290 Shares 6038 views

Jak sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów? Olej do automatycznej skrzyni biegów. Pręt pomiarowy oleju

Obecnie biorąc pod uwagę nowoczesny rytm i styl życia, każda osoba pragnie być tak samo mobilnym, aby móc nie tylko wszystkie jego sprawy związane z pracą, ale zawsze znajdować się w temacie nowych wydarzeń i starać się być z nimi obecnym. A co by ludzie zrobili, gdyby nie było takich niesamowitych zbawicieli, jak samochody? Pomimo ich nieocenionej pomocy mamy również pewne zobowiązania wobec nich. Być może każdy rozumie, że aby samochód mógł służyć nam jak najdłużej i lepiej, musimy sprawować nad nimi kontrolę, sprawdzić jego stan techniczny i przeprowadzić naprawy w razie potrzeby. Oczywiście są miejsca pracy, które są bardzo trudne do wyprodukowania na własną rękę, aw takich przypadkach zwracamy się do kwalifikowanych mistrzów o pomoc. Są jednak rzeczy, które możemy zrobić z naszymi siłami. Jednym z takich ważnych kontroli jest sprawdzenie poziomu oleju. Teraz rozważymy pytanie: "Jak sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów?"

Ogólna instrukcja inspekcji

W tym procesie jest wiele różnych niuansów i szczegółów, wszystko zależy od konkretnego samochodu, pomimo to, w większości przypadków instrukcje dotyczące sprawdzania poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów są ograniczone do pewnych czynności:

 1. Najpierw musisz rozgrzać samochód. W tym celu zaleca się jazdę w niewielkiej odległości (około 20 km). W ten sposób będziesz mógł rozgrzewać automatyczną skrzynię biegów do temperatury, w której normalnie pracuje.
 2. Potem trzeba znaleźć miejsce, gdzie nie będzie stoków, dziur i dziur.
 3. Po wybraniu niezbędnej przestrzeni należy zatrzymać samochód i umieścić automatyczną skrzynię biegów w pozycji "P".
 4. Następnie należy sprawdzić pręt pomiarowy w celu określenia poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów i wyciągnąć ją samemu. Następnie sondę należy wycierać na sucho.
 5. Wytrzyj suchy, zwilżony wskaźnik poziomu prądu i wyciągnij go ponownie.
 6. Następnie należy dokładnie sprawdzić ten element w odniesieniu do poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów i jej jakości, w celu stwierdzenia, czy należy ją wymienić.

Wszystko to nie jest szczególnie trudne na pierwszy rzut oka, odpowiedź na pytanie: "Ile oleju w automatycznej skrzyni biegów?" Jednak dla osób, które nigdy nie napotkały takich prac, należy wyjaśnić wiele niejasnych punktów. Ale wszystko stopniowo.

Pręt pomiarowy oleju

Sonda jest takim specjalnym narzędziem, które istnieje w celu sprawdzenia poziomu oleju w skrzyni biegów samochodu. I to nie ma znaczenia – w sposób automatyczny lub mechaniczny. Sonda ma specjalne znaki, na których jest ustalany poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów. Na pręcie wskaźnika "automatyczny" znajdują się dwa napisy: "COLD" i "HOT", ale nie uważaj, aby oznaczały minimalne i maksymalne poziomy oleju w pudełku. Nie, nie jest. Znak "COLD" istnieje, aby kontrolować poziom oleju w skrzyni biegów podczas wymiany. Ale "HOT" pokazuje poziom oleju, gdy silnik jest rozgrzany. Dlatego podczas sprawdzania poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów należy dokładnie zaznaczyć tę pozycję.

Niuanse weryfikacji w zależności od samochodu

Na podstawie tego, jaki samochód masz, ogólna instrukcja "Jak sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów" może mieć niewielkie cechy wyróżniające. Na przykład:

 1. W niektórych samochodach nie można pokonać dystansu w celu doprowadzenia skrzyni biegów do temperatury roboczej, muszą pracować w stanie bezczynności przez 5-10 minut.
 2. Przed rozpoczęciem testu niektóre samochody są umieszczane w pozycji "P", a niektóre – na pozycji "N". To zależy od marki i modelu samochodu, a także od jego producenta. Na przykład, aby sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów, "Toyota" znajduje się w pozycji "P".
 3. Rysik niektórych samochodów może mieć jedną zamiast dwóch etykiet, w takim przypadku należy prowadzić tylko jedną.
 4. Są samochody, które nie muszą nawet sprawdzać poziomu oleju ani wymieniać, ponieważ żywotność oleju jest równa żywotności samej skrzyni biegów. W takich przypadkach automatyczna skrzynia biegów są odpowiednio oznaczone.

Olej w automatycznej skrzyni biegów

Mówiąc o sprawdzeniu poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów i znaczeniu przeprowadzenia tej procedury, należy wspomnieć o samej ropie. W końcu to na pewno różni się od tego, co jest nalewane mechanicznie. I te różnice istnieją zarówno w składzie, jak iw właściwościach. Olej AKPP pełni wiele funkcji w samochodzie, a mianowicie:

– usuwanie ciepła z elementów i mechanizmów przekładni;

– funkcja transmisji z silnika spalinowego do skrzyni biegów o bezpośrednim momencie obrotowym;

– usuwanie małych cząstek, które pojawiają się w wyniku tarcia w systemie;

– funkcja smarna wszystkich powierzchni uszkodzonych przez ciernie;

Funkcja sterowania w systemie.

Zdając sobie sprawę z wagi oleju w automatycznej skrzyni biegów, wielu właścicieli samochodów ma do czynienia z pytaniem: "Więc jakiego rodzaju oleju napełnia się automatyczną skrzynią biegów?" Wybór należy traktować poważnie, ponieważ jakość zależy bezpośrednio od żywotności automatycznej skrzyni biegów, a tym samym jej życia Bez złamania. Spójrzmy na wybór oleju do automatycznej skrzyni biegów.

Wybór

Jednym z ważnych punktów tej procedury jest to, że olej powinien mieć dostatecznie duży ciężar właściwy. Jest to wymagane, aby mógł on łatwo przenosić moment obrotowy z silnika spalinowego do przekładni. Oczywiście, olej musi po prostu mieć wysokie właściwości smarne w celu zapewnienia dobrego smarowania części narażonych na tarcie w układzie. Oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na specjalne dodatki zawarte w oleju do automatycznej skrzyni biegów. Dodatki też są różne i odpowiednio wykonują różne funkcje. Tak więc, na przykład, są przeznaczone do usuwania cząstek powstających w wyniku tarcia w systemie lub w celu uniknięcia korozji. Lub są również dodatki do usuwania zawieszonych cząstek w oleju. Kolejnym ważnym czynnikiem wyboru jest moment, w którym musi mieć bardzo małą lepkość, co umożliwi szybką reakcję w układzie sterowania.

Są oleje różnych klas: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Wszystkie te klasy są przystosowane do automatycznych skrzyń biegów, więc wybór jednego z nich zależy wyłącznie od właściciela samochodu, zależy od jego materialnych zdolności, specyficznych pragnień, jakie funkcje powinny być wykonane przez ten olej lub w jego skrzyni biegów. Jednoznacznie można powiedzieć, że olej do automatycznej skrzyni biegów musi koniecznie zawierać dodatki. Jest to konieczne, aby wyeliminować wady podstawy.

Najważniejsze funkcje dodatków w celu wyeliminowania wad podstawy oleju

Dodatki pomagają wyeliminować niedobory w bazie oleju, zwykle składające się głównie z 90% oleju, a to jest ich najważniejsza funkcja:

– eliminacja pienienia;

– podwyższenie temperatury zapłonu oleju w "automatycznym";

– zapobieganie łączeniu się oleju z tlenem, aby nie wystąpiła korozja;

– zapobieganie odłączaniu uszczelek gumowych i różnych uszczelek w automatycznej skrzyni biegów;

– zwiększenie trwałości powierzchni ciernej do tak zwanego usunięcia;

– ograniczenie ciągłych procesów korozyjnych w systemie;

– zatrzymywanie cząstek powstających podczas tarcia w układzie w stanie zawieszonym;

– wdrożenie gwarancji wymaganego współczynnika tarcia w układzie oraz elementów sprzęgła sterującego;

– unikanie wzrostu lepkości oleju przy niskiej temperaturze;

– Unikanie zmian koloru oleju w automatycznej skrzyni biegów, dzięki czemu niemożliwe jest określenie jego przeznaczenia, w zasadzie wszystkie oleje przeznaczone do automatycznych skrzynek, czerwone.

Zmiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów, powinniśmy porozmawiać o takim momencie, co jego wymiana. Jeśli po sprawdzeniu poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów w samochodzie stwierdzisz, że ma już niedopuszczalny wygląd i zapach, pojawia się logiczne pytanie o wymianę. Oczywiście, aby rozwiązać ten problem, można łatwo skontaktować się z centrum serwisowym lub dogodną stacją obsługi technicznej. Jednakże taka procedura jak sama wymiana oleju przekładniowego jest bardzo prosta. Tak więc, proces wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów, jak wspomniano wcześniej, jest wystarczająco prosty, ale długi, więc radzimy, aby być pacjentem i być bardzo ostrożnym.

Proces wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów

Oczywiście, aby zmienić olej w automatycznej skrzyni biegów, musisz kupić produkt do automatycznej skrzyni biegów, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wymagania, sprawdź obecność sondy w pudełku i znajdź miejsce, w którym olej zostanie bezpośrednio wymieniony. Procedura obejmuje następujące etapy:

 1. Aby rozpocząć, należy prowadzić samochód w niewielkiej odległości, aby "maszyna" nagrzewała się do temperatury roboczej.
 2. Następnie należy wyłączyć automatyczną skrzynię biegów z studzienki, na przykład która miała poprzednio dumną nazwę oleju przekładniowego "Honda".
 3. Następnie należy usunąć paletę, ponieważ zawiera również pozostałości starego oleju, a te pozostałości mogą osiągnąć do 0,5 litra. Tutaj ważny punkt: aby usunąć paletę, musisz usunąć dolne mocowania automatycznej skrzyni biegów, w przeciwnym razie po prostu nie będzie można "czołgać się" do niej.
 4. Następnie należy wyjąć filtr z patelni i spłukać go, aby uzyskać najlepszy efekt wymiany oleju.
 5. Po wypłukaniu filtra należy zainstalować go w miejscu palety. Nadal niewielka rekomendacja: przed założeniem zasobnika na miejsce, pożądane jest wielokrotne wymazanie szmatką, suszenie pierwszej warstwy przez około trzy do czterech godzin. I dopiero wtedy, po drugiej powłoce, przymocuj ją do miejsca.
 6. Kiedy wszystko zostanie ustawione na swoje miejsce, musisz wypełnić taką samą ilość oleju, jak stary, a dodatkowo litr i pół litra.
 7. Następnie należy usunąć wąż, który wychodzi z chłodnicy do "automatycznego", umieścić go w pojemności lub wiadrze i uruchomić samochód. Należy zwrócić uwagę na to, na jakiego koloru zacznie płynąć tak zwana "ciecz". Opróżnij około trzech litrów.
 8. Po odsączeniu około trzech litrów konieczne jest tłumienie samochodu i ponownie wlać tę samą ilość oleju, a następnie spuścić ponownie z uruchomionym silnikiem.
 9. Powtarzaj tę procedurę, ile razy potrzeba, aby wąż był czysty.
 10. Następnie należy umieścić wszystko na swoim miejscu, przejechać w niewielkiej odległości i sprawdzić objętość oleju w automatycznej skrzyni biegów. W przypadku niedoboru należy uzupełnić odpowiednią etykietę sondy, aw przypadku przepełnienia odprowadzić nadmiar oleju do skrzyni biegów, również opierając się o znaki rysikowe.

Ważne jest, aby wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów, aby uniknąć przepełnienia, ponieważ może to prowadzić do negatywnych konsekwencji w działaniu samochodu.

Konsekwencje wycieku oleju

Jeśli olej jest nalewany niewielką ilością, nie musisz martwić się dużo, wystarczy, aby jak najszybciej połączyć je z wymaganym poziomem, ale jeśli przepełnienie jest zbyt duże, mogą wystąpić bardzo nieprzyjemne konsekwencje, takie jak:

– wylany olej pod wpływem temperatury może dostać się na skrzynie faszerujące, w wyniku czego zaczynają pracować w trybie małych konsumpcji, co z kolei szybko prowadzi do ich zużycia;

– Również olej może dostać się do świec zapłonowych, co może prowadzić do problemów z zapłonem, a tym samym nawet cylindry zapłonu mogą przestać działać;

– olej do automatycznych skrzyń biegów może być stosowany do czujnika przepływu powietrza, w wyniku czego znacznie wzrasta faktyczne zużycie paliwa;

– W wyniku napełnienia olejem cały system olejowy zaczyna pracować "na zużycie", co pozwala na znaczne zmniejszenie żywotności;

– Również z powodu nadmiernej ilości oleju niektóre cząstki powietrza mogą być uformowane w niej, zdolne do przyciągania cząstek brudu do siebie, co może mieć negatywny wpływ na działanie filtra oleju i skrzyni korbowej.

Warto pamiętać, że proces gotowania oleju w automatycznej skrzyni biegów jest wystarczająco długi, a więc nie zwlekaj z naprawami, skontaktuj się natychmiast z wykwalifikowanym warsztatem samochodowym, aby uzyskać pomoc w celu określenia negatywnego wpływu przetworzonego oleju na wczesnym etapie i być w stanie naprawić wszystko.

Wnioski

Na podstawie powyższych rozważań należy stwierdzić, że sprawdzenie oleju w automatycznej skrzyni biegów oraz jej wymiana w razie potrzeby są bardzo ważnymi procedurami. Powinien być traktowany z należytą starannością i powagą, zarówno w odniesieniu do procesów sprawdzania i wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów, jak i do doboru oleju do tego. Należy pamiętać, że z twojej odpowiedzialności i powagi w podejściu do tej kwestii będzie zależało życie i jakość automatycznego przenoszenia konia żelaza. W ten sposób oszczędzisz siłę, nerwy i pieniądze, których nie musisz poświęcić na naprawę skrzyni biegów w przypadku awarii z powodu niecierpliwości na nią.

Cóż, w skrajnym przypadku, dla tych, którzy nadal nie byli bardziej pewni swoich zdolności lub którzy już utracili chęć "bałagan" najbardziej z pytaniami związanymi z opieką nad automatyczną skrzynią biegów Twojego samochodu, pamiętaj, że dla Ciebie zawsze Pracuj wysoko wykwalifikowanymi mistrzami, gotowi w każdej chwili pomogą Ci rozwiązać problemy. Oczywiście za pieniądze. Mamy nadzieję, że nasza rada pomoże. Życzymy powodzenia na drogach i uprzejmych kierowców.