649 Shares 2511 views

Gatunki rosyjskich pieśni ludowych. pieśni ludowe: piosenki ludowe, kołysanki, folk

Różnorodność gatunków rosyjskich pieśni ludowych przedstawia wieloaspektowe świat rosyjskiej duszy ludzkiej. W nim – śmiałością i liryzm, humoru i bohaterstwo. Rosyjska piosenka jest historia naszego narodu.

Gatunki rosyjskich pieśni ludowych

Piosenka i słowo urodził się prawdopodobnie w tym samym czasie. Stopniowo, wraz z rozwojem emocjonalnym i duchowym światem, człowiek zrozumiał piękno okolicznych obiektów i zjawisk i chciał wyrazić kolory, dźwięki, słowa. Melodia urodziła się z duszy. Była zafascynowana, że połączył się z śpiew ptaków, szum wody. Głos magicznego matka uspokajała dziecko monotonna piosenka czuły, wesoły melodia rozpalił ogień w środku, budził radość wesołość, śpiew liryczny traktuje wzburzony dusza dała spokój.

Gatunki rosyjskich pieśni ludowych odzwierciedlać różnorodność duszy naszego narodu. Ludzie zawsze śpiewając pieśni wielbiąc ich bohaterów, opisując wydarzenia historyczne, mówił o piękno ojczystej ziemi, uczucia, kłopoty i radości. Nie każdy człowiek mógł ustanowić piosenkę zaśpiewać. Ale talent jest zawsze brakuje w Rosji. Dlaczego tak wiele pieśni ludowych przyszedł do nas z głębi wieków. Czasami melodia zwrotki urodzonych przed, ale częściej sens piosenki, teksty dyktować charakter, harmonia, tempo, barwę muzyki.

Piosenka – podstawa folkloru

piosenka ludowa – piosenka ludowa składa nieznany autor, który podał w dół drogą doustną, modyfikować, ulepszać, nabyte nowe obroty melodyczne i tekstowe. W każdej prowincji taka sama piosenka śpiewana po swojemu, specjalny dialekcie. To zależy od charakteru, co powiedział. Tak, utwory były zabawne, śmieszne, smutne, liryczne, poważne. One dotknąć duszy więcej niż długi szczegółową opowieść o tym wydarzeniu. Piosenki były i komfort i radość.

W ten sposób poeta Iwan Surikov napisał: „Jak ktoś oddycha, żyje i jest to piosenka śpiewał”.

Gatunki rosyjskich pieśni ludowych są zróżnicowane. Śpiewają o wszystkim, co dana osoba. Piosenka przedstawia życie i sposób życia narodu rosyjskiego, zwyczajów i tradycji. Bohaterami pieśni ludowej – zwykli ludzie, chwalebne obrońcy ojczyzny. Życie człowieka jest ściśle związane z naturalnym cyklem strony rolnika, uroczystości kościelnych rodzina.

Rytuały – piosenki kalendarza

Nawet w przedchrześcijańskich pogańskich świąt kalendarzowych towarzyszyły pieśni że rolnicy zaapelował do sił natury, zadano dać im dobrą pogodę i obfity plon. Byli zaklichki, kult bogów słońcem, wiatrem, deszczem. Rytuały kultu były towarzyszą rytualne pieśni, tańców, propozycje prezentów. Zima i lato równonoc, początek wiosny i żniwa – główne istotne wydarzenia z życia rolnika. Towarzyszyła im pieśni ludowych.

Pogańskie obrzędy stopniowo tracił znaczenie magiczne i odszedł w przeszłość i tradycje z nimi związane, zostały dostosowane do chrześcijańskich świąt, i nadal żyć. Cykl rozpoczął się kalendarz z obchodami świąt Bożego Narodzenia, czas Bożego Narodzenia, Nowego Roku. Oni zbiegła się z przesileniem zimowym w kalendarzu pogańskim i towarzyszy piosenek, odpowiednio, dnia i ceremonii. Na przykład, Caroling obrzęd był chwalić hojne gospodarze, życząc im zdrowia, oprócz rodziny, zbiorów i wszystkich korzyści, które są ważne dla mieszkańców. Śpiewane podczas tej ceremonii kolęd Velikodnaya, valachobny piosenek. Rosyjscy kompozytorzy wykorzystywane pieśni ludowych w oper i dzieł instrumentalnych. Zatem, nagrany w prowincji Saratowie „Khaled – Maleda” został użyty w operze „Snow Maiden” przez Rimskiego-Korsakowa w scenie przewodów karnawałowych. W ciągu tygodnia Yule dziewczęta i kobiety zastanawiał się podczas imprezy w przyszłym roku, wraz wróżbiarstwo podblyudnymi piosenki. Zima towarzyszył głośny, zabawy, ciesząc szybkiego ciepła. Zapusty poprzedza Wielki Post. Widząc festyny zapusty przekształcony gier. Wiosna Meeting – skowronki, obchodzony przybycie pierwszych ptaków. Gospodyni pieczone ciasta w formie skowronki i rozdzielali je dzieci i gości. W piosence „Och, sandpipers, zhavoronushki” recytatyw wzywa do wiosny.

Letnie wakacje Ivana Kupaly, syrena tydzień, przeprowadzić echa pogańskich rytuałów związanych z czarów i magii. W Kupały złożony chorobą i oczyścić z zanieczyszczeń przeskakując przez ogień. Niekontrolowane przez śmiałości i zabawy, jak pogańskie obrzędy, tańce, pieśni towarzyszy Kupały. Ważne dla wsi było święto plonów. Rolnicy w pieśni ludowych dziękując siły natury do obfitych darów, szczęśliwy koniec ciężkiej pracy. Utwory z tego okresu nazywa obzhinochnye. Wesołe miasteczko po zbiorach hałaśliwych ditties i tanecznej melodii.

Kalendarz obrzędowych pieśni – te najbliżej poganina, najbardziej starożytnych. Ich język jest pełen epitetów i porównań, symboli i metafor. Melodie te piosenki są proste, a nawet prymitywne. Są one podobne do zaklichki, pochwały i prośby. Nierówny rytm blisko głośnika, a nie muzyki.

Rodzina ludowe piosenki

Rodin, chrzciny utwory śpiewane dziecku i rodzicom „ząb”. Chcą zdrowia i szczęścia malyshu.Semeynye wakacje były wielkie i radosne etapy w życiu narodu rosyjskiego. Świętowali narodziny, widząc wojska, małżeństwo, a nawet stypie. Każde zdarzenie odpowiada określonej melodii akompaniamentu. Te gatunki rosyjskich pieśni ludowych, pieśni ludowe mają specjalny status. Według legendy, były one magiczne znaczenie.

Piosenki ślubne są bardzo zróżnicowane. Ślub to kompleks stopniowego rytu kojarzeń Smotrin i najbardziej devichnika uroczystości ślubnej.

Ubierz pannę młodą do ołtarza (odkręcania rożnie) jest tradycyjnie odbywa się pod narzeczonej płacz i śpiewa smutne piosenki, która mówi o wolności zaginionej dziewczynki i przeniósł się do innej rodziny.

Uczta weselna została poprzedzona wiano z domu rodzicielskiego. Dziewczyna śpiewała piosenki śmieszne, żart, a ditties groomsmen podnachivat. Na powitanie młodej ślubnej towarzyszą pieśni uwielbienia ( „W Wieczerniku, w salonie”). Są bohaterami okazji porównano z białego łabędzia i łabędzia, księcia i knyaginyushkoy. weselu był radosny, głośny, z tańcami i ditties. Drugi dzień był obchodzony w domu, a matka-in-law. Privechala matka-in-law-in-law, że uraczył naleśniki. Na trzeci dzień „wygaszona” wesele. Święto się skończyło.

Nie tylko radosne wydarzenia doszło w rosyjskich rodzin. Po obrzędach obserwowane nie tylko w święta. Po tym wszystkim, są one w rzeczywistości, niektóre magiczne rytuały mające na celu ochronę, oberech przed uszkodzeniem, zniszczeniem, etc. Na przykład, gdy młody człowiek udał się do usługi z jego domu zostały wykonane z przodu tyłem do twarzy z domu wyglądał. Potem wierzono, że wróci z wojny lub z bezpiecznym i przyjaznym dla wojska. W ten sposób odczytuje modlitwę i specjalnych biadolenie.

Płacz i żałobny towarzyszył tej samej rodziny i pogrzebu. Są one określane jako późno godności ludzkiej, której smucić i smucą żywych. Wystawione swoje najlepsze cechy, nawet jeśli nie było żadnego. Były nawet specjalne – śpiew żałobników, którzy zostali zaproszeni do towarzyszenia w pogrzebie.

Rodzina ludowe utwory różnią dotykanie, uduchowiony, głęboki sens. W nich tkwi całe życie, ludzkie doświadczenie.

kołysanki

Liczne gatunki rosyjskich pieśni ludowych. Kołysanki zajmują szczególne miejsce. Należą one do rodziny, ale nie są one ceremoniał. Te piosenki są najbardziej delikatny, czuły i prosty. głos matki – jest to pierwsza nić, która łączy dziecko na świat. Kołysanka matki określa swoje miejsce, opowiada o świecie, w którym przyszedł. Monotonne kojące kołysanki motywy przekazywane z pokolenia na pokolenie, jako skarb rodziny. Pieśń pierwszej matki wprowadziła trochę z okolicznych obiektów i obrazów. Otworzyli jego wielki świat, służył jako swego rodzaju ochronę, chroniąc go. Wierzono, że złe duchy destylowana kołysanki z dzieckiem.

teksty piosenek

Te gatunki rosyjskiej pieśni ludowej liryki obejmuje dużą grupę. Są one związane z doświadczeniami emocjonalnymi danej osoby i mają żywe emocjonalne zabarwienie. Brzmią ciężkie gwinty dzielić żołnierza życie, niewoli. Teksty piosenek można podzielić na ogólnopolskim i społeczny. Po pierwsze – jest to piosenka o rozstaniu z ojczyzny, o niespełnionej miłości, twardego życia chłopskiego. Natura w animowanych piosenek. Obrazy z nią zostały porównane z typów ludzkich. Cienki jarzębina lub biała brzoza uosobieniem delikatne kobiece wizerunki dziewczęca. Potężny dąb samotny – wojownik, wsparcie, silny mężczyzna. Często występuje w piosenkach takich jak czerwone słońce symbolem ciepła, nadziei, radości. Ciemna noc, a wręcz przeciwnie, ponosi wątpliwości, lęki, emocjonalne przeżycia. Latarka słabnie w porównaniu z blaknięciem przepracowania kobiety. Wiatr, Dubravushka, błękitne morze – każdy obraz z natury ma swój ukryty sens, obrazowo opowiada o doświadczeniach.

Druga grupa – yamschitsky, rekrutacja, drapieżne utwory. Są one określane innych tematów i obrazów. teksty Yamschitsky malować ponury pola, niekończące się drogi zakurzone i samotny dzwonek. Tragiczne losy pojedynczych kabin, na niebezpiecznych drogach śpiewać niekończące się powolną piosenkę. Raider piosenki śpiewane pokazowo szeroki Razdolnaya. Ludzie nie zawsze są znienawidzony bandytów, ozdobny mężczyzn. Po tym wszystkim, Stenka Razin i Emelyan Pugaczowa rabusie watagami utrzymane. I splądrowane, głównie kupcy jednak wynajmujący bez wpływu na biednych ludzi. Dlatego utwory skomponowane o nich nie mówić tyle o napadzie, jako bohaterskich czynów. Opowiadają historie o ludziach, o silnych ludzi odważnych. Wszystko, co dusza tęskni, wlewa do liryczna pieśń raspevnosti szeroki melodię. Powolne przeciągłe motywy liryczne pieśni wielogłosowych śpiewów zarośniętych. Śpiewali w czasie świąt, chór i Solo.

Na skraju lirycznych piosenek tanecznych i tańce. Gładka przepływ ich pokrewieństwa z lirycznych piosenek. Ale one są śpiewane z ruchem. Być może jest to najbardziej znacząca w szerokości geograficznej przedmiotów i obrazów powstawania pieśni ludowych.

piosenki pracy

Odkrywając gatunki rosyjskich pieśni ludowych, pieśni pracy nie może być ignorowane. Ponieważ łatwiej jest twierdzą trudną rzeczą, poprosiła rytm pracy. Słynny „Dubinushka” jest przykładem pieśni pracy. Solo mówił o trudnym życiu ludzi pracujących, a refren pomogły wspólne działania w całym gospodarstwie. piosenki Burlatskii Pasek miał rytm ( "Hej, Uhnem!"). pieśni pracy, wraz z rytuałem wszystkich gatunkach rosyjskich pieśni ludowych są najstarszą, służyły one do ułatwienia procesu pracy. Dla upewnienia pracy wielu piosenek były humorystyczny komiks zawartość.

śpiewka pripevka

Najbardziej demokratyczny, popularny i wytrwały gatunek rosyjskich pieśni ludowych są rosyjskie ditties. Łączą one cały dowcip i talent ludzi, rosyjski dokładność słowo, zwięzłość melodyjny podkład. Krótkie etykiety pędy Stanza Podoba strzałką do serca sensu, zabawy rytmiczne melodii, powtarzane wiele razy, zmuszony zwrócić uwagę na werset, limeryki treści. Śpiewała z priplyasyvaniem. Ona często wykonywane solo, a właściwe wykonywanie przechodzi w okręgu wśród śpiewaków. Czasami ułożone konkursy, którzy trwają już w kręgu, śpiew ditties, którzy są bardziej świadomi.

Rosyjski śpiewka zwany inaczej: pripevka, cierpienia sbirushka, zavlekasha, gaduła, etc. Dodając typ następujących typów: cierpienie – slow pripevki na miłosne tematy, tańca – zabawny komiks popevki nieograniczone ( „Semenovna”).

Rosyjski ditties wyśmiewał przywary społeczne i ludzkie, wyrażone prawdziwą nastrojów i opinii ludzi o sprawach politycznych i społecznych.

Nie były one upolitycznione, ale wręcz przeciwnie, wyraził sceptycyzm wielu „ekscesów” w życiu publicznym.

Gatunki rosyjskich pieśni ludowych jak lustro odzwierciedla istnienie ludzi, ich mentalności i duchowej istoty. Całe życie zwykłego człowieka od narodzin do śmierci, znajduje odzwierciedlenie w pieśniach ludowych. Ciężki akcji chłop, bezsilne istnienie kobieta żołnierz przez całe obciążenie, beznadziejna praca backbreaking – wokół pieśni mieć miejsce. Ale siła narodu rosyjskiego ducha objawia się w hulaszczy melodii tanecznej, usunąć utwory drapieżnych, ostre chastushkas. Czułość nie jest nieświeże dusza znajduje odzwierciedlenie w liryczny i kołysanek. Ostrożnie, starannie zebrane i do dziś miłośników i znawców muzyki ludowej krajowych talentów perły, bo teraz w głębi rosyjskich prowincjach Niezapisanych śpiew pieśni ludowe słyszałem od babć i dziadków.