778 Shares 5824 views

Odlewanie w formach silikonowych: urządzeń. Próżnia odlewania ciśnieniowego silikonu

W celu wytworzenia niewielkiej ilości preform z tworzywa sztucznego stosuje się najczęściej podciśnienie odlewania w formach silikonowych. Sposób ten jest stosunkowo ekonomiczna (wytwarzanie formy metalowej wymaga większej ilości czasu i pieniędzy). Ponadto, formy silikonowe są używane wielokrotnie, a także znacznie obniża koszty produkcji.


formowanie tworzywa sztucznego

Istotą techniką odlewania z tworzyw sztucznych jest następujący. Stopiony materiał jest w urządzeniu ślimakowym (wyposażenie do odlewania w formach silikonowych). Pod wpływem tej masy tłok przemieszcza się wzdłuż prowadnicy, a następnie wypełnia się przestrzeń formy. Dzięki czemu można uzyskać odlewu. Po podgrzaniu, atomy sztucznego, z którego się składa, zaczynają poruszać się losowo na chybił trafił. Jednak zaczynają tworzyć się po ochłodzeniu centra krystalizacji. Na ściankach kryształu pleśni występuje, a następnie proces ten zachodzi w odlewie. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby przestrzegać warunków temperaturowych, aby wybrać odpowiedni czas ekspozycji. W innych tworzyw sztucznych do formowania silikonowej formy będzie złej jakości, widocznych śladów małżeństwa. Ale przede wszystkim, powinniśmy uczynić formularze sami, iw którym masa zostanie wylany do krystalizacji.

tworzenia formy do technologii odlewania

Istnieje kilka sposobów tworzenia form silikonowych. Pierwszy z nich – stały odlew. Metoda ta jest odpowiednia dla prostych wzorów: reliefów paczkowania, części dwuwymiarowych. Model ten jest umieszczony w formie, wypełnionych z silikonu. tworzy rozłączne są jak poprzednio, jest on stosowany do bardziej złożonych kształtach. Dwie części formy są wytwarzane w kilku etapach. Najpierw w pierwszej połowie półwyrobu jest wypełnione po utwardzeniu silikonowy odwrócony formy i drugą część wykonana w podobny sposób. Bardzo ważne dla obecnych wyznaczyć metoda oparta specjalnymi zamkami (odlewanie formę silikonową tego typu powinno odbywać się bez jego przemieszczenia). Najbardziej uważnie śledzi wszystkie szczegóły pusty formularz „w spreadów.” Na kawałku z pędzlem do zastosowania dość lepkiego silikonu. Proces odbywa się w kilku etapach, to jest konieczne do pełnej powtarzalności małych niuansów produktu. W tym przypadku, sama forma jest dość cienka – 3mm. Że trzymał formę, w końcowym etapie tworzy zewnętrzną twardą skorupę.

Silikony do produkcji form

próżniowa do odlewania w formach silikonowych obejmuje stosowanie różnych materiałów, aby utworzyć macierze. Jeden z nich – takie jak silikon Mold Star. Stosowany jest do stałego wypełnienia, wystarczająco wytrzymałe i elastyczne. Utwardzanie następuje w temperaturze pokojowej. Dla „spreadów” technika jest najczęściej używany serii Rebount. Silicone ma wysoką lepkość, co może być monitorowane i za pomocą środka zagęszczającego. Odlewanie w formach silikonowych tego typu umożliwia uzyskanie wysokiej jakości, stałą matrycę, a w związku z tym wysoką precyzję szczegółów. Istnieją również półprzezroczyste silikony, które są idealne dla form dzielonych.

Materiały do odlewania

Z reguły stosuje się do wytwarzania części same poliuretan. Materiał o wysokiej wytrzymałości na uderzenia, twardość, elastyczność. Wyższy wskaźnik wytrzymałości na rozciąganie, odporność na posiadają kauczuku poliuretanowego. Ich zastosowanie w produkcji różnych zespołach, cylindrów, znaczków, uszczelki, tuleje. A nawet wykorzystywane do formowania przezroczystego plastiku. On jest dość odporny na działanie promieni ultrafioletowych i zachowuje swoją przejrzystość nawet przy malowaniu. Zakres – .. oprawki do różnych testów, prototypy w medycynie wynos produkcyjnych itp Zwykle, forma do formowania silikonowy obejmuje stosowanie mieszanin dwuskładnikowych, które zawierają tworzywa sztuczne i bezpośrednio katalizatora.

odlewu z tworzywa sztucznego w formach silikonowych. sprzęt

produkcja na małą skalę z wlewków odlewanych – jest to proces, który pozwala na replikach wsadowych z części dowolnej złożoności. Bardzo często, metoda stosowana do wytwarzania prototypów, które są testowane przed rozpoczęciem produkcji seryjnej, zakończenie wygląd projektu.

z tworzywa sztucznego do formowania przemysłowych do urządzeń formujących silikon zawiera: a komora próżniowa (wtryskarki), rura, mieszalnik próżniowy (mikser). Silikon jest początkowo wytwarza się w komorze próżniowej, gdzie materiał procesu odgazowania. Ma to zapobiec powstawaniu pęcherzyków na formularzu. Gdy forma jest wykonana z odlewu i podgrzewa się, miesza się bezpośrednio poliuretanów (i żywic końcowego składnika). Proces ten odbywa się w komorze próżniowej. Mieszaninę przelewa się przez wlew do formy. Końcowego przetwarzania niezbędnego preformę umieszcza się w specjalnym piecu, gdzie końcowa krzepnięcia produktu w temperaturze 70 ° C

W komorze próżniowej. Kluczowe cechy

Zazwyczaj w skali produkcyjnej przy użyciu automatycznego odlewania w formach silikonowych. Urządzenia, to znaczy komora próżniowa i pozwala na kontrolowanie temperatury i prędkości odlewania. Operator nie wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy, jak kontrola pochodzi z systemu operacyjnego, który ma zarówno automatyczne i ręczne przełączanie. Jest to okazja i edytować wybrany program. Różne modyfikacje tych komór preformy są zdolne do wytwarzania do 5 kg (na przykład, kamera ST-02). Instalacja wyposażona jest w windę do podnoszenia formy z silikonu. Warto zauważyć, że system ST-02 może być stosowany jako mały i dość ciężki matrycy.

Inna opcja – kamera MCP. Urządzenie do odlewania w formie silikonowego sprawia że możliwe jest wytwarzanie części z cienkiej ściany i złożonej konfiguracji. Proces ten wynika z różnicy ciśnienia. Następnie otrzymany odlew usuwa się, a następnie zestala się w powietrzu. próżniowa do odlewania w formach silikonowe pewnych typów tworzyw sztucznych kończy się w piecu, w celu zapewnienia równomiernego ogrzewania powietrza, a więc i przedmiotem obrabianym.

Końcowe przetwarzanie kęsy odlewane

Po masa tworzywa sztucznego krzepnie całkowicie, został dokładnie usunąć z formy. Występuje obróbki powierzchni są pozbawione występów i usuwane są nierówności terenu. Jeśli jest to pożądane preforma jest pokryta lub farby lub innego materiału ochronnego. Muszą być oczyszczone i kauczuku silikonowego, usunąć nadmiar tworzywa sztucznego. Następnie przemyto je, przygotowując się do późniejszego wykorzystania. Należy zauważyć, że w folię silikonową formowania formy obejmuje wielokrotne stosowanie matryc (20 do 80 razy).

Główne zalety metody

produkcja na małą skalę rozwija się dynamicznie, może jakościowo oceny rynku, aby przetestować produkty do tworzenia unikatowych dzieł autorstwa w małej ilości. Formy silikonowe, które są używane w procesie formowania wtryskowego mogą całkowicie skopiować tekstury, kształtu konstrukcji półwyrobu. Szczegółowy opis łatwo uwalniane z matrycy, który również może być wielokrotnie używany. Odlewy mieć minimalną ilość wad powierzchniowych optymalnych właściwościach fizycznych i mechanicznych. Ponadto, w niektórych przypadkach, nawet metal kauczuku silikonowego może być wylana.

Jednak główną zaletą który odlewa w formach silikonowych – cenę. Dostawcy usług wskazała, że końcowy koszt półwyrobu zależy od materiału z tworzywa sztucznego i elementów objętościowych od parametrów (na przykład rozmiar półfabrykatu 10 * 10 * 10 cm, może kosztować 1500 rubli). Sam silikon można kupić od 500 rubli za kilogram tworzyw sztucznych – od 700 rubli. Koszt kokili jest wystarczająco wysoka, w czasie ich wykorzystania tylko nieskuteczne (jeśli obieg kilku jednostek). Odpowiednia matryca silikonowa i użytku domowego do zakupu kosztownych urządzeń nie jest wymagane. Trzeba tylko zrobić własny układ, uwzględniać żywotność poliuretanów (okres, w którym pozostają płynne i nadaje się do odlewania), zgodne ze wszystkimi niuansami technologicznymi – i odlewania w formach silikonowych może nawet zabrać do domu. Według obliczeń, koszt preformy w niniejszej sprawie – około 70-140 rubli.