585 Shares 9568 views

Przekładnia różnicowa

Skrzynia biegów jest skrzynią biegów , która nie ma stopni, zapewniając równomierne zwiększenie lub zmniejszenie przełożenia. Ta cecha wariantu pozwala na maksymalne wykorzystanie mocy silnika, zwiększając dynamikę samochodu i zmniejszając zużycie paliwa. W XV w. Legendarny Leonardo da Vinci wymyślił schemat ideowy wariantu. Jednak pierwszy samochód z taką transmisją urodził się dopiero w połowie ubiegłego wieku. Chociaż był już używany w kilku modelach samochodów, znalazł szerokie zastosowanie tylko w naszych czasach, kiedy mechanicy mogli uczynić swój projekt idealnym.


Skrzynia biegów typu variator składa się z następujących elementów: przekładnia różnicowa, jednostka odłączająca silnik i wariant, czyli neutralna pozycja oraz układ sterowania i bieg wsteczny. Nowoczesne samochody pracują przy użyciu dwóch typów wariantów: toroida i pasek klinowy. Pasek klinowy zawiera dwa koła pasowe, które znajdują się na różnych osiach i są połączone za pomocą klinowego pasa. Każdy koło pasowe ma dwa stożkowe tarcze, które stykają się ze sobą wierzchołkami stożków. Jeśli zmienisz odległość między dyskami, średnica koła pasowego zostanie również zmieniona. W pełni połączone dyski są maksymalne, a w pełni rozwinięte dyski są minimalne. Okazuje się, że przy gładkiej zmianie odległości między tarczami, pas przenosi inny przełożenie na napędzane koło pasowe. Wariant toroidalny nie obejmuje użycia łańcucha lub pasa. Zawiera dwa wały, które znajdują się na równoległych osiach i mają sferyczną powierzchnię. Ze względu na rolki umieszczone między wałami, przenoszony jest moment obrotowy. Zmiana biegów zmienia się synchronicznie zmieniając położenia rolek. Przekładnia toroidalna jest stosowana znacznie rzadziej niż pasek klinowy. Wynika to z bardziej złożonego urządzenia.

Wariator transmisji: mechanizmy rozdzielania

Silnik i odmiana mogą być odłączane przez kilka typów mechanizmów: sprzęgło elektromagnetyczne z elektronicznym sterowaniem, odśrodkowe sprzęgło automatyczne, mokre sprzęgło wielopłytkowe z elektronicznym sterowaniem, a także za pomocą hydrotransformatora. Ważne jest, aby pamiętać, że ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, wariator nie jest w stanie zapewnić ruchu wstecznego. Dlatego skrzynia biegów jest wyposażona w specjalne mechanizmy zapewniające ruch wsteczny. Zazwyczaj ta rola jest przypisana do przekładni planetarnej. W nowoczesnych wariatrach zazwyczaj stosuje się elektroniczny system kontroli. Główną funkcją systemu sterowania prędkością jest synchroniczna zmiana średnicy koła pasowego w wyniku reakcji na zmianę trybu pracy elektrowni. Elektryka steruje również przekładnią planetarną i sprzęgło.

Samochód, który jest wyposażony w odmianę, na zewnątrz nie różni się od samochodu automatyczną skrzynią biegów . Są dwa pedały i ten sam selektor biegu . Niemniej kierowca może być zdezorientowany faktem, że nie ma stałych przejazdów, a także zwalniania lub hamowania podczas ich przełączania. Variator przyspiesza jazdę w sposób pewny i gładki, bez wstrząsów. Ten problem psychologiczny został rozwiązany przez współczesnych producentów. Wprowadziły one możliwość wyboru kilku stałych przełożeń. Dzieje się tak, aby symulować klasyczne transmisje. Jednocześnie kierowca siedzący za kierownicą może je przemocą. Okazuje się, że na zewnątrz taki przekładnia samochodu zupełnie nie różni się od używanej wcześniej.