160 Shares 1170 views

Rover „Volvo-Laplander» (Volvo Laplander C303): Dane techniczne

Krajowy „buhanochkam” i UAZ wojskowych wysokiej konkurencji był legendarny szwedzki jeep armii pod znamiennym tytułem „Volvo-Laplander”. Imię dostał samochód na aspekcie geograficznym. Lapończycy – małe narodowości myśliwych i pasterzy reniferów żyjących w północnej Europie w kilku stanach. Niektóre północy tak jest również nazywany dzikich mieszkańców lasu.


momenty historii

Ciężarówka Army produkowany od połowy XX wieku, kiedy korporacja „Volvo” opanował Zakon rycerski dla potrzeb armii szwedzkiej. Począwszy prototyp SUV Volvo Laplander dnia 1959 roku oznaczał indeks L230. Podstawą nowego samochodu była wersja Amazon, który jest wypożyczony z jednostki mocy – silnik benzynowy jest B16 w objętości 1,6 litra. Początkowe modele produkcyjne są zgodne z następującymi specyfikacjami:

 • Silnik żeliwne o mocy 65 koni.
 • Centralnie położony powerplant.
 • Mosty „Volvo-Laplander” miał na stałe koła przednie i tylne koła napęd może być wyłączony.
 • Transmisja cztery-M-40.

Początkowo nazwa danego pojazdu brzmiał jak Volvo VALP – «szczenię do sprzedaży”. Zainteresowanie SUV pokazał siły zbrojne Norwegii i państw ościennych. A w latach 60-białej „Lapończyków” pojawił się na służbie Narodów Zjednoczonych. Pojazd miał kilka modyfikacji: anty-model, wersję medyczną i cargo. Najgorętszy samochód w swojej kategorii „Volvo S303” pojawiły się na początku lat 70-tych.

cechy konstrukcyjne

Cechą charakterystyczną tego jeep stalowych mostów portalowych, które uczyniły go znanym jako najlepszego samochodu terenowego w swoim rodzaju. Wyjątkowość „Laplandera” leży w jego realnych możliwości. Sprzęt Wagon z wytrzymałej ramie drabiny odporna na skręcanie i był sądzony po raz pierwszy osie portalowe Ośmiopinowy pozwoliło na bezpośrednią konkurencję do niemieckiego auto Unimog.

Napędy „Volvo-Laplandera” zmniejszyć wydajność szybkość, dynamika, trzeba kontrolować regulację. Ale odległość pomiędzy osiami głównej pary i kół jest niezbędna, który dodaje kilka centymetrów prześwitu. Ze względu na przemieszczenie osi względem siebie, i w obecności końcowego napędu znacznie zwiększone parametry geometryczne drożności. mosty portalowe Sami wynaleziony przez niemieckiego projektanta Fridrihom Albertom i nastawione odpowiedniki inżynier Oise G. K. Mirzoevym. Niemniej jednak powiązać go z „Laplanderom”. Prześwit samochodu wynosi 38 cm (jedna czwarta więcej niż UAZ wojskowej). Nawisy brakuje, jest pneumatyczna blokada międzyosiowego.

dane techniczne

Poniżej przedstawiono główne parametry techniczne i ogólny pojazdu Volvo Laplander.

Rozmiary i objętości:

 • Rodzaj nadwozia – trzydrzwiowy SUV.
 • Długość / szerokość / wysokość (m) – 5,35 / 1,9 / 2,45.
 • Rozstaw osi (M) – 2,3.
 • przodu tor / tył (m) – 1,54 / 1,54.
 • Prześwit (cm) – 38.

„Volvo Laplander” charakterystyka techniczna komorze silnika jest następujący:

 • Rodzaj napędowego – silnik benzynowy z gaźnikiem.
 • Objętość (ml). – 2980.
 • Moc (KM ..) – przy 117 obrotach na cztery tysiące.
 • Liczba cylindrów – 6.
 • Długość skoku tłoka (cm) – 8.

Okno zmiany biegów z uwzględnieniem mechanicznego typu pojazdu składa się z czterech etapów. napęd na cztery koła quad w biegu waży 2,8 tony, gdy maksymalna waga 4,4 m. Układ kierowniczy jest prosty mechanizm grzebień śrubowe i kilka dźwignie, które przekazują ruch do kół. Układ hydrauliczny napędowy oraz podkładki bębnowe stanowią podstawę rzetelnej zespołu hamulcowego. „Uderzenia” – wersja mechaniczna, zawieszenie jest wyposażony w teleskopowe elementów amortyzujących.

modyfikacje

Z każdego pokolenia Volvo ATV stał się cięższy i mocniejszy. W okresie zwolnienia używane kilka wheelbases. Nie było nawet odmiana 8×8 (L4230). Pojazd był niewygodny, bez dodatku zdolności i właściwości zadowalający. Seryjna produkcja samochodu nie pójdzie. Najbardziej obiecujące i popularne były SUV z napędem 4×4 i 6×6 bazowej.

Równolegle do produkcji tego modelu rozpoczęła się poprawa standardowe pojazdy terenowe. Modyfikacje zostały dostosowane do wymagań i potrzeb określonych jednostek wojskowych. Była to typowa wersja na torach (model 206-I), kompaktowy samochód o zwiększonej zwrotności na wodzie, pasażer warianty z dobrą zdolnością do transportu personelu.

Partnerzy i konkurenci

Konstrukcja ramy strukturalne i budowa pływających właściwości zawieszenia umożliwiają „Volvo-Laplanderu”, aby pokonać trudne przeszkody wysiłku. Warto zauważyć, że rozwój szwedzkiego SUV została przeprowadzona w jednym projekcie pod nazwą „4140”. Główny projektant został Niels Hartelius, które oprócz tej wersji, opracowany luksusowy SUV i samochód Volvo Sugga nazywany „świnia”.

Niezawodność, stabilność i duch walki „Laplandera” docenione w Norwegii, Łotwy, Arabii Saudyjskiej, Holandii i Malezji. W tych krajach, podobnie jak w wielu innych, samochód został zakupiony nie tylko dla wojska, ale także dla pokojowego wykorzystania. 1983 był kolejnym wskaźnikiem wysokiego poziomu samochodu, gdy samochód wygrał rajd „Paryż-Dakar” wśród samochodów przewożących do 10 ton.

„Laplander” w dzisiejszych czasach

Samochodów „Volvo Laplander” można znaleźć w dzisiejszej Europie. Nadaje się do wojska do realizacji zadań, a także żądać od myśliwych, podróżników opuszczone miejsca, wykonuje szereg funkcji serwisowych dla celów pokojowych. Miłośnicy krajowa retro samochodów mają zazwyczaj w swojej floty rodzinnego „bochenek”, ale niewielu z nich nie chciałby go zmienić na legendarnym Lapland łazika.

Kup ten pojazd nie jest takie proste. Znaczne koszty, opłaty celne i brak przypadków zaawansowania w tej kwestii kluczową rolę. Niektórzy fani kupili oryginalne części jeep wojskowy. W rezultacie, można spotkać kilka interesujących rozwiązań, które łączą mosty i inne elementy UAZ i „Laplandera”.

ukończenie

W rezultacie, Volvo Laplander przegląd samochodu można zauważyć, że na początku lat 50-tych ubiegłego wieku, pod koniec wojny 1939-1945, przeprowadzono resuscytacji doktrynę wojskową i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Wojsko wokół zaplanowanych wyzwania techniczne w zakresie projektowania i produkcji pojazdów wojskowych nowy off-road. zaniepokojenie „Volvo” inżynierowie poradzili sobie z zadaniem jako „doskonałe”.

Przed wymianą młot na wszystkich członków NATO byli uzbrojeni w swoich SUV-ów, z których wiele wyróżniają się wysoką wydajnością na drogach. Volvo udało się dokonać jednego z najlepszych przedstawicieli tej klasy, takie jak S303 i jego modyfikacji. Pojazd ten jest bardzo popularny w wielu krajach. Nawet teraz, samochód jest wykorzystywany do różnych celów, które wymaga zaangażowania potężny i niezawodny transport, który nie jest straszne drogi i inne przeszkody.