309 Shares 8023 views

Jak sprawdzić, czy czujnik przepływu powietrza jest w porządku?

Czujnik przepływu powietrza musi określać ilość powietrza zużytego przez silnik. Na podstawie danych otrzymanych z przyrządu, jednostka sterująca silnika oblicza objętość paliwa wtryśniętego do cylindrów.

Możliwe "objawy" nieprawidłowego działania przepływomierza:

  • Silnik "nie trzyma" obrotów na biegu jałowym.
  • Zwiększone zużycie paliwa.
  • Turbina nie jest podłączona w czasie lub w ogóle nie jest podłączona.
  • Prędkość obrotowa silnika może być ograniczona do 3000 na minutę.
  • Możliwe ograniczenie prędkości. Na przykład samochód może mniej lub bardziej aktywnie podnosić prędkość do 100 km / h, po czym przyspieszenie zatrzymuje się lub staje się bardzo powolne.
  • Maszyna znacznie traci moc.

Kontrola czujnika przepływu powietrza masowego odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia – sprężarki i oscyloskopu. Wymuś przepływ powietrza do czujnika i monitoruj zakres sygnału. Określa również czas, w którym folia grzejna jest podgrzewana na czujniku.

Podczas sprawdzania sygnału wyjściowego najpierw mierzy się czas przejściowy w chwili zapłonu. W przypadku, gdy czujnik przepływu powietrza jest OK, uzyskana wartość nie przekracza kilku milisekund. Aby zwiększyć czas ogrzewania czujnika może powodować zanieczyszczenie, które są osadzane na elemencie czujnikowym. W takim przypadku przejściowy proces może trwać kilkadziesiąt i setki milisekund.

Następnie wartość napięcia jest mierzona przepływem powietrza równym zero. Aby sprawdzić, konieczne jest zatrzymanie silnika, ale zapłon musi być włączony. Normalna wartość napięcia wyjściowego w obecności przepływu powietrza zerowego może być różna i zależy od tego, czy jest zainstalowany czujnik przepływu powietrza, w którym jest zainstalowany model.

Następnie podczas ostrego przełożenia mierzona jest maksymalna wartość napięcia. Jednocześnie silnik maszyny musi być rozgrzany do temperatury roboczej i włącza się obwód neutralny. Podczas badania zawór dławiący otwiera się ostro przez czas nie dłuższy niż sekunda. Kontrola ta jest możliwa tylko dla silników gazowych (bez sprężarki i turbin), a pedał przyspieszenia jest mechanicznie połączony z przepustnicą (za pomocą dźwigni lub liny).

Gdy silnik pracuje bez obciążenia na biegu jałowym, powietrze w kolektorze dolotowym jest bardzo rozładowane. Jeśli czujnik przepływu powietrza działa, napięcie sygnału musi przekraczać 4V przez krótki czas. Jeśli czujnik jest zabrudzony, czujnik może reagować dłużej. W takim przypadku oscylogram jest "wygładzany". Z powodu zanieczyszczenia prąd grzewczy i sygnał czujnika maleją, co prowadzi do zmniejszenia dopływu paliwa do cylindrów. Dlatego przy ostrym przesterowaniu napięcie sygnału czujnika nie osiąga wartości maksymalnych.

W przypadku poważnych usterek w działaniu przyrządu należy wymienić. Naprawa czujnika przepływu masy nie jest wykonywana.