183 Shares 4537 views

Nisze z płyty gipsowej. Proste, piękne i funkcjonalne

Obecne obfite wykończenie i materiały budowlane wysokiej klasy pozwalają spojrzeć zupełnie na nowe spojrzenie na naprawę naszych apartamentów i stworzyć coś wyjątkowego, indywidualnego i unikalnego, bez uciekania się do złożonych zmian i przebudowy. Jednym z takich materiałów budowlanych jest płyta gipsowa, która pojawiła się w naszym kraju stosunkowo niedawno (w porównaniu z krajami Europy i Ameryki), ale stała się tak popularna i niezbędna do stworzenia nowoczesnych wnętrz, że bez niego nie można naprawić żadnej "naprawy europejskiej jakości". Łatwa instalacja, trwałość i przyjazność dla środowiska umożliwiają szybką i bezkompromisową konstrukcję, aby wyrównać nierówną ścianę lub izolować pomieszczenie, układając grzejnik między ścianą a płytą gipsową. Temat używania tego materiału w budowie i naprawie może być kontynuowany na czas nieokreślony, więc zamieszkamy tylko w jednym z jego aspektów – budowę gzymsu i niszowych pokładów jego funkcjonalnych możliwości.

Klasyka tego gatunku

Dawno temu, niszach w ścianie były integralną częścią wnętrza domu. W stylu secesyjnym były one jednym z głównych elementów konstrukcyjnych, najbardziej fantastycznie przekształcającymi przestrzeń, wizualnie popychając ściany, tworząc dodatkową objętość i dając płaską powierzchnię. We wnętrzach dwudziestego wieku, szafki i szafki zostały usunięte w niszach, ta metoda pozwoliła nie zakłócać przestrzeni, co było bardzo ważne w małych obszarach.

W nowoczesnych wnętrzach płytki gipsowe noszą nie tylko funkcjonalne obciążenie, ale często służą jako jasny element ozdobny projektu. Przy pomocy płytkich struktur wzdłuż płaskiej, pozbawionej wyrazu ściany można osiągnąć interesujące efekty wizualne, uczynić przestrzeń bardziej oryginalną, podzielić ją na strefy lub stworzyć odosobnione zakątki ukryte przed podstępnymi oczami.

Piękno i funkcjonalność

Niszki w ścianie płyty gipsowej są wygodne, ponieważ mogą służyć nie tylko jako element architektoniczny, ale jednocześnie pełnią funkcję wielofunkcyjnej szafki, w której można usunąć sprzęt wideo, umieścić książki, ulubione ozdoby i pamiętne zdjęcia. W tym sensie taka struktura w obszarze okiennym, która zwykle jest wolna (a to w małych pomieszczeniach), stworzy dodatkowe, eleganckie przestrzenie magazynowe, które są łatwo dostępne i nie zajmują przestrzeni. Szczególnie przydatne będą w kolektorze miejsce na fascynującą ekspozycję. Namioty domowe są niezastąpionymi elementami dekoracji biblioteki i biura, gdzie planowane jest umieszczanie książek, czasopism, albumów, które zawsze są trudne do znalezienia miejsca we współczesnym wnętrzu. Niszowa tablica gipsowa, wykonana ręcznie, może być utrzymywana w dowolnym stylu – od klasycznej do awangardy. Szpachlówka jest dobrze wycinana, łatwo można z niej wymyślić dane i (lub) wyginać go w półkola w kształcie łuku itp.

Poprzez utworzenie przegrody na gipsie w celu zagospodarowania przestrzennego, zaplanować niszę w niej, zbudować w podświetleniu i wzmocnić półki. Zobaczysz, że taka struktura zawsze będzie wymagana i stopniowo wypełniona różnymi przydatnymi rzeczami. A jeśli wyrzuciasz utylitarny element niszy z płyty gipsowej i nadaj jej ekskluzywną wartość, to nic nie jest piękniejsze niż wbudowane witrażowe okno z podświetleniem, to nie może być. Montaż w łazience, obejmujący nieostrożne rury, również nadaje się do przechowywania domowych produktów chemicznych i higienicznych, co pozwala na maksymalne wykorzystanie łazienki i łazienki.

Kilka porad dla mistrza

Teraz kilka praktycznych wskazówek, które są ważne do pracy z płytą gipsową. Materiał ten jest mocowany za pomocą wkrętów do specjalnych profili aluminiowych o różnej grubości i wytrzymałości. Profil pionowy jest bardziej trwały, od tego zamontowano prowadnice pionowe, które są przymocowane do sufitu i podłogi. Między nimi leżały cienkie prowadnice poziome, wzmacniające ramę. Przed rozpoczęciem pracy i zakupem materiału najlepiej jest narysować rysunek przyszłej struktury, aby określić niszę w nim. W sklepie menedżer powinien poprosić o poradę, które profile najlepiej wykorzystać. Jeśli ma to miejsce w przypadku książek lub innych przedmiotów mających znaczną wagę w niszach, należy użyć bardzo mocnego profilu i przymocować półki do płyty gipsowej, ale do poziomej prowadnicy ułożonej we właściwych miejscach. Aby stworzyć oświetlenie dekoracyjne, cały elektryk jest układany przed obramowaniem płyty, dzięki czemu przewody są ukryte wewnątrz konstrukcji. Gips karton gipsowy w półkola, możesz chodzić po powierzchni za pomocą specjalnego koła zębatego, a następnie zwilżony wodą z pistoletu natryskowego i pozwolić, aby woda nasączała się. Konstrukcja związana z płytą gipsową jest przyklejona do kleju i szpilki na wszystkich stawach, a następnie pokryta różnymi materiałami wykończeniowymi.

Do wykończenia niszy z płyty gipsowej użyj różnych materiałów. Wszystko zależy od wzoru. Jest wklejony tapetą, malowany, pokryty tynkiem teksturowanym, płytkami i płytkami. Bardzo ładne wykończenie listew przypodłogowych, zwłaszcza gdy niszówka jest wykonana w klasycznym wnętrzu biura lub jadalni.