182 Shares 3096 views

Jak wybrać i ugotować stek?

Bok jest stekem wołowym z mięśni brzucha lub pośladkami krowy. Ta metoda cięcia jest powszechna w Kolumbii, gdzie jest znana jako sobrebarriga (dosłownie oznacza "nad brzuchem").

Boczek ze stekiem – co to jest?

Jest to stosunkowo długie i płaskie kawałki mięsa i jest używane w różnych potrawach, w tym jako alternatywa dla tradycyjnego steku w fajitas. Boczek stekowy można gotować na grillu, a także być smażony, pieczony lub duszony. Włókna mięsne są bardzo widoczne w takich kawałkach mięsa, a wielu kucharzy przebija je, aby danie było bardziej miękkie. Najbardziej jakościowa flanka ma jasnoczerwony kolor.

Trudno jest wymyślić kawałek mięsa, który bardziej sprzyja apetyt niż bok stekowy. Ma wyraźny smak i przyjemną, delikatną fakturę o małej twardości. Ponadto kawałki mięsa są zazwyczaj duże i regularne w kształcie, co sprawia, że kawałki plastry, przetworzone i gotowane przy bardzo lekkich zadaniach. Takie steky są na ogół cienkie, więc są gotowe za kilka minut, a jednocześnie wystarczająco gęste, aby eksperymentować z różnymi stopniami gotowości.

Istnieje kilka opcji gotowania mięsa, np. Boków stekowych. Sposoby gotowania są bardzo zróżnicowane, ale najlepszą metodą jest oczywiście grillowanie na grillu. Ponieważ te kawałki mięsa mają dużą powierzchnię, wyglądają bardzo apetycznie i są nasiąknięte niesamowitym zapachem dymu i świeżego powietrza.

Zakup

W tym samym czasie stek był dosyć trudny do wycinania, a więc znalezienie go w sprzedaży nie było łatwym zadaniem. Z reguły te części tuszy były zarezerwowane dla profesjonalnych rzeźników lub były trzymane do celów przemysłowych. Obecnie kupowanie kawałków mięsa nie stanowi problemu, a bok stała się standardowym stekem.

Przy zakupie trzeba szukać, że kawałek był ciemnoczerwony, z dużą ilością drobnego tłuszczu przechodzącego wzdłuż mięśni. Słabo podzielona flanka stekowa lub będzie miała cienką membranę przymocowaną do jego części, lub ta błona zostanie usunięta tak niedokładnie, że powierzchnia mięsa zostanie uszkodzona. Poszukaj gładko tekstur bez kawałków i dziur.

Standardowa waga steku bokowego wynosi od 1 do 2 kg. Podczas gotowania należy obliczyć 0,5 kg mięsa na osobę, tzn. Jeden stek będzie około 3 porcji.

Marinating

W przeciwieństwie do popularnych przekonań, marynata w rzeczywistości nie przenika głęboko do mięsa nawet przez kilka dni, większość związków aromatycznych jest wchłaniana przez zaledwie kilka milimetrów (z wyłączeniem soli i małych cząsteczek cukru, a także niektórych kwasów). Każda mieszanina przetwarza w zasadzie powierzchnię produktu, więc przez długi czas nie ma już żadnego zastosowania do marynowania – ponad pół dnia. Jeśli chcesz, aby mięso miał smak marynaty, lepiej zostawić część swojej ilości oddzielnie i napełnij je już przygotowanymi bokami stekowymi. Poniżej znajdują się niektóre składniki, które należy używać podczas sporządzania marynaty.

Sól jest absolutnie niezbędna. Jest to jeden z niewielu składników, które penetrują i zmienia smak mięsa głębiej niż na powierzchni. Pożądane jest dodanie go w postaci sosu sojowego lub rybnego, co daje przyjemny smak.

Cukier stosowany z umiarem pomoże mięsnie nabrać brązowego koloru, a podczas gotowania na grillu wzbogaca zapach dymu.

Aromatyczne przyprawy zasadniczo pozostają na powierzchni, ale mogą być dość silne. Czosnek, szalotka, suszone przyprawy, zioła lub papryka chili są wszystkim dobrymi rzeczami, z którymi możesz bezpiecznie eksperymentować.

Olej jest często głównym składnikiem marynaty. Wiele związków aromatycznych (na przykład czosnek) jest wysoko rozpuszczalny w oleju, a nie w wodzie. Oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy pomogą rozprowadzić te aromaty równomiernie na całej powierzchni mięsa, a także chronić ją przed spaleniem w ciągu pierwszych sekund na grilla.

Kwaśne składniki mogą wyrównywać zapachy, ale należy je zachować ostrożnie. Kwas sprzyja denaturacji białek w mięsie, zmiękczając je.

Boczek ze stekiem: jak gotować

Głównym tajemnicą właściwego gotowania jest użycie zmodyfikowanego dwufazowego grilla, w którym wszystkie węgle są wypychane z jednej strony (w ruszcie gazowym, jedna strona powinna pozostać w stanie wyłączonym). Daje to większą kontrolę nad procesem gotowania i pozwala rozpocząć smażenie mięsa w bardzo wysokiej temperaturze i kończyć na chłodnym boku.

Przed umieszczeniem marynowanego steku na grillu bardzo ważne jest, aby przetrzeć go papierowym ręcznikiem. Mokre mięso może powodować pewne problemy. Jeśli marynata jest przygotowywana na bazie oleju, wchłonie ją do ognia, powodując iskry i stek może się częściowo palić. Jeśli kawałek mięsa zawiera zbyt dużo wody, będzie on sparaliżowany zamiast smażony.

Cięcie i karmienie

Podobnie jak każdy stek ugotowany na grillu, bok należy wyłożyć na "odpoczynek" przed pocięciem i podaniem na stół. Wczesne krojenie zawsze prowadzi do utraty soków i smaku. Dobra zasada jest taka, że wewnętrzna temperatura mięsa spada o kilka stopni poniżej maksymalnej temperatury dla jej przygotowania. Zwykle na stek z boku zajmuje 5-10 minut.

Co do jego cięcia, stek ma wyraźne włókna, które czynią zadanie znacznie łatwiejsze. Powinieneś zawsze kroić kawałki prostopadle, aby zminimalizować długość każdego włókna mięśniowego – dzięki temu mięso pozostaje miękkie.