653 Shares 4054 views

Jakie są kwiaty? Nazwy kwiatów ogrodowych. Biologia: kwiaty (budynek)

Dział roślin kwiatowych to duża klasa roślin, która w procesie ich istotnej działalności tworzy specjalne ścięto zmodyfikowane pędy – kwiaty. W przeciwieństwie do narządów roślinnych (korzeni, liści i pędów), wraz z nasionami i owocami, spełniają najważniejsze funkcje generatywne. W tym artykule rozważymy kilka ważnych tematów, w tym strukturę kwiatu i funkcje jej głównych części. Omówimy, jakie kwiaty są, jak są klasyfikowane i jak różnią się od siebie.


Biologia: kwiaty. Struktura i funkcje ich części trzpieniowej

W naturze jest wiele różnych kolorów, różniących się strukturą, kolorem i rozmiarem. Każdy z nich jest piękny na swój sposób. Biolodzy uważają ten kwiat za złożone narząd niezbędne do rozmnażania nasion. Ogólnie składa się ona z trzech części:

  • Łodyga (kolorystyka, pedicel);
  • Liść (płatki, sepały);
  • Generatywne (tłuczek (y), pręciki).

Kwiat jest przymocowany do szczytu pędów za pomocą pedicelu – specjalnej wydłużonej organoidy, kontynuacji łodygi.

Kwiaty niektórych roślin, na przykład słonecznik, kukurydza, werbena, nasadka, koniczyna pedicels są prawie niewidoczne ze względu na ich silne skrócenie. W węzłach liścienia – górna, szersza część pedicelu – kielich, pręciki, korona i słupki (jeden lub kilka). Zbiornik może mieć różne rozmiary i ma odmienną postać – wypukły (malinowy), płaski (rumianek), wklęsły (róża psa, wiśnia ptakowa) lub wydłużony (żwir).

Część kwiatu liści

Kielichem jest organ składający się z zmodyfikowanych liści (sepałów). Jej główną funkcją jest ochrona wewnętrznej części kwiatu, aż pęknie pączek. Kielich może być dyskretny (w przypadku, gdy oddzielone są odrębki), lub rustolistnoy (jeśli rosną razem). Corolla jest najjaśniejszą, najbardziej zauważalną częścią kwiatu. Składa się z płatków, które w kwiatach różnych roślin różnią się znacznie w formie (rurowa, dzwonkowa, koła, kształcie lejka itd.) I koloru. Głównymi funkcjami korony są chronić słupek i pręciki przed niekorzystnymi warunkami środowiska i przyciągnąć owady zapylaczy. Corolla i kielich tworzą okładki kwiatu, które nazywane są perianthem. Może to być proste, składające się z podobnych liści wolnych lub rosnących lub kompleksu, wyraźnie wyróżniającego się w koronie i filiżance, które różnią się znacznie wielkością i kolorem. W dolinie i tulipanie znajduje się prosty perianth, a dzwonek, goździki, petunie i wiśnie. Są kwiaty i zupełnie pozbawione wspomnianego pierwiastka, nazywane są nago (wierzba, popiół). Teraz wiesz, jakie kwiaty są w odniesieniu do struktury korony i kielicha. Następnie porozmawiamy o organach kwiatu, pełniąc funkcje rozrodcze.

Część kwiatowa

Najważniejsze części kwiatu to pręciki i słupki. Są w centrum. Pręciki są usytuowane w jednym lub kilku kręgach w pobliżu wewnętrznej krawędzi perianth i składają się z filamentowego żarnika i pylnika, w którym tworzy się pyłek. Tłuczek składa się z 3 części: kolumny, piętra i jajnika. Ten ostatni zawiera nasiona, z których pojawia się nasienie po nawożeniu. Większość roślin ma jeden tłuczek i kilka pręcików – od trzech do stu. Są nazywane biseksualistami. Niektóre kwiaty, na przykład armata, mają tylko jedno pręcik. Są rośliny, które mają albo pręciki albo słupki. Są one nazywane stamtądem lub pistoletnicą tej samej płci. Niektóre kwiaty, na przykład, chaber i słonecznik, nawet nie mają jednego lub drugiego organu w ogóle. Dlatego nazywane są one aseksualnymi. Jakie są kwiaty w tym przypadku? Typy roślin, które jednocześnie mają stamen i kwiaty na pistabilny są nazywane monoecious. Przedstawicielami tej grupy są dynia, dąb, ogórek, kukurydza. Jeśli kwiaty płci męskiej i żeńskiej różnią się od siebie osobnikami (okazy), rośliny nazywane są diočious. Przykładem są wierzby, topola, rokitnik morski.

Różnorodność kolorów

Mimo że w różnych gatunkach roślin zmodyfikowane pędy, które pełnią funkcje generatywne mają podobną strukturę, na powierzchni mogą się bardzo różnić. Ich rozmiary mogą wahać się od milimetra (w rzędach) i do jednego metru średnicy. Jednym z najbardziej interesujących przedstawicieli flory jest tropikalna rafflesia. Ma największe kwiaty na świecie, które wytwarzają odpychający zapach gnijącego mięsa. Inne rośliny, takie jak jaśmin ogrodowy, róża dla psów, lilia z doliny, wydzielają przyjemny zapach. Ten delikatny, pachnący zapach jest spowodowany przez specjalne olejki eteryczne, które powstają w komórkach warstwy naskórka płatków i perianth. Kwiaty wielu roślin są obdarzone wyjątkowym pięknem i dają ludziom estetyczną przyjemność. Jednym z najpiękniejszych kwiatów są róże i storczyki.

Kolorowanie płatków

Przyjrzyjmy się kolorowi kwiatów. Cień ich płatków jest spowodowany nie tylko chromoplastami, ale także specjalnymi barwnikami – pigmentami soku komórkowego. Na przykład, antocyjan określa kolor różowy, czerwony, niebieski lub purpurowy korony, antofeina jest brązowa, karotenoidy są żółte, czerwone i pomarańczowe, itd. Ciekawe jest, że kolor płatków może zmieniać się w ciągu dnia – w zależności od kwasowości soku komórkowego. Na przykład kwiaty rośliny Victoria amazonica zmieniają kolor z śnieżnobiałego na różowy, a następnie na czerwony.
Płatki białego koloru (na przykład w wiśni, lilii wodnej, jabłko) zależy od braku pigmentów i odbijania promieni świetlnych. Czy są jakieś czarne kwiaty? Nie, nie ma takiego pigmentu. Ciemne zabarwienie jest nasycone ciemnofioletowe lub skondensowane ciemne odcienie maroon.

Polne kwiaty

Znane są około pół miliona różnych gatunków roślin leśnych i polowych. Ale tylko 290 z nich zostało opisanych i uzyskało swoje imię. Od czasów starożytnych wykorzystano do produkcji leków dzikie kwiaty (zdjęcie pokazano ich różnorodność). I nic dziwnego, bo wiele z nich ma właściwości lecznicze. Najbardziej żywymi przedstawicielami są: chaber, rumianek, mak, dzwony, mniszka lekarskiego, fiołek, zapachy. Kwiaty słoneczników to wyjątkowo piękne kwiaty o jasnym niebieskim kolorze. Często rosną w uprawach pszenicy. Polne maki odznaczają się bogatą czerwienią, "ognistymi" płatkami. Znajdują się wzdłuż dróg, na pustkowiach, ale są szczególnie powszechne w stepach. Rumianek polny ma piękne kwiaty z żółtą głową i białymi płatkami. Rumianek apteczny jest szeroko stosowany w leczeniu wielu chorób, w tym w leczeniu przewodu żołądkowo-jelitowego, wątroby, gardła i jamy ustnej.

Kwiaty leśne. Jakiego koloru są śnieżyczki?

Najbardziej znanymi kwiatami rosną w lesie są anemon, ziele dziurawca, lilia z doliny, przebiśniegi, kapusta kwaśna itp. Ich piękno nie pozostawia obojętności. Najbardziej delikatna z całej różnorodności królestwa kwiatu leśnego jest śnieżyczka. Jest pierwszym, który pojawia się na rozmrożonych łatkach, bezpośrednio pod śniegiem topiącym i symbolizuje początek wiosny. Czy wiesz, jakie są prześwity?

Najczęściej starzejące się płatki zawierają białe płatki o kształcie dzwonu. Są jednak blado niebieskie, a nawet błękitne. Rodzaj snowdropów obejmuje około dwudziestu gatunków, z których najsłynniejsze to śnieżnobiałe śnieżyczki śnieżne, przebiśnieg Elvisa, kaukaski itp. Lubią uprawiać w półbórzu, pod baldachimem krzaków i drzew.

Jedną z najcenniejszych roślin leśnych jest ziele dziurawca. Można go nauczyć przez rozgałęzioną łodygę i liście podłużne-jajowate, które mają gładką powierzchnię. Kwiaty tego zielnego wieloletniego mają jasnożółty kolor. Ziele dziurawca jest używane w medycynie jako środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i hemostatyczny.

Piękne kwiaty ogrodowe

Kwiaty ogrodowe – to duża grupa roślin ozdobnych, które mają na celu ozdobić nasze życie i uszlachetniać nasze działki na wsi i na ogrodzie. Mogą być klasyfikowane według pewnych parametrów. Na przykład kwiaty ogrodowe są często podzielone na trzy podgrupy – roczne, dwuletnie i byliny. Nieprzeciętne, a jednocześnie jasne i piękne rocznice to bratki, nagietki, alissum, nasturcja. Rośliny wieloletnie są ozdobnymi kwiatami, które od kilku lat zachowują doskonałe właściwości. Są idealne dla każdego ogrodu, bez konieczności przeszczepiania roli i poważnej troski. Jakie są kwiaty? Najsłynniejsze dwa lata to: Astilba, Rose, Peony, Badan, Daylily, Porosty, Crocus, Narcissus, Tulip, itp. Najbardziej znanymi kulturami dwuletnimi są stokrotki, violy, tureckie goździki, naparstnica,