655 Shares 5743 views

Wiodące fabryki w Omsku i regionu Omsk: historia i nowoczesność

Rośliny Omsk i regionu Omsk odgrywają ważną rolę w gospodarce rosyjskiej. Strategiczne położenie w samym sercu kraju, umożliwia lokalne firmy do ustanowienia kontaktów handlowych ze Wschodem i Zachodem. Region jest znany z przemysłu lotniczego, budowy maszyn, hutnictwa, obronności i przemysłu elektronicznego.


przedrewolucyjnej rozwój

Aż do końca 19 wieku na terytorium krawędź Omsk brakującego produkcji fabrycznej, który użyłby maszyny i silniki parowe. Budowa linii kolejowej w 1890 roku zmieniło sytuację: o w / w linii na lewym brzegu rzeki Irtysz każdy tartak i sen impregnacja roślin. Wkrótce w pobliżu dworca i zbudował młyn Cegielnie.

Dopiero w 1893 roku odbyła się pierwsza fabryka w Omsku, gdzie był silnik mechaniczny. Przed rewolucją, największa produkcja była plugostroitelny fabryka (teraz Kruszywo roślin. Kuibyshev).

Pierwszy plan pięcioletni

konfliktami społecznymi po rewolucji doprowadziły do wstrzymania produkcji. Dopiero wraz z ustanowieniem władzy radzieckiej w 1919 roku produkcja rozpoczęła się odzyskać. W szczególności, rośliny metali Omsk: 1 mechaniczne, „Energia” fabryki „Czerwony Plowman” (przed rewolucją fabryczne Randrup) – zostały włączone do organizacji „Metallotrest”.

W połowie lat 20. największą firmą w regionie jest syberyjski fabryka maszyn rolniczych, których liczba ponad 500 pracowników. W 1938 roku podjęto decyzję o budowie SNK Omsk fabrykę opon, który nadal jest ozdobą regionu. W tym samym okresie powstały fabryki pępowinowej i montaż samochodów.

wojenne

Na początku II wojny światowej przyczyniły się do gwałtownego rozwoju przemysłu w regionie. W latach 1941-1942, Omsk wzięło ponad sto dużych i małych przedsiębiorstw ewakuowanych z dala od frontu. Filary sektora obronnego rozpoczął trzy zakłady produkcyjne:

 • Omsk roślin. Kuibyshev, współpracownik z zakładu №20 Komisariatu Przemysłu Lotniczego. Produkuje amunicję, w tym części do rakiet.
 • Leningrad roślin. Woroszyłow №174. Na nim zamontowane legendarny T-34 został zorganizowany.
 • Trzy Moskwa fabryka samolotów (później zjednoczeni w towarzystwie lotniczym „Flight”) rozpoczęła produkcję Tu-2 i Jak-9.

Na wiosnę 1942 roku w Omsku przeniesiono do zakładów produkcyjnych w wielu firmach medycznych, przemysłu lekkiego i spożywczego.

powojenny rozwój

Wraz z zakończeniem działań wojennych zdecydowana większość produkcji pozostaje w mieście, co pozwoliło region Omsk, aby stać się jednym z wiodących ośrodków przemysłowych ZSRR. W ciągu 50 lat XX wieku, wykaz zakładów w Omsku jest uzupełniane największych krajowych rafinerii. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 1949 roku, pierwszy produkt otrzymany 05.09.1955 roku. Na Omsk rafinerii przeprowadzono produkcji benzyn, oleju opałowego, oleju napędowego i innych produktów petrochemicznych.

1959 stał się rokiem narodzin rośliny cząstek w Omsku (obecnie Sadza Roślin). W 1960 roku, układanie innego giganta petrochemicznego – przedsiębiorstwo do produkcji kauczuku syntetycznego. Pierwszy kauczuk osiągnięta, 24/10/1962 i 15.05.1963, wytwarzanie komercyjne butadienu. Również w latach 60. rozpoczęła dużych fabryk urządzenia gazowe, tlenu i innych technicznych.

Dla-tego roku w regionie Omsk, najbardziej rozwinięte rolnictwo, petrochemicznych i budowy maszyn kompleksów 80. Stanowiły one 70% powierzchni całkowitej produkcji przemysłowej. Najważniejszą były Omsk roślinne zapasy cząstek i obrony firm, wśród których wyróżnia się „Flight”.

W epoce stosunków rynkowych

90. charakteryzują się prawie dwukrotny spadek w gospodarce regionalnej. Szczególnie dotknięte inżynierię. Na przykład w 1995 r DIC wykorzystania mocy rośliny średnio nie przekracza 40%. Wręcz przeciwnie, to wykazał się znakomitą stabilność Omsk rafinerii. Był i pozostaje wiodącym krajowym dostawcą rosyjskiego paliwa.

Lista roślin w Omsku i regionu Omsk, którzy dokonali największy wkład do budżetu regionalnego:

 • "OmskEnergo" (sektor energii elektrycznej);
 • "Sibneft – Omsk Rafineria" (paliwo);
 • "Omskshina" (Chemical);
 • "Rosar" (żywności);
 • mięsnego "Omsk" (żywności);
 • "Omsktehuglerod" (Chemical);
 • Transport Machine-Building Roślin (technika);
 • TF "Omsk" (żywność);
 • AccI "Osha" (żywność);
 • "Matador Omskshina" (Chemical).

Do 2015 roku, wiodący sektor lokalnej gospodarki jest nadal przetwarzania branżę. Omsk rafineryjny jest drugi tom przetwarzania na świecie (do 29 mln. Ton ropy rocznie) i najbardziej zaawansowanym technologicznie w kraju.

Udział „Omskshina” stanowiły 20% opon produkowanych w Rosji. Opony marki „Matador Omskshina” i „Matador” popytu na rynkach krajowych i zagranicznych. sadzy roślin – jedną z wiodących petrochemicznego rosyjskiego.

Wzrost zamówień w dziedzinie obronności przyczynił się do rozwoju sektora inżynierii Omsk w przemyśle obronnym. Instytut Aparatury stał się częścią grupy „Orion”, „Omsktransmash” przeniesione „Uralvagonzavod” Obrony im. Baranow weszła w struktury Gas Turbine SPC „Salute”, „Polyot” przekształcona z niezależnym przedsiębiorstwem w branży Khrunichev. Khrunichev. Włączenie tych roślin w dużych gospodarstwach, umożliwiając im uzyskanie dostępu do środków publicznych.