wieków. Ponadto we Francji i Włoszech można znaleźć takie odmiany winorośli, które nie znajdują się w żadnym innym państwie.

Przepisy tych krajów dotyczące produkcji i sprzedaży wina są dość surowe i surowe. Daje to dodatkową gwarancję jakości i naturalności napoju.

Francuskie wina róży

Dziś napój słońca jest popularny na całym świecie. Mieszkańcy wszystkich krajów znają i kochają różowe wino. Francja jest państwem zajmującym szczególne miejsce wśród innych producentów. Praktycznie wszystkie regiony są zaangażowane w tworzenie wina.

Oddzielną uwagę należy zwrócić na Prowansję. Tutaj rozpoczęła się pierwsza produkcja wina na wielką skalę, wiodący francuski region pozostaje w naszych czasach. Produkcja różowego napoju w Prowansji odbywa się z odmian winorośli Senso, Grenache i Murvedr, których charakterystyczne różnice są lekkimi nutami truskawki w smaku.

Najbardziej znane marki różowego napoju są również produkowane w Anjou i Travel.

Podróże to mała wioska w dolinie Rodanu. Jego szczególną cechą jest to, że uprawiane są tylko 9 odmian winogron, a tylko wina różowe są produkowane. Anjou jest regionem produkującym klasyczny napój różowoczerwony.

Ten ostatni słynął z takich słynnych gatunków wina, jak:

– Półsuraw "Rose d'Anjou". Nieznacznie wodnista, bez jasnego aromatu i wyraźnego smaku.

– Pół-suchy "Cabernet d'Anjou". W aromacie znajdują się odcienie truskawek.

– Różowe, suche wino "Rose de Loire", orzeźwiające zapachy i delikatny posmak.

Doskonały napój jest produkowany we Francji. Nie mniej sławne są wina znalezione w Szampanii i Sancerre, nie wspominając o zwykłych "Bordeaux" i "Marsana".

Hiszpańskie i włoskie wina

Do różowego napoju w tych temperamentowych krajach stosuje się winogrona Tempranillo i Garnacha. Tutaj wino nazywa się "rosado". W przeciwieństwie do miękkiej francuskiej róży, zawiera więcej alkoholu, a jej smak jest brutalny i wymowny.

Różowe wina Hiszpanii są związane z prowincjami Rioja i Navarre. We Włoszech rosado jest produkowane wszędzie, chociaż nie zostało jeszcze uznane przez świat. Być może z powodu zbyt żywego smaku nadanego napojowi przez pobudliwy charakter miejscowej ludności.

Musujące różowe

Różowe wina musujące są wytwarzane metodą zbliżoną do produkcji szampana. Jego znaczenie polega na tym, że wino musi fermentować dwa razy. Pierwszy – w specjalnym pojemniku, drugi – bezpośrednio w butelce. Musujące różowe wina musujące w pojemniku o grubym szkle, warunek ten jest konieczny, aby zachować ich właściwości.

Niezrównany smak i aromat tego napoju doskonale uzupełnia bogaty, jasny kolor.

Wino muszkatołowe

Różni się od tradycyjnych o bardzo odrębnym specyficznym smaku. Odmiany winogron muskatowych są wykorzystywane do produkcji. Mają dużą zawartość olejków eterycznych, dając napój niezwykły smak.

Muscat różowy (wino) jest często wytwarzany z tej samej odmiany winorośli. Można używać innych odmian. Ten napój jest uznawany za najbardziej pachnący wśród wszystkich rodzajów win.

"Lambrusco" – wino różowe

Jest wykonana z odmian czerwonych winogron. Smak tego napoju wypełniony jest jasnymi owocowymi nutami. Jest produkowany we Włoszech (Lombardia i Emilia-Romagna). Nazwy win są takie same z odmianą winogron, z której są wytwarzane.

Pierwsze wielkogabaryjskie odniesienia do napoju "Lambrusco" odnoszą się do czasów starożytnych. Bardzo lubił Rzymian. W miarę upływu czasu wino zmieniło się, pojawiały się różnego rodzaju. Dzisiaj istnieje ponad 60 różnych odmian. Jest to stosunkowo niedrogie wino.

Jak wybrać właściwe wino?

Głównymi kryteriami oceny tego napoju są barwy i smaku. Producent jest również ważny, ale dziś wysokiej jakości różowe wino jest produkowane na całym świecie. Specjalne cechy wyróżniające róża to lekki smak owocowy i orzeźwiająca kwasowość.

Jeśli chodzi o kolory, zasięg obejmuje od jasnoróżowego do czerwonego. To zależy od rodzaju winogron, z których wytwarzane jest wino.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

 • Producent. W każdej butelce należy podać producenta, jest to warunek jakości produktu.
 • Rok zbiorów. To kolekcja, a nie rok starzenia się czy butelkowania. To daje gwarancję, że produkt jest naturalny.
 • Odmiany winogron. Etykieta powinna zawierać konkretne nazwy odmian.
 • Miejsce produkcji.
 • Czas starzenia. Poprzez ten wskaźnik, wina są podzielone na 3 typy. Zwykły – bez starzenia, vintage – 3-7 lat, kolekcjonerski – ponad 6 lat.

 • Krótki opis napoju. Tutaj można wymienić wyjątkowe i specjalne cechy tego szczególnego wina.
 • Koszt. Dobre, naturalne i dobrze wykonane wino nie może być tanie.
 • Cork. Podczas otwierania butelki należy zwrócić uwagę na jego stan. Jeśli korka uległa zniszczeniu lub pęknięto, została naruszona technologia przygotowywania lub blokowania napoju. Lub był używany materiał ubogiej jakości.
 • Co jest sprzedawanym winem. Prawdziwą różę wylewa się do szklanych butelek. Ceramiczne, tekturowe i inne materiały nie mogą właściwie zachować smaku wina.
 • Poprawnie wskazano siłę napoju. Wino wzbogacone – od 12-16 0 do deseru zabytkowego, do 17-20 0 (musztarda, port, Cahors itp.), Wermiszel – 13-18 0 , wino musujące – 11-13 0 .

Praktycznie nie wpływa na jakość kraju pochodzenia napoju i odsetek cukrów (słodkie, półsłodkie, suche, półsuche). Każda osoba wybiera ich według własnego uznania i smaku.

Kompatybilność produktów

Wino to szlachetny napój. Ma swoją własną kulturę konsumpcji – infografikę (wybór pary do wina) i pewną etykietę picia. Pozwól nam odpowiedzieć na główne pytanie, jak i gdzie pić wino różane? Opinie są różne, ale zapoznamy się z tak zwanymi regułami infograficznymi dla napoju.

Błyszcząca róża doskonale podkreśli gusta dań głównych (może to być makaron, risotto itd.). Półsłodkie wino różowe nadaje się do deserów owocowych oraz półsuchego wina na gorące przekąski. Suche wina są po prostu produkowane dla wszystkich rodzajów serów.

Ogólnie rzecz biorąc, róża jest uważana za dość wszechstronny napój do połączenia z różnymi naczyniami.

Nietypowe fakty dotyczące wina

Najstarszy napój, który utrzymuje popularność na całym świecie, jest sposobem mówienia o winie. Powiedzemy Ci najbardziej niezwykłe fakty o nim.

– Naukowcy uznali, że wino jest najstarszym napojem zawierającym alkohol. Uważają, że ma ponad 50 tysięcy lat.

– Słowo "wino" w Biblii jest wymienione 450 razy.

– Od 1800 roku pne. E. W Babylonii obowiązywał kodeks, zgodnie z prawem, w którym zginęli producenci złego wina (utopili się).

– W Niemczech znaleziono butelkę najstarszego wina. Data jego okluzji wynosi 325 pne. E.

– Pierwszym zarejestrowanym winem jest de la Frontera sherry. Tylko 5 butelek, których zbiór został zebrany w 1775 roku.

– Przeciętne wino nie może być przechowywane od ponad 10 lat, traci smak.

– Do produkcji 1 butelki niemieckiego wina "Troskenbeerenauslese" zbieracz winogron może spędzić cały dzień roboczy. Jest to unikalny napój odmianowy.

– Jeśli oderwacie ciemne winogrona, możesz dostać białe wino.

– "Aston Martin" – samochód Prince Charles, pracujący nad biopaliwem. Jego szczególną cechą jest to, że paliwo jest wydzielane z wina.

Napój słońca dzisiaj jest produkowany na całym świecie. Wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktyki, są zaangażowane w jego produkcję. Szlachetny, orzeźwiający, orzeźwiający, będzie doskonałym wyborem dla każdego wydarzenia, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny wieczór czy rozmowa biznesowa, rodzinny obiad czy spotkanie towarzyskie.

Wino było, zawsze i zawsze trafne, gdziekolwiek i zawsze.