881 Shares 3818 views

Procesor Intel Core I5-2400: specyfikacje i recenzje. Jak mogę podkręcać procesor Intel Core I5-2400?

Perfekcyjnym połączeniem wydajności i ceny jest Core i5 2400. Chodzi o parametry i możliwości tego rozwiązania półprzewodników, które pójdą dalej.

Co można z tym zrobić, a na którym segmencie rynku jest ten zorientowany chip?

Oczywiście wyrażenie "nadmiarowość" nie może być zastosowane do Intel Core i5 2400. Procesory i7 mogą pochwalić się tym poziomem mocy obliczeniowej. Jednak wciąż wysoki poziom tego rozwiązania umożliwia właścicielowi uruchomienie dowolnych aplikacji, nawet najbardziej wymagających. Wystarczająco duża prędkość zegara, imponujący rozmiar pamięci podręcznej trzypoziomowej oraz 4 jednostki obliczeniowe jednoznacznie i jednoznacznie wskazują, że jest to rozwiązanie o wysokiej wydajności, którego zadaniem jest rozwiązywanie szerokiego zakresu zadań.

Zawartość opakowania

Standard, podobnie jak w przypadku rozwiązań procesorowych firmy Intel, pakiet tego półprzewodnika, który składa się z:

 • Właściwie sam Core i5 2400, będąc w specjalnym opakowaniu plastikowym, całkowicie wykluczającym możliwość jego uszkodzenia.

 • Ustanowiony system chłodzenia.

 • Wklejone logo modelu procesora na przednim panelu obudowy komputera.

 • Przewodnik po użyciu rozwiązania półprzewodnikowego.

 • Karta gwarancyjna.

 • Termo-wklej w specjalnym opakowaniu.

Złącze dla procesora

Podobnie jak wszystkie inne rozwiązania Sandy Bridge, ten procesor jest zorientowany na złącze 1155. Ze względu na różnorodność różnych chipsetów tej platformy najbardziej optymalne jest używanie rozwiązań opartych na Z67 i Z77 dla tego procesora. Umożliwi to procesorowi podkręcanie i uzyskanie dodatkowego zwiększenia wydajności. Również poziom funkcjonalności tych rozwiązań jest lepszy rzędu.

Technologia wytwarzania wiórów

Core i5 2400 został wyprodukowany przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii w 2011 roku – 32 nm. Oczywiście, obecnie najbardziej zaawansowane kryształy krzemowe są wykonane zgodnie ze standardami procesu technologicznego wynoszącym 14 nm. Pozwala to znacznie zmniejszyć rozmiar kryształu i zmniejszyć wytwarzanie ciepła. Ale z drugiej strony, Intel, zaczynając od Ivy Bridge, zaczął używać mniej jakościowej pasty termicznej pod metalową pokrywą procesora. W rezultacie rozproszenie ciepła pogorszyło się i najlepsze rozwiązania w zakresie rozpraszania ciepła przez tego producenta nadal stanowią generatory procesorów Sandy Bridge, do których należy bohater tego przeglądu.

Cache i jego numer

Podobnie jak wszystkie najbardziej wydajne procesory, ten chip jest wyposażony w trzypoziomową pamięć podręczną. Pierwszy poziom podzielony jest na 4 równe części 64 KB. Każda poszczególna część pamięci podręcznej współdziała ściśle z jednym modułem obliczeniowym. Te 64 KB są podzielone na dwie równe części 32 KB. W pierwszym, dane są przechowywane, aw drugim – instrukcje CPU. Drugi poziom jest podobnie podzielony na 4 części, ale już 256 KB. Podobnie jak w poprzednim przypadku każda poszczególna część pamięci podręcznej jest związana z określonym rdzeniem procesora procesora. Instrukcje i dane w tym przypadku są przechowywane w przestrzeni adresowej. Trzeci poziom pamięci podręcznej jest współużytkowany i może współdziałać z dowolnym modułem obliczeniowym. Jego rozmiar wynosi 6 MB.

Jakie RAM można używać z tym procesorem?

DDR3 – ten typ pamięci RAM skupia się na procesorze Intel Core i5 2400. Opinie w tym zakresie, przydzielają moduły o częstotliwościach 1066 MHz i 1333 MHz. W tym przypadku można spodziewać się maksymalnego poziomu wydajności. Możesz oczywiście korzystać z pamięci RAM i większej częstotliwości, ale płyta główna zmniejszy tę wartość do maksymalnej możliwej 1333 MHz. Oznacza to, że zapłacić za pasek pamięci będzie więcej niż zwykle, ale nie będzie zysków z tego.

Warunki termiczne

95 W – obecność takiego pakietu termicznego może pochwalić się Intel Core i5 2400. Opinie wyróżniają niski stopień nagrzewania, nawet przy stałym poziomie obciążenia. Maksymalna dopuszczalna temperatura robocza dla tego półprzewodnika wynosi 72,6 ° C. W standardowym trybie pracy cały system chłodzenia jest wystarczający do zapewnienia stabilnej pracy. Temperatura CPU praktycznie nie wzrasta powyżej 50 stopni. Podczas podkręcania należy użyć ulepszonej chłodnicy. W tym przypadku kompletny system chłodzenia nie radzi sobie z tym, a 70 stopni w tym przypadku nie jest już limitem.

Zakres częstotliwości

3.1 GHz jest podstawową prędkością zegara dla Core i5 2400. Należy wskazać, że w tym trybie 4 moduły obliczeniowe działają jednocześnie. Jeśli wyłączysz jeden z nich, częstotliwość wzrośnie do 3,2 GHz. Jeśli pozostały tylko 2 rdzenie, otrzymamy 3,3 GHz. Cóż, w trybie jednowątkowym ten półprzewodnikowy kryształ może wydać już 3,4 GHz. W wyniku przetaktowywania tego chipa można osiągnąć wzrost o 3,8 GHz i 20-procentowy wzrost wydajności.

Napełnianie półprzewodnikowych kryształów

Procesor Core i5 2400 jest wyposażony w cztery moduły wysokiej wydajności. Każdy moduł może wykonać 4 instrukcje w jednym ruchu. Pozwala to uzyskać dość dobry poziom wydajności nawet w dzisiejszych standardach. Jest jednak jeden ważny punkt: ten procesor nie obsługuje technologii Hyper-Trading. Oznacza to, że ma 4 fizyczne rdzenie i 4 przepływy obliczeniowe na poziomie programu. Z tego powodu linia i7 (gdzie również 4 rdzenie, ale 8 wątków obliczeniowych) wygrywa i5 10-15 procent w aplikacjach zoptymalizowanych pod kątem 5 lub więcej wątków. Ale do tej pory nie tyle takie oprogramowanie, a różnica ta nie jest tak duża i inna. W większości aplikacji do gier (w większości są one zoptymalizowane pod kątem jednego przepływu obliczeniowego), różnica ta nie jest w ogóle odczuwalna.

Graficzny podsystem centralnego procesora

Drugie generowanie architektury "Kor" stało się niezwykłe, nawet w tym sensie, że producent zintegrował w nich karty graficzne. Oczywiście mają skromne możliwości, ale wystarczy, aby rozwiązać najprostsze problemy. Intel Core i5 2400 z kolei może pochwalić się dostępnością akceleratora wideo "HD Graphics 2000". Przy minimalnym obciążeniu pracował z częstotliwościami 850 MHz, dobrze iw trybie maksymalnego obciążenia mógł przyspieszyć do 1100 MHz. Aby grać w wideo, pracować w aplikacjach biurowych, a nawet skromnych grach, było to dosyć. Cóż, w przypadku bardziej poważnych zadań, musisz zainstalować dyskretną kartę graficzną w komputerze z bardzo poważnym poziomem wydajności.

Overclocking

Teraz dowiedzmy się, jak przetaktować procesor Intel Core i5 2400. Nie da się tego zrobić po prostu zwiększając mnożnik. W takim przypadku konieczne jest zmniejszenie częstotliwości wszystkich elementów systemu komputerowego, z wyjątkiem magistrali systemowej. Jest w trybie nominalnym równym 100 MHz. W przyszłości zwiększamy częstotliwość do 105 MHz, a napięcie na CPU powinno wynosić 1,2 V. To pozwoli nam uzyskać częstotliwość około 3,8 GHz. Jak pokazuje praktyka, niemożliwe jest osiągnięcie tego poziomu na tym chipie. Dodatkowe warunki podkręcania to:

 • Wysokiej jakości płyta główna (zaleca się stosowanie rozwiązań opartych na Z67 i Z77).

 • Zasilacz o mocy co najmniej 900 W.

 • Na komputerze musi być zainstalowane wyspecjalizowane oprogramowanie, które będzie monitorować parametry systemu i stabilność jego działania.

Koszt

Intel Core i5 2400 został oszacowany przez producenta na 179 USD. Ta cena zrównała się z 8-rdzeniowym procesorem AMD. Ale w tym samym czasie wysoki stopień optymalizacji kryształu półprzewodników sprawił, że w większości aplikacji można było uzyskać znaczny wzrost wydajności. Dlatego większość użytkowników zwróciła uwagę na rozwiązania firmy Intel, w tym "Kor i5 2400".

Recenzje

Wadą jest tylko jeden z Core i5 2400. Recenzje Przydzielany jest mnożnik blokowany. Ale jest to rozwiązanie, które ma na celu nieco inny segment rynku. Zainteresowani entuzjastami komputerów, którzy chcą podkręcać procesor, powinni zwrócić uwagę na rozwiązania z indeksem "K". Cóż, ten procesor jest przeznaczony dla tych, którzy potrzebują dobrego komputera tu i teraz. W tym przypadku nie ma specjalnego pragnienia, by wystawić na niego eksperymenty. W przeciwnym razie ten układ może pochwalić się takimi zaletami:

 • Nisko ciepło.

 • Doskonała formuła częstotliwości.

 • Wysoki poziom stabilności pracy przy dużych obciążeniach.

Wyniki

Oczywiście, nie jest to rozwiązanie klasy premium Core i5 2400. Mimo to, obecność tego chipa jest dość do rozwiązania problemu. Oczywiście, niektóre zabawki na nim nie pójdą już w maksymalnych ustawieniach. Ale to ten sam procesor klasy średniej, skupiający się na rozwiązywaniu szerokiego zakresu zadań.