806 Shares 9664 views

Procesor Kaby Lake: Przegląd, testy, recenzje

Koniec rytm produkcji Intel «tik-tak” oznacza, że Kaby Lake był trzeci architekturę opartą na procesorach 14-nm. Począwszy od Broadwell (5. generacji „tick”), producent firma wprowadziła nową Skylake mikroarchitektury (6. generacji „tak”), który został zoptymalizowany w 7. generacji. Poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie częstotliwości został osiągnięty za pomocą mniej stresujące tranzystorów planu. Intel uwalniane duże ilości nowych procesorów Kaby Lake, od telefonu KBL-U 15 i 28 W i KBL-H 45 W do modeli KBL-S szacowanych na konsumpcją 35-91 watów stanowisk. Istnieją 3 możliwości overclockingu, w tym ≥ 3.

Jezioro Kabi

Pierwszy oficjalny launch Kaby Lake odbyła się we wrześniu 2016 roku i obejmowała 6 mobilnych procesorów, przeznaczonych do montażu w notebookach premii i mini-PC. Wykazali oni dobre wyniki, a na początku 2017 roku Intel wprowadził ponad 25 nowych modeli. Główną cechą procesorów Kaby jezioro jest wsparcie Optane pamięci i chipset 200 series. Ponadto harmonogram Gen9 został zaktualizowany Main10 i inne systemy odtwarzania wideo przy niskim poborze mocy i obwód został poddany korekcji, aby zwiększyć częstotliwość krzywej napięcia.

Przegląd procesorów Kaby Lake

Intel określa swoją linię produkcyjną Y, U, segmenty H i S. ostatnich zmian w schemat nazewnictwa skomplikowaną determinację w którym segment należący chipa, jeśli nie wiem TDP lub schematy jądro.

Seria Y, stosując nomenklaturę Kaby Lake Pentium m3 Core Core i5 / і7 i Core i5 / і7 vPro, przedstawia procesory 2- i 4-rdzeniowe z technologią Hyper-Threading i zdolności projektowania ciepła 4,5 W, które są zorientowane na małym i lekkim komórkowego PC. Takie małe zużycie mocy osiąga się bardzo niskiego poziomu częstotliwości. Pozwala to na mniejszą pojemność baterii, zapewniając niską wagę i długą żywotność baterii.

U Series zużywa 28 watów i 15, ma rdzeń 2 ze znacznie większą częstotliwością zegara hiper-gwintowane, ale z. Obejmuje ona procesory Kaby Lake Pentium, Celeron Core ≥ 3 / і7. Są one często tańsze zakres Y, a nie ograniczać się do rygorystycznych wymogów do napięcia i częstotliwości i są stosowane w premii notebooka do gier. Procesory część posiada dodatkowy eDRAM wiórów 64 lub 128 MB, który służy jako bufor DRAM w pamięci głównej i ma wpływ na prędkość grafiki.

Kawałki serii H o zużyciu energii wzór 45 W i zapewnia najlepszą wydajność urządzeń mobilnych. Intel pcha je pod marką VR gotowości, co oznacza, że ich wykorzystanie w systemach wirtualnej rzeczywistości. Dostępne w różnych kombinacjach składników i wydajności.

Seria S jest przeznaczony do komputerów stacjonarnych. Nijaki. 3 modyfikacja wytworzono і7 rdzeń z procesora 4-rdzeniowego i Hyper Kaby Lake, z których jeden pozwala na przyspieszenie, a drugi charakteryzuje się małą mocą. Ponadto dostępnych jest kilka 4-rdzeniowy I5 podobnych wersjach i 2-rdzeniowych wiórów ≥ 3.

Nowy numer modelu KBL-S może być zidentyfikowany podkręcania rdzenia і3-7350K, procesor 2-rdzeniowy Hyper gwintów, obliczonej mocy cieplnej 60 W, częstotliwość podstawowa 4,2 GHz (bez turbo) oraz regulowanym czynnika. Była to odpowiedź na prośby fanów, którzy w ten sposób osiągnąć wydajność procesora, odpowiednie urządzeniach wyższej klasy.

Speed Shift v2

Jedną z nowych funkcji była funkcja Skylake Szybkość zmiany. W obecności odpowiedniego sterownika, system może odmówić sterowania CPU Turbo Mode na rzecz procesora. Korzystanie z kolekcji wewnętrzny metryczny w połączeniu z dostępem do systemu czujników, procesor może regulować częstotliwość dokładniej i szybciej niż OS. Celem Speed Shift jest, aby system w odpowiedzi na zapytania wyższą wydajność (na przykład do interakcji z ekranem dotykowym lub surfować po sieci), aby zredukować opóźnienia i poprawić doświadczenia użytkownika. Dlatego też, gdy system operacyjny jest ograniczony do predefiniowanych parametrów P-states, obsługujący łącze kierowca Shift, aby być w stanie niemal nieprzerwanie zmienić częstotliwość czynników procesora w szerokim zakresie wartości.

Pierwsza iteracja prędkości do szczytowej Frequency Shift zmniejszony czas ustawiony od 100 do 30 ms. Jedynym ograniczeniem był kierowcą, który jest zawarty w systemie Windows 10 i jest dostępny domyślnie.

Wraz z pojawieniem się nowej architektury ulepszonej kontroli sprzętu Speed Shift. Intel nie zmieniła nazwę technologii, ale poprawa była znaczna. Kierowca nie uległa zmianie, więc działa ze wszystkimi wersjami Speed Shift, ale procesor może teraz osiągnąć maksymalną częstotliwość 10-15 ms, a nie 30.

pamięć Optanovaya

Jednym z celów branżowymi pamięć jest zapewnienie coś z prędkością DRAM, ale jest bardziej odporny na danych przechowywanych w przypadku braku zasilania. DRAM wykorzystuje energię do aktualizacji danych, ale jest głównym źródłem oprogramowania ruchu danych. Większość przyspieszenie pracy programu zależy od pamięci szybkości dostępu lub możliwości uzyskania danych bliżej jądra, gdzie jest to potrzebne, więc obecność dużego, ścisłe, nieulotnej pamięci można zwiększyć wydajność i zmniejszyć zużycie energii. Przy jej tworzeniu najbardziej dekady wydano. Intel (i Micron) oficjalnie ogłosił swoją decyzję, 3D XPoint, rok temu, ale dopiero oficjalnie na jego realizację nie zostały zgłoszone.

możliwość mediów

Chociaż pod względem funkcjonalnym Intel Kaby jeziora nie różni się zbytnio od Skylake, harmonogram widać wyraźną poprawę. Jak to jest w przypadku rdzeni CPU, proces 14nm + możliwe jest zwiększenie częstotliwości GPU i poprawy wydajności, ale chyba bardziej imponująca zmiana – jest zaktualizowane funkcje multimedialne. Podstawowa architektura GPU Gen9 nie uległa zmianie, ale Intel zmieniła jednostek przetwarzania wideo, dodając funkcjonalność i lepszą wydajność.

Przyspieszane sprzętowo 4K

Główna różnica w mediadvizhke Kaby Lake-U / Y jest obecność całkowitego przyspieszenia sprzętu do kodowania i dekodowania formatu wideo 4K-HEVC Main10. Kontrastuje to z Skylake obsługującej 4k P30, lecz tak, stosując proces hybrydowy rozłożenie obciążenia pomiędzy CPU, procesor mediów i rdzeni cieniujących graficzny. W rezultacie, Kaby Lake obsługuje nie tylko więcej profili HEVC, ale wydaje tylko ułamek mocy przy znacznie wyższej przepustowości. Jako kodowanie 8-bitowe i 8/10-bitowy kodek dekodowanie VP9 od Google został wdrożony w nowej architekturze. Skylake oferuje hybrydowy dekodowania kodeka, nie zapewnia wystarczającej wydajności. Nowy system dla przyspieszenia sprzętowego HEVC Main10 i VP9 część jednostki MFX. Silnik jest jakość obrazu HDR otrzymał wsparcie oraz szeroką gamę kolorów.

Według Intela, Kaby Lake U / Y w stanie obsługiwać do 6 4Kr30 kodeka AVC i HEVC jednocześnie. HEVC dekodowania jest przeznaczona do 4Kr60 do 120 Mb / s, który jest niezbędny do odtwarzania treści Premium i UHD Blu-ray. Z procesu wióry ulepszeń nawet 4,5 watów, zdolne do przetwarzania Y HEVC 4Kr30 w czasie rzeczywistym. ma sprzętu przyspieszone dekodowania 4Kp60 HEVC Main10: Zatem jednym z głównych dolegliwości Skylake pozwolono U i Y szeregowo. Istnieją inne ulepszenia, które zapewniają bardziej satysfakcjonujące wrażenia multimedialne dla konsumentów.

łączność

Procesor Strumienia Grafiki Kaby Lake U / Y jest taka sama, jak Skylake. Oznacza to, że iGPU służy do 3 monitorów jednocześnie.

Jednym z rozczarowujących aspektów Skylake, które nie zostały wyeliminowane w Kaby Jeziora-U / Y – brak własny port HDMI 2.0 z obsługą HDCP 2.2. Intel za dodanie LSPCon w DP 1.2. To podejście jest stosowane od wielu płyt, a nawet w małych PC, takich jak czaszki Canyon NUC (NUC6i7KYK) i ASRock Beebox-S.

chipsety

Nowe koncentratory kontrolery PCH połączony z gniazdem LGA1151, a więc obsługiwać zarówno Skylake i Kaby Lake. Chips 100 Series, takich jak Z170, jest również kompatybilny z nowymi procesorami po aktualizacji BIOS.

Dzisiaj chipsety Intela są dość przewidywalne. Z serii skupia się na wióry multi graficznych i przyspieszenia, H przy braku tego ostatniego, Q jest przeznaczone dla platform z vPro i B koncentrują się na rozwiązaniach niższych kosztach.

Także dostępny 3 mobilny chipset z tych samych różnic, w tym zestaw Xeon w CM238, pozwala wykorzystać nowe procesory E3-1500 V6.

kompatybilna karta

Płyty główne dla procesorów Kaby Lake – ASUS Maximus Code IX GIGABYTE Z270X, Supermicro S7Z270-CG, ASRock Z270, Z270 MSI, ECS Z270H4-I. Mają nowych kontrolerów, w Vol. H. USB 3.1 do 10 Gbit / s ASMedia ASM2142, który wykorzystuje dwa PCIe 3.0 przepustowość, aby obsłużyć do 2 portów. Poprzednio stosowano tylko 1 gniazdo RSІe 3,0.

Audio Controller Realtek ALC1220 również zostały zaktualizowane: nie ma dostępu do 120 dB, a wejście 113 dB. Powinno to zapewnić najlepszą jakość wymierne. Możliwość podłączenia do sieci jest nadal produkowany Intel I219-V Gigabit Ethernet kontroler. Dużą zmianą tutaj powinno być wprowadzenie wielogigabitowych Aquantia 5G / 2.5G AQC107. Stało się nowy 10-Gb / s interfejsu USB 3.1 na przednim panelu MSI Z270 Gaming M7. Obecnie jest on aktywowany przez ASM2142 pomocą dwóch RSІe Strip, aby zapewnić jeden USB 3.1.

Technicznie rzecz biorąc, wszystkie płyty główne są wyposażone Kaby Lake, powinny być w stanie utrzymać Optane Pamięć. Podświetlenie LED, też odgrywa dużą rolę w serialu płyta 200: jest zabroniony tylko kilka modeli w każdej kategorii cenowej.

produktywność

Jak można się spodziewać, nie ma zysku w wydajności nie jest. Według opinii użytkowników, procesor 3 GHz Kaby Lake i7-7700K działa podobnie rdzenia procesora i7-6700K o częstotliwości taktowania 3 GHz (z technologią HyperThreading wyłączony). Jedyną różnicą jest obsługa pamięci. Jeśli Skylake kompatybilny z DDR4-2133, w Kaby Lake – z DDR4-2400, ale ma niewielki wpływ na niemal wszystkich benchmarków.

pobór mocy

Główną zaletą procesora Kaby Lake – ta sama częstotliwość, z mniejszym lub większym mocy przy tej samej mocy w porównaniu z Skylake. i7-7700K obsługuje Turbo 4.5 GHz na moc cieplną 91 watów. We wszystkich testowanych procesorów Kaby Lake nawet rozproszenie podczas konsumpcji ręcznego najbliżej obliczona jeden, ale zazwyczaj znacznie przecenia dostawcy napięcia procesora wymagane dla stabilnej pracy układu.

przyśpieszenie

Według opinii użytkowników, postrzeganie zwiększenie częstotliwości zegara Kaby Jezioro uległa zmianie dzięki nowym AVX offset, który jest w BIOS każdej płyty głównej Z270. Wiadomym jest, że instrukcje AVX są szkodliwe dla rozproszenia, co zmniejsza stabilność i utrudniając kod promocyjny bez AVX. Teraz użytkownik może zastosować nastawienie (np -10x), co doprowadzi do zmniejszenia współczynnika, który występuje zespół AVX. Oznacza to, że podczas przyspieszania procesor Kaby Lake 4,8 GHz AVX przesunięciem polecenie 8x AVX zostanie wykonana na 4.0GHz, alokacji mniej ciepła i zachowanie stabilności.

Według użytkowników, częstotliwość 4,8 GHz AVX jest łatwo osiągalna nawet przy rozsądnym napięciu. і7-7700K osiąga 4,9 GHz przesunięcie AVX-10, i і5-7600K – 5,0 GHz, nawet gdy AVX.

Ogólnie rzecz biorąc і7-7700K przyspieszenie od 4,2 do 4,8 GHz praktycznych korzyści nie. Różnica 600 MHz odpowiada 13-14% wzrostu wydajności, co nie jest dużo. Jednak biorąc pod uwagę napięcie wiórów profil, częstotliwość 4,5 GHz zapewnia dobrą temperaturę i napięcie, wciąż przekraczając і7-4790K lub і7-6600K.

wyniki testów

Zwrotnymi dla użytkownika, porównanie procesor Kaby Lake potwierdza, że prawie pokonał rdzenia і7-7700K w każdym teście (z wyjątkiem nielicznych, gdzie і7-5775C jeszcze lepiej ze względu 128MB eDRAM).

Rdzeń і5-7600K działa prawie tak samo, z wyjątkiem scenariuszy z niewielką liczbą przepływów (na przykład w ray tracing), ale podczas wykonywania codziennych zadań procesor, oczywiście, w żaden sposób nie gorszy. Rdzeń і5-7600K powodu braku ІRS wzrostu znacznie і5-6600K jest podstawowe, z wyjątkiem kilku dodatkowym megaherców. Przyspiesza procesor jest dobry – jego temperatura znacznie lepiej niż і7-7700K, ale nic dziwnego, że nie jest.

Słoń w pokoju, jednakże, jest rdzeniem і3-7350K. Z ceną 159 $ to tylko 11 dolarów za Rdzenia і5-7400, który kosztuje $ 170, ale ma 2 pełne dwa rdzenie, chociaż z mniejszą częstotliwością (3 GHz do 4,2 GHz).

Ma nową architekturę Intel jest to kamień milowy?

W przeważającej części Kaby Lake nie oferuje wiele zmian. Pamięć wsparcie Optane jest plus, ale reszta – to tylko przesunięcie krzywej mocy i wydajności. Zużycie energii na poziomie 3,0 GHz w ubiegłym roku, obecnie stanowi 3,3 GHz, co oznacza oszczędność czasu poświęconego na wydajność pracy i oszczędność energii. Speed Shift v2 – naprawdę miły funkcji, ale jest ograniczone do użytkowników w systemie Windows 10. Bardziej interesujący jest zestaw nowych kontrolerów (ALC1220, E2500, Aquantia). Optymalizacja jest podziwiany architektura nie jest to zaskakujące, ale zapewnia 10% wzrost wydajności.