747 Shares 3843 views

Co to jest arabeska? Definicja i znaczenie słowa "arabeska"

Często ludzie mają pytanie: co to jest arabeska? Łatwo byłoby wytłumaczyć, czy była tylko jedna definicja. Ale tak nie jest. Pod tym samym słowem leżą różne koncepcje z różnych dziedzin. Oczywiście, główna definicja jest związana z wzorem. Ale co to jest? Rozważyć.


Ornament

Aby zrozumieć tradycje ludu, trzeba znać jego dziedzictwo kulturowe. Jedną z najstarszych tradycji człowieka jest zdobienie wszelkiego rodzaju obrazów mieszkalnych, przedmiotów domowych i jego ciała. Popularną formą sztuki starożytnej jest ornamentacja. Jest nierozdzielny od obiektu, na którym się znajduje.

Każdy piękny ozdobnik zawiera pewien motyw, który składa się z jednego lub kilku elementów. Tak więc, w krajach arabskich, jego specjalny typ kaligraficzny, składający się z fragmentów tekstu i listów, został szeroko rozwinięty. Pojawiło się wraz z pojawieniem się pisma.

Arabeska jest ozdobą, która pojawiła się w średniowieczu na tych obszarach na wschodzie, gdzie islam jest powszechny. Tam te wzory zdobiły absolutnie wszystkie powierzchnie: od murów po łuki meczetów. Również zostały umieszczone na biżuterii, naczyniach, dywanach. A po podboju Wschodu arabeska przybyła do Europy. Najsłynniejsi mistrzowie używali tego w swoich arcydziełach.

Cechy wzoru

Dzieła sztuki tworzone przez arabskich mistrzów odznaczają się szczególną duchowością, subtelnym poczuciem wzniosłości i piękna ekspresji. Arabskie wzory są wyjątkowe i oryginalne, pomimo różnorodności. Czym jest arabeski w islamie? Są ozdoby , które nie zawierają obrazów żywych istot.

Mają formy geometryczne, zbiegające się o ich wdzięczność i pogrążają osobę w snach i dążeniach do nauki tajemnic życia. Zadziwiają z ich prostotą, ujawniają wewnętrzny świat mistrza. Ponadto, kompozycja ornamentu zawierała elementy roślinne. To liście, pąki i łodygi, które splotają, tworzą ciągły wzór. Szczególną cechą sztuki w islamie był strach przed pustką, więc ornament pokrywał całą powierzchnię i nie było miejsca na tło.

Wschodnia arabeska jako sztuka geometrii

Z powodu zakazu wizerunku istot żyjących, czarodziej zwrócił się do geometrii. Tak więc arabeska jest ornamentem składającym się z elementów, które są powtarzane i splecione. Mogą się różnić w różnych kierunkach. Wzory charakteryzują się wyraźnym rytmem, który sprawdza się z dużą dokładnością. Jest to prawdziwy przykład nauki matematycznej w sztuce. Każdy pojedynczy element był kompletnym i kompletnym wzorem. Następna była bardzo pięknie związana z poprzednią. Ornamentacja może zakończyć się w każdej chwili, a jej integralność nie cierpi w tym samym czasie.

Pomimo dokładności ten wzór nie może być nudny. Podejście matematyczne nie całkowicie pozbawiało arabskiej wartości artystycznej.

Arabeska i jej właściwości medytacyjne

Ten ornament jest fascynujący i rytmiczny. Rozważając elementy powtarzające się, łatwo można utopić się w oceanie splątanych wzorów. Dlatego arabeski można nazwać cudownym instrumentem medytacyjnym. Jest to szczególnie zdolne do zwrócenia uwagi, zmuszając do zapominania o zewnętrznej próżności i pogrążyć się w świecie wewnętrznym. Dlatego w wielu meczetach arabeska była częścią dekoracji. Jej medytacyjna funkcja pomogła skupić się na modlitwie i zapominać o innych sprawach.

Termin w balecie

Ale wymienione imię oznacza tylko element sztuki. Czym jest arabeska w balecie? Można to uznać za jedną z głównych form współczesnego tańca klasycznego. Jest to bardzo ważny element choreografii, który występuje nie tylko w balecie, ale także w tańcu brzucha. Klasyczne arabeski podzielone są na cztery główne typy.

Allongee

Jest to pierwsza i główna pozycja, nazywana również ouverte. Główną rolę tutaj odgrywa spin. Aby prawidłowo wykonać ten element, należy założyć jedną nogę, a drugą, wydłużoną i prostą, z powrotem podnieść do takiej wysokości, że kąt wynosi 90 stopni. Ta ręka, która jest przeciwna do podniesionej nogi, jest ciągnięta do przodu, a druga jest skierowana na bok. Szczotki w tej chwili należy wydłużyć i skierować dłonie w dół. Wydaje się więc, że polegają na powietrzu.

Druga pozycja

Nogi i ciało są w dokładnie takiej samej pozycji jak w pierwszym wariancie. Jedyną różnicą jest to, że ramię odpowiadające wydłużonej nogawce rozciąga się do przodu. Druga kończyna jest cofnięta, aby mogła być widoczna za ciałem, a głowa została skierowana w stronę widza.

Trzecia i czwarta pozycja

Następny element musi być wykonany twarzą do widza. Ciało opiera się i wyciąga się z tyłu. Ramię i noga, które rozciągają się wzajemnie. Druga noga jest odłożona. Twarz jest zwrócona w kierunku wyciągniętego ramienia. Czwarte położenie oznacza obracanie ciała zwróconego ku tyłowi widza. Nogi znajdują się w pozycji trzeciej pozycji, a wydłużona ręka jest przeciwna do uniesionej nogi. Ciało zwraca się z silnym zgięciem z tyłu.

Trzeba powiedzieć, że mistrzowie tańca wykonują arabeski bardzo pięknie i wdzięcznie. To prawdziwa estetyka sztuki baletowej.

Termin w muzyce

Jest jeszcze inny obszar, w którym użyto tego słowa. Arabeska w muzyce jest takim gatunkiem gry instrumentalnej. Po raz pierwszy w muzycznej sferze użył tego terminu R. Schumann, który w ten sposób nazwał swoją grę na fortepianie. Był w formie rondo, a w rytmach były kontrastujące sekcje. Od tego czasu termin "arabeska" był wielokrotnie używany przez kompozytorów do definiowania małych kawałków fortepianu o wdzięcznej, wzorzystej fakturze. Melodyjny rysunek jest bogato ozdobiony.

Termin ten jest w modzie

W odzieży motywy orientalne od dawna posiadają serca kochanków niezwykłych ubrań. W końcu ciekawy ornament, jasne kolory zawsze przyciągają uwagę. Co to jest arabeska druk? Jest to rysunek na odzieży, który odnosi się do orientalnych i reprezentuje wzory roślinne, zwierzęce i geometryczne. Czasem używana jest kaligrafia arabska. Wszystko to jest nieskończenie splatane i powtarzane, zastępując całe tło.

Bardzo często można śledzić symetrię i rytm we wzorze. Należy wyjaśnić, że w niektórych krajach europejskich arabeska nazywa się wzorem, który składa się wyłącznie z elementów roślinnych. W szerokim znaczeniu termin ten odnosi się do wszystkich ozdobnych, skomplikowanych wzorów, które mają motyw orientalny. Może wyglądać jak nieskończenie powtarzający się fragment. Jest to cecha wzoru. Zjednoczy się w jedno, niemożliwe jest znalezienie początku lub końca.

Figury mogą być zarówno kontrastujące, jak i wielokolorowe, a także monofoniczne. Można użyć innego materiału tekstylnego, co tylko dodaje do zawiłości wzoru.

Wyniki

Co jest arabeskiem? Definicja, jak widać, ma wiele znaczeń. Trzeba powiedzieć, że dziś ozdoby są bardzo popularne. Można to zobaczyć na dywanach, tapetach i dziełach rzemieślników. Zainspirowany arabeskiem i jubilerami oraz projektantami mody i projektantów wnętrz. I pojawienie się takich obszarów, jak odwadnianie jest związane ze wschodnim ornamentem. Co jest arabeskiem? To ornament, który stał się integralną częścią sztuki światowej.