142 Shares 8465 views

Odmiany moreli na środkowym paśmie Rosji. Morela w centralnej Rosji

W środku lata na półkach marketów i sklepów są pełne różnych owoców i jagód. Jednym z ulubionych – to jasne i słoneczne moreli. Pachnące owoce uwielbiamy w każdej postaci – świeże, suszone, konserwy. Szkoda, że jest uprawiana głównie w ciepłych obszarach. Ale może jego uprawy w chłodniejszych regionach. Nauczmy się jak uprawiać moreli w centralnej Rosji. To jest proste, ale nie jest to przypadek, gdy posadzone i zapomniane.

Morela: charakterystyczny

Pachnący pomarańczowy owoc jest często nazywany ormiański jabłko. Jest to spowodowane przede wszystkim do kwestii terytorium pochodzenia moreli. Współcześni badacze zidentyfikowali 3 do 6 miejsc może pojawić się najpierw to drzewo. Według jednej z wersji (najprawdopodobniej), w Tien Shan (Chiny). Ale w ostatnich latach uznano kolebką drewna Armenii, gdzie później przyszedł morelowy do Europy.

Ta kultura jest drzewo liściaste rośnie do wysokości od 5 do 8 metrów. Kolor kory na starszych egzemplarzach – Szaro-brązowy, pęknięty wzdłużnie. Apricot – przeżył, w ciepłym klimacie drzewa dorastają do 100 lat. Liście jajowate w kształcie, w innym miejscu, dł. – do 9 cm i pojedyncze kwiaty są siedzące, płatki mają biały kolor. Owoce – odnokostyanka żółto-czerwony kolor, ma zaokrąglony kształt.

Morela w centralnej Rosji

Drzewo termofilowa, co czyni go naturalnym przedłużeniem. Morela dawna uprawiane w klimacie umiarkowanym. W naszym kraju, jest powszechnie uprawiany na Kaukazie i na Krymie, a także w ramach Europejskiej (południowe regiony) Rosji. Rosną one w niemal każdym podwórku i są dość powszechne, ponieważ mało wymagające i odporne na suszę. Ale żeby rosnąć moreli w centralnej Rosji, będzie wymagało pewnego wysiłku. Prace nad stworzeniem przyzwyczaja mieszańców mrozoodporne rozpoczęto pod koniec 19 wieku Michurinym I. V.

Później wybór można było wywnioskować szereg odmian o wysokiej jakości owoców i zimotrwalosc stosunkowo wysokie. Odmiany moreli na środkowym paśmie Rosja jest obecnie wystarczająco liczne, więc zatrzymać uwagę tylko na kilka.

wytrzymały

Hybryda uzyskane Nikitinsky ogród botaniczny. To odnosi się do rodzaju okresu późnego dojrzewania – w pierwszej połowie sierpnia. Drzewa sredneroslye, szybko rozwija i mieć gęstą, bogata koronę. Owoce pojawiają się w 5-6 lata po posadzeniu. Obfite żniwa – do 80 kg na drzewie. Owoce są średniej wielkości, o wadze 30-40 g, płaskie zaokrąglone, złoty kolor pomarańczowo-jasnym purpura, koszenila. Mają wysokie walory smakowe i są odpowiednie dla zachowania zużycia świeżego.

zacietrzewiony

Odmiana jest znane wielu hodowców ze względu na niezwykle pozytywnych cech. Wysokie drzewo, owocowanie rozpoczyna się w 3-4th roku. Charakteryzuje się wysoką odpornością na suszę i zimotrwalosc. Owoce kolor pomarańczowy, z małymi czerwone plamy są owalne, wagi, – od 40 do '60 czasu dojrzewania – lipiec (druga połowa).

słoneczny

Obiecująca hybrydowy z ulepszonej zimotrwalosc. Jest ono zawarte w najlepszych odmian moreli na środkowym paśmie Rosja. Owoce są żółte z lekkim rumieńcem, o wadze do 45 g występuje w drugiej dekadzie lipca dojrzewanie. Owocniki częste i obfite.

Triumph północ

Odmiana o wysokiej zimotrwalosc drzewa i pąków kwiatowych w środku. On strefowego dla południowej części regionu Central Black Earth. Duże owoce o wadze do 55g mają żółto-pomarańczowy kolor. Są one wykorzystywane głównie w postaci świeżej. Charakterystyczny drzew formacji klasa silnoroslyh i rozprzestrzeniania korony. Owocniki występuje w 4. roku życia.

słodki

Bardzo odporne odmiany hodowane South Ural Research Institute, otwarty zapylanie. Wysoki drzewa (do 4 M) z rozprowadzana bujnej korony. Średniej wielkości owoce (15 g) są aromatyczne i słodki miąższ. Pokolorować je żółty, z niewielkimi plamami czerwieni podskórnej. Charakteryzują się wysoką wydajnością, aż do 20 kg na drzewie.

Snegirek

Prawdziwy lider wśród wszystkich innych klasach poziom mrozem. Ten morela w centralnej Rosji poczują wielką radość, a gospodarze zbiorów. Drewno mała wysokość: od 120 do 150 cm. Podczas zimowego schronienia mogą być uprawiane nawet na Uralu oraz w północnych regionach. Plony odpowiednie – 7-10 kg z jednego drzewa, dojrzewania rozpoczyna się w połowie sierpnia. Owoce nie są bardzo duże (15-18 g), z doskonałym smakiem, są gęstsze miąższ i średnią zawartość cukru. Skórka w kolorze kremowym, z rumieńcem karmazynowy.

kielich

Typowa drzewa karzeł że rośnie wysokość tylko 1,5 metra, posiada kubek korony, która odpowiada w tytule. Hybrydowy zimę. Odmiany moreli owoców rocznie, wydajność jest bardzo wysoka. Wadze 25-30 g owoców z kremowym żółtym skóry i lekkim rumieńcem. Mają luźny, miękki i słodki miąższ z silnym aromacie.

Warto również zauważyć następujące najlepszych odmian moreli na środkowym paśmie Rosja: Imperial, Alosza, Klasztorny, Lel, korzenny, Ilya, Sukces, rosyjskim.

Terminy sadzenia i wybór lokalizacji

Najbardziej optymalny czas sadzenia Apricot – trzeciej dekadzie kwietnia, kiedy ziemia rozgrzana i groźba powrotu mrozów znika. Starannie wybrać sadzonki, pąki powinny być lekko opuchnięte, ale nie na etapie zaglądać. Wolą drzew w oddzielnych pojemnikach, a nie nagimi korzeniami. Eksperci radzą, aby rozwijać pestki moreli z lokalnych odmian, więc rośnie silniejsze i bardziej odporne na choroby i warunków pogodowych.

Uprawa moreli w centralnej Rosji wymaga starannej selekcji wstępnej przestrzeni fazowej. Ta południowa gościem w naszych ogrodach wolą najcieplejsze, oświetlony i najlepiej bez północnym odcinku wiatrów. Moreli zwykle prowadzi bliskość gruntowej.

Przygotowanie i sadzenie otwory

Otwory sadzenia moreli musi być na tyle duża (70 * 70 * 70 cm). Warto pamiętać, że system korzeniowy drzewa dwukrotnie w rozmiarze niż jego korony. Dlatego odległość pomiędzy poszczególnymi sadzonki muszą wytrzymać podstawę cech danej odmiany, średnio o około 3 metrów.

pit lądowania gotować w upadku. Po wykopu, napełnić go w próchnicę, należy dodać 3,2 litra dziewanny 400 g siarczku potasu, 700 g superfosfat jeden lotny szkła. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki i zostawić na zimę. Na dnie otworu jest wymagane posypać drenaż glinki lub żwiru. Sadzonka podczas sadzenia należy przechowywać w pozycji pionowej i stopniowo zapełniać ziemię do punktu wegetacyjnego. W rezultacie, drzewo musi być usytuowany na wzgórzu, pagórek. Według do średnicy okręgu podlewania po posadzeniu 2 wiadra zalać wodą.

Morela w centralnej Rosji: Pielęgnacja

Proces prawidłowej uprawy składa się z trzech głównych elementów: podlewanie, nawożenie i przycinanie. Pomimo faktu, że morela – kultura odporna na suszę, dla dobrego wzrostu i owocowania potrzebuje wody. Podlewanie powinno być częstsze, ale nie zbyt obfite. Ćwiczenie to należy albo wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Nawóz stosuje się do gleby. Po raz pierwszy odbywa się to poprzez sadzenie sadzonek. Począwszy od drugiego roku złożonych nawozów mineralnych zaleca się stosowanie jesienią i wczesną wiosną. drewno organiczna jest również przydatna, jest dodawany w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż raz na 3-4 lata.

Dla moreli zaleca słabo tier schemat korony. Aby to zrobić, należy pozostawić 5-6 gałęzi szkieletowych. Unikaj ich wzrost z jednego miejsca w bagażniku. Apricot owoce rozwijają się na pędach rocznego wieku, największą wydajność – na kontynuację oddziałów. Dlatego muszą one zostać skrócone o połowę na wiosnę wspierać rozwój pąków kwiatowych na pozostałej części. Odmładzające cięcie wykonywane po wypełniony owocowanie. W stosunku do dojrzałych drzew silnego cięcia nie powinny być stosowane.

Morela w centralnej Rosji mogą rosnąć z właściwego doboru odmian i dostępności czasu dbać o drzewa. Więc zanim wprowadzą tę południową gości w ogrodzie, trzeba rozważyć plusy i minusy.