507 Shares 4205 views

Procesor Pentium g630: Intel oferuje doskonałe rozwiązanie do tworzenia budżetowych systemów komputerowych

W 2011 r. Doskonałym rozwiązaniem do montażu komputera na poziomie podstawowym był Pentium G630. Intel wydał w tym roku drugie pokolenie rozwiązań półprzewodnikowych opartych na architekturze "Kor", która stała się rewolucyjna. Te produkty nadal mają znaczenie dla dzisiejszego dnia.

Gniazdo dla tego chipa

Podobnie jak wszystkie produkty drugiej i trzeciej generacji oparte na architekturze kor, bohater tego przeglądu jest przeznaczony do zainstalowania w gnieździe LGA1155. W tej chwili jest przestarzały zarówno moralnie, jak i fizycznie. Jeśli jednak przejmiemy swoje możliwości w kontekście platform komputerowych na poziomie wejścia, to współczynnik jego skuteczności nadal ma znaczenie. W związku z tym naprawdę nie traci więcej świeżych żetonów na podstawie nowszych gniazd. Ale cena tego naprawdę cieszy się z oka.

Technologia produkcji

W czołówce na rok 2011 wyprodukowano "Pentium G630". Intel w tym względzie znacznie wyprzedza swoich konkurentów. Normy tolerancji w tym przypadku odpowiadały technologii procesowej wynoszącej 32 Nm. Oczywiście teraz technologia jest całkowicie przestarzała. Ale w tej chwili było to naprawdę zaawansowane w produkcji kryształów krzemowych. Z punktu widzenia komputerów na poziomie początkowym ta cecha nie jest tak ważna, a co do zasady jest cofnięta w tle.

Pamięć podręczna

Potężny system 3 poziomów pamięci podręcznej jest wyposażony w procesor Intel Pentium G630. Pierwszy to 64 KB. Są z kolei podzielone na 2 części 32 KB. Całkowity rozmiar drugiego poziomu w tym przypadku wynosił 512 KB. Trzeci osiągnął 3 MB. I według tego wskaźnika, chip z pięciu lat temu nie jest gorszy nawet dla niektórych procesorów ostatniego pokolenia od bezpośredniego konkurenta firmy "Intel" – "AMD".

RAM

Inną ważną innowacją tego generowania procesorów było to, że kontroler pamięci został przeniesiony na półprzewodnikowy układ CPU. Z jednej strony, to podejście inżynieryjne minimalizowało rodzaje pamięci RAM, które mogłyby być używane w połączeniu z tym chipem. Z drugiej jednak strony znacząco zwiększyła szybkość systemu komputerowego. Aby wymieniać informacje między procesorem a pamięcią RAM, konieczne było spędzenie znacznie mniej czasu.

Standardowo obsługiwaną pamięcią RAM jest DDR3, częstotliwość pracy modułów wynosi 1333 lub 1600 MHz. Oczywiście możliwe jest użycie szybszych modułów w takich komputerach. Ich częstotliwość będzie ograniczona do 1600 MHz. Maksymalna liczba adresowalnej pamięci RAM w tym przypadku wynosi 32 GB. Jeśli używasz zintegrowanego rozwiązania graficznego, niektóre z zainstalowanych RAM będą wykorzystywane na potrzeby osadzonego systemu wideo.

Właściwości termiczne

65 W – jest to pakiet ciepła przedstawiony w dokumentacji procesora Intel Pentium G630. Maksymalna dopuszczalna temperatura dla tego kryształu półprzewodnikowego wynosi 69 ° C. Jest to typowa wartość dla procesorów w tamtych czasach. Coś godnego uwagi w tle jego konkurentów, ten procesor nie jest przydzielony.

Częstotliwości

Główną cechą procesora "Pentium G630" była nominalna wartość częstotliwości zegara 2,7 GHz. Firma Intel nie używała technologii Turbobust w tym chipie budżetowym. W rezultacie zmiana wartości częstotliwości zegara w zależności od obciążenia i stopnia nagrzewania w tym przypadku była nierealistyczna. Możliwe jest podkręcanie. Chociaż mnożnik procesora jest zablokowany, można zwiększyć częstotliwość magistrali systemowej. Jego maksymalna wartość wynosi -111,1 MHz w najbardziej korzystnym zbiegu okoliczności. W rezultacie można uzyskać 3 GHz już. Jednocześnie nie było potrzeby kupowania ulepszonych elementów.

Składnik graficzny

Innowacyjny produkt pod względem zintegrowanego elementu graficznego to procesor Intel G630 (jak wszyscy przedstawiciele półprzewodników tego generatora procesorów). Jeśli przedtem karta graficzna została przeniesiona na płytę główną lub była częścią CPU, ale była na drugim chipie półprzewodnikowym, to procesory Sandy Bridge (w tym bohater tego artykułu) stały się "przełomem" w tym zakresie.

Zintegrowany akcelerator grafiki w tej rodzinie chipów krzemowych został przeniesiony do tego samego kryształu co CPU. W rezultacie okazało się to idealne rozwiązanie do budowy komputera na wysokim poziomie. Wystarczy kupić centralny procesor, a karta wejściowa jest już wbudowana. Jej modelką jest grafiką HD. Możliwości obliczeniowe są wystarczające dla budżetu komputera. Cóż, na coś więcej trzeba było kupić droższe żetony.

Wyniki

Na koniec zauważyliśmy, że tylko dwa moduły obliczeniowe zdolne przetwarzać dane w dwóch strumieniach były częścią Pentium G630. Intel nawet teraz produkty na poziomie początkowym w ten sam sposób uzupełnia. I nie ma nic specjalnego w tym. W pozostałym czasie procesor jest godnym produktem do budowy jednostki systemowej klasy budżetowej.