862 Shares 2546 views

Test PSA dla prostaty: normalne, szczególnie szkolenia i poradnictwo

Białko PSA stanowi antygen swoisty prostaty, którego produkcja w tkankach prostaty. Białko to jest wymagane do skraplania męskiego nasienia. Warto zauważyć, że guzy nowotworowe wydzielają duże ilości substancji. Dlatego PSA jest używany jako marker nowotworowy raka prostaty. W tym przypadku, ilość wytworzonego białka może wpływać na dowolny procesu patologicznego. Dlatego testy PSA dla prostaty musi być przeprowadzona. On objawi onkologii lub gruczolaka.


Dlaczego podwyższony poziom białka

W celu określenia poziomu białka, powinno być badanie krwi PSA jest powszechne w gruczołu krokowego. Szybkość antygen nie więcej niż 4 ng / ml. Wytwarzanie tego białka znacznie wzrasta w tworzeniu komórek złośliwych. Reszta wzrostem wytwarzania antygenu z powodu innych czynników:

 1. Poziom PSA może być podwyższona w wyniku infekcji, czemu towarzyszy stan zapalny. W tym przypadku nie jest naruszenie funkcji barierowych tkanek, co pozwala przenikać substancja stopniowo do krwiobiegu.
 2. Białko może być bardziej aktywne dostają się do krwi, gdy tkanka zarośnięte przerostu prostaty w łagodnych zacząć wywierać presję na pozostałej części tkanki tłuszczowej.

Należy zauważyć, że test PSA dla prostaty zidentyfikować żadnych odchyleń i nieprawidłowości w prostacie. Większość mężczyzn, którzy zauważyli zwiększony poziom antygenu, nie cierpi na raka. Stężenie białka może wzrosnąć w wyniku interwencji chirurgicznej w pęcherzu lub prostaty biopsji, jak również podczas wytrysku i długich ładunków.

Przy podawaniu analizy

Nie tylko prostaty należy wziąć test PSA. To badanie laboratoryjne przypisane:

 1. Aby monitorować jak wpływy z rakiem prostaty. Który pozwala testować skuteczność danej terapii.
 2. Jeśli podejrzewasz, że powstawanie nowotworów prostaty. Może to nastąpić w wyniku innych badań: USG, badanie per rectum i tak dalej.
 3. Dla profilaktyki. Taka analiza jest wyznaczony dla mężczyzn w wieku powyżej 40 lat w celu wykrycia wzrostu PSA.
 4. Po leczeniu raka, przeprowadzonego po wykryciu raka prostaty. Po takie leczenie jest zalecane, aby otrzymać takie badania co 3 miesiące.

Przygotowanie analizy

Dla zaliczenia testu PSA prostaty, jest konieczne, aby dokładnie przygotować. W przeciwnym razie, wskaźniki poziomu białka będzie nieprawidłowa. Eksperci zalecają:

 1. 8 godzin przed krwiodawstwa zrezygnować z jedzenia żywności, łącznie z wykorzystaniem alkoholu nie jest dozwolone, kawa, herbata i sok.
 2. Od współżycia seksualnego powinny powstrzymać się przez 5-7 dni przed porodem analizy.
 3. Zrób test powinien być 12-14 dni później, po inspekcji do urologa lub danego specjalisty.
 4. Przytrzymanie masażu prostaty transrectal ultrasonografii cewnikowania pęcherza moczowego lub cystoskopię, cyfrowe badanie odbytnicy lub inne działania mechaniczne w prostacie, analizę powinno się po upływie 2 tygodni takich sposobów postępowania, a po biopsji tkanki gruczołu krokowego – po 1 miesiącu.

Badania w laboratorium na jeden dzień. Wymaga pacjenta napisać kierunek lekarza prowadzącego, aby przygotować, a następnie do oddawania krwi z żyły. W niektórych przypadkach, definicja lub całkowite PSA lub wolny antygen. Jest to konieczne w celu dokładnego rozpoznania.

Jak rozumieć wyniki

Analiza PSA dla prostaty można interpretować na kilka sposobów. Poziomy antygenu zazwyczaj mierzona w nanogramach na mililitr krwi 1. Jednakże, niektórzy eksperci powiedzieć, które muszą być zmniejszone do minimalnej wartości progowej 2,5 ng / mg. To, oczywiście, pozwoli odkryć więcej chorób prostaty. Istnieje jednak ryzyko, że lekarze w wyniku takiego testu będzie leczyć raka, który jest klinicznie nieistotne. Przy przeprowadzaniu diagnozy uwzględnia wszystkie trzy formy białka:

 1. Wolny antygen swoisty dla prostaty. Okaże się we krwi i jest tylko 20% całkowitego PSA.
 2. Białko związane z a2-makroglobulina lub a1-antychymotrypsynę. Tylko ten ostatni rodzaj antygenu można określić w warunkach laboratoryjnych.
 3. Całkowity wskaźnik PSA – połączenie białka, które przedostaje się do krwiobiegu.

wskazując, zapalenie gruczołu krokowego

Gruczołu krokowego, w rzeczywistości, a nie złośliwość. Przecież on nawet nie zwiększa szansę zachorowania na raka prostaty. Jednak regularne monitorowanie PSA umożliwia operatorowi prawidłowo dostosować terapię do wyeliminowania stanu zapalnego.

Jeśli stężenie antygenu wynosi od 4 do 10 ng / ml, co może wskazywać na rozwój następujących chorób:

 • zapalenie gruczołu krokowego;
 • łagodny przerost gruczołu krokowego;
 • Oncology prostaty, w tym przypadku diagnostyki Ryzyko tej choroby wzrosły o 25%.

Warto zauważyć, że taki środek eksperci PSA nazywa szarej strefy. Jeśli stężenie antygenu wzrasta powyżej 10 ng / ml, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia procesu raka o około 67%.

Często poziom całkowitego PSA zależy od odmiany choroby prostaty. Taka analiza jest często używane do diagnostyki różnicowej.

Jak określić chorobę

Jeżeli analiza całkowitego PSA we krwi do gruczołu krokowego prowadzi się prawidłowo, a poziom białka nie mniej niż 4 ng / ml i nie więcej niż 10 ng / ml, lekarze diagnozy patrząc na następujące frakcje białkowe i ich zależności:

 1. Zmniejszenie stężenia wolnego antygenu zwiększa ryzyko raka. Wynika to z faktu, że komórki nowotworowe wytwarzają duże ilości a1 atihimotripsina. Zwiększa to w formie związanej stężenia białka.
 2. Zwiększenie stężenia wolnego antygenu, w przeciwieństwie do tego, że zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Zatem taki wskaźnik może wskazywać na obecność przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

dodatkowe dane

Badanie krwi PSA dla generała prostaty, którego wartość jest określona w klinice, zaleca się, aby wziąć mężczyzn do 50 roku życia co roku. W tym teście przez ekspertów w celu poprawy dodatkowe wskaźniki zostały wprowadzone, co pozwala rozważyć białka zgodnie z różnymi parametrami.

W analizie, gęstość PSA jest brane pod uwagę. To sprawia, że możliwe jest wytwarzanie obliczenia stężeń antygenu w odniesieniu do wielkości gruczołu krokowego, który jest określany przez transrectal ultrasonografii. Niska gęstość białka mogą wskazywać, że głównym powodem, dla jej wzrostu jest w rozwoju gruczołu krokowego.

brane pod uwagę również i prędkości PSA. To porównanie antygenu dla pewnych okresach czasu. Jeśli szybkość wzrasta gwałtownie, lekarz może zdiagnozować gruczołu krokowego albo ostre formy wstępnej fazie raka.

poziom białka potrzebne do śledzenia

Śledzić poziom białka pozwala tylko test PSA we krwi dla General prostaty. Charakterystyka testu musi wiedzieć dokładnie ekspert. Na przykład, ostatnie badania wykazały, że prostaty może prowadzić do zwiększonych poziomów w surowicy antygen. Należy podjąć próbę, nawet w przypadkach, gdy nie ma objawów zapalenia i badanie per rectum nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, a zwiększenie stężenia PSA zwiększoną prędkością.

Zjawiska te wskazują przede wszystkim, że głównym organem układu rozrodczego funkcjonować nieskuteczne z powodu pewnych naruszeń. W przypadku wystąpienia nagłych zmian wskaźników, eksperci zalecają:

 1. Jeśli poziom białka znacznie wzrosła, należy sprawdzić pod kątem oznak infekcji prostaty i układu moczowo-płciowego.
 2. Po leczeniu zapalenia gruczołu krokowego lub zakażenia układu moczowego powinny odbić testu PSA.

Nawet jeśli nie zdiagnozowano zapalenie gruczołu krokowego, a następnie wykonać kolejny test antygen wciąż stoi. Jeśli poziom białka pozostaje wysoki, lekarz może zamówić biopsji. Pozwoli to wyeliminować lub potwierdzić albo rozwojowi raka.

Na koniec

Ile jest test PSA dla prostaty? Cena takiego zakresu badań z 600 rubli powyżej. Jednocześnie w niektórych przychodniach pacjent musi uiścić dodatkową pobierania krwi z żyły. Dokładna cena może być doprecyzowana w laboratorium.

Warto zauważyć, że nie ma bezpośrednich dowodów, że prostaty prowadzi do raka prostaty. To nie zawsze tworzą się komórki nowotworowe. Jednak histologiczne oznaki zapalenia prostaty są często znalezione przez ekspertów jest badanie tkanki raka prostaty. Dlatego badanie krwi na ilość PSA powinno być przeprowadzane regularnie.