92 Shares 8495 views

Zwycięzcą jest … laureat Nagrody Nobla

Kto jest laureatem? Osoba ta jest przyznawana nagrodą krajową lub międzynarodową. W artykule wymienimy najbardziej znane nagrody drugiego typu. Lista laureatów nagrody, którą założyli szwedzki milioner i badacz Alfred Nobel.


Znaczenie słowa "laureat"

To pojęcie przyszło na naszą mowę z języka łacińskiego. W języku Virgil oznacza "koronowany laurami". Laureatem jest (w dzisiejszym znaczeniu) osoba otrzymująca znaczną nagrodę za osiągnięcia w każdej dziedzinie. W starożytnym Rzymie definicja ta została udzielona wyłącznie poetom.

Laureat nie tylko laureatem nagrody, ale także laureatem konkursu. Ponadto słowo to oznacza tytuł honorowy. Najbardziej prestiżowymi na świecie są:

 • Nagroda Pulitzera;
 • MTV Video Music Awards;
 • Nagrody BRIT;
 • Grammy;
 • BAFTA;
 • Booker Prize ;
 • Oscar.

Nagrody te mają na celu zasłużenie zasługom ludzi sztuki. Jeśli chodzi o naukowców i osoby publiczne, największy z nich znalazł się na liście laureatów nagrody, która zostanie omówiona później.

Nagroda Nobla

Jego historia rozpoczęła się na początku ubiegłego stulecia. Jest laureatką za wybitne usługi z dziedziny nauki (fizyki, chemii, medycyny) i literatury. Jest jeszcze jedna kategoria sławnej nagrody, mianowicie Pokojowa Nagroda Nobla.

Proces przyznawania odbywa się co roku w Oslo. Kandydaci są mianowani przez członków rządów różnych państw, parlamentów narodowych i sądów międzynarodowych, rektorów autorytatywnych instytucji edukacyjnych oraz osób uprzednio przyznawanych. Specjalny fundusz jest odpowiedzialny za wybór laureatów, których członkowie są powoływani przez norweski parlament.

Zgodnie z hasłem Alfreda Nobla, który wyznaczył w jego wolę, ludzie, którzy przyczynili się do konsolidacji pokoju otrzymali nagrodę pokojową. Wśród znakomitych polityków wyróżniono tę nagrodę, Theodore Roosevelt, Martin Luther King, Andriej Sacharow, Lech Wałęsa, Mikhail Gorbachev, Kofi Annan. Zdobądź to jako odrębna osoba i całe zjednoczenie. Tak więc wśród laureatów nagrody Nobla w 2013 r. Istnieje organizacja zakazująca broni chemicznej. Związek powstał pod koniec lat 90-tych. Jego zadanie jest sformułowane w samej nazwie.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

Nie wszyscy utalentowani pisarze otrzymali medal z wizerunkiem Alfreda Nobla. Nie każdy laureat tej nagrody należy do popularnych i najbardziej czytelnych pisarzy prozaików. Jednak uczciwość i obiektywizm Komitetu Nobla jest sprawą zupełnie inną sprawą. Oto lista małych pisarzy i poetów, których nazwy są znane na całym świecie i których książki są znane każdemu czytelnikowi.

Laureaci Nagrody w literaturze:

 • Rudyard Kipling;
 • Knut Hamsun;
 • Anatole Francja;
 • Bernard Shaw;
 • Albert Camus.

Winston Churchill znalazł się także na liście Zwycięzców Nagrody Literatury. Legendarny polityk otrzymał tę nagrodę za wysoką sztukę opisu biograficznego i historycznego oraz genialny oratorium.

Laureat Nagrody Nobla (ZSRR)

Alexander Solzhenitsyn, Józef Brodski, Ivan Bunin, Michaił Szolokow, Boris Pasternak otrzymali nagrodę literacką w różnych momentach. Osiągnięcia radzieckich naukowców wielokrotnie odnotowywały także komisje Nobla. Laureatami ZSRR i Rosji są Ivan Pavlov, Ilya Mechnikov, Lev Landau, Pyotr Kapitsa, Witalij Ginzburg.