444 Shares 2053 views

Auriga – konstelacja na półkuli północnej. Opis, najjaśniejsza gwiazda

W zimie, gwiazdy na niebie zapalają się dużo wcześniej niż w lecie, więc można cieszyć się nie tylko astronomowie i miłośnicy spacerów później. Rzut oka na to, co jest! Majestic Orion wznosi się wysoko nad horyzontem, w towarzystwie Gemini i Taurus, a obok nich zapala Auriga – Constellation o długiej historii i dużej liczby interesów. Jest teraz w centrum naszej uwagi.


lokalizacja

Auriga – konstelacja jasne i dobrze widoczne gołym okiem. W formie przypomina nieregularnego pięciokąta. Najlepszym przewodnikiem, aby znaleźć tę niebiańską postać jest Wielki Wóz. Lekko w prawo można zauważyć dość jasny punkt. Ta alfa Auriga, Capella – gwiazda, co można zobaczyć i nie bardzo korzystnych warunkach. Mówi jeden z wierzchołków pięciokąta. Lekko w prawo (na wschód) kaplicy jest mały trójkąt wydłużony utworzony przez trzech opraw. Te gwiazdy są na niebie razem z forma alfa Auriga asteryzmie „kozłów”.

Benchmarki mogą służyć i inne niebiańskie postacie. Auriga jest położony na północ od Gemini i wschodzie Perseusza. Oglądaj konstelację w naszym kraju możesz prawie przez cały rok. Przede wszystkim na horyzoncie, to wznosi się w grudniu i styczniu, aw czerwcu i lipcu, a wręcz przeciwnie, Auriga postrzegane źle nocy światła i niskiej pozycji.

legenda

konstelacja Auriga gwiazda w czasach starożytnych, naukowców wiąże się z wieloma postaciami. W Mezopotamii, niebiańska postać nazwano „oszustem pasterza” lub „Scimitar”. Nie wiadomo jednak, czy jest włączone kaplicy. W Babilonie, prawie wszystkie z jasnych gwiazd Auriga również skorelowany z pasterza kóz lub oglądając nad owcami. Beduini, były uważane za grupę zwierząt. Auriga było stado kóz.

W starożytnej astronomii, ten niebiański postać pierwotnie również uważa się za związane z wypasu kóz. Później, główną część konstelacji związał się z człowiekiem jazdy rydwan. W czasach starożytnej Grecji, z Auriga skontaktował kilku bohaterów mitów. Najczęściej było Erichthonius Aten, syn Hefajstosa i absolwentem Aten. Wiązał wynalazek rydwan z dwoma kołami i czterech koni (replik). W nagrodę za to, jak i oddanej służby Athena, Erichthonius Aten został umieszczony w przestrzeni powietrznej przez Zeusa. I nie było konstelacja Auriga.

ślady przeszłości

Mitologia starożytnej Grecji, a przed jej prezentacji pozostawił swoje piętno na tradycyjnym wizerunkiem konstelacji. Na mapach nocnym niebie widać Aurigae na podobieństwo mężczyzn, który znajduje się z tyłu kozła, a na dłoni – dwoje dzieci. W dawnych czasach, nawet przeznaczono osobną konstelację Kozła, który koreluje z mitycznym Amalhteia, karmione Zeus. Jej były Capella, ε, ζ i η Aurigae. Ta ostatnia forma bardzo mały trójkąt, który jest najjaśniejsza gwiazda po prawej stronie rysunku.

Punkty orientacyjne

Constellation północnej półkuli nieba Auriga zawiera około 150 „punkty”. Na jego terenie znajduje się wiele zainteresowania. Przede wszystkim, to gwiazdy: Capella (alfa), Menkalinan (beta) i Al Anz Hedus (epsilon i zeta). Ponadto, istnieje mgławicy planetarnej IC 2149 i duża gromada galaktyk MACS 0717. Przez lornetki lub małego teleskopu w obszarze nieba zajmowanej przez woźnicy widać rozrzucone gromady gwiazd M36, M37 i M38. Są one usunięte z naszej planety w odległości 4-4,5 tysięcy lat świetlnych.

Alfa konstelacja

Jeżeli co najmniej jeden raz, aby zobaczyć tę niebiańską postać, na pytanie co jest najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Auriga, uchwala się. Capella jest dobrze odróżnić od innych „punktów” nad głową. Jest uważany za szósty najjaśniejszą na niebie i jest wyraźnie widoczne, nawet gdy nie jest to najbardziej korzystne warunki do obserwacji.

Capella – gwiazda z pozornej wielkości 0,08. Zdjęła na 40 lat świetlnych od Słońca. Dla naziemnej obserwatora wygląda na żółto-pomarańczowy, z powodu których jest często mylony z Marsa. Capella jest układ dwóch par gwiazd. Pierwszym i najbardziej uderzające łączy podobnych ciał niebieskich. Należą one do żółtej gwiazdy i przekraczają naszą gwiazdę 10-krotnej średnicy. Odległość pomiędzy parą elementów jest tylko dwie trzecie długości segmentu „Słońce – Ziemia”.

Druga część systemu składa się z czerwonych karłów. Są one usuwane z parą żółtych gwiazd na rok świetlny. Czerwone karły są znacznie mniejsze i emitują stosunkowo małą ilość światła.

menkalinan

Menkalinan – gwiazda, druga najjaśniejsza w tym niebiańskim rysunku. Jego nazwa w języku arabskim oznacza „ramię kto trzyma lejce”. Menkalinan – potrójny system gwiezdny. Dwa z jego elementów są niemal identyczne do siebie. Każda gwiazda w parze, świeci 48 razy silniejsze niż Słońce i należący do subgiants klasowych. Odległość między elementami pary są bardzo małe – tylko 0,08 AU, co stanowi równowartość jednej piątej segmencie „Ziemia – Słońce”. Jądra obu par wodoru części jest zakończona. Gwiazdy przechodzi stadium ewolucji, gdy ich wielkość i jasność zaczynają zwiększać z powodu nowych procesów zachodzących we wnętrzu. Niewielka odległość pomiędzy składnikami prowadzi do ich deformacji pod wpływem sił pływowych. Inną konsekwencją tych interakcji – okresu leczenia synchronizacji i wokół osi obrotu. Wynik wyraża się w tym, że obie gwiazdy są zawsze skierowane do siebie po tej samej stronie.

Trzecim komponentem układu – karzeł red oddalone od pary w odległości 330 AU. Gołym okiem nie da się obserwować Ziemię.

Epsilon

Auriga – konstelacja co najmniej jednego przedmiotu, który posiada nitu uwagę wielu współczesnych astronomów. To Epsilon niebiańską wzór mający Almaaz tradycyjne nazwy ( „koza”) i Al ANZ (dokładna wartość nie jest znana). Eclipsing gwiazda podwójna przyciągnęła uwagę wielu ekspertów na całym świecie ze względu na tajemnicę jednego ze składników. Jasny element systemu Epsilon Aurigae – nadolbrzym typu widmowego F0. Jej promień jest 100-200 razy więcej energii słonecznej. Najjaśniejsza gwiazda w „naprzód” naszego gwiazda na 40-60 tysięcy razy.

Drugim składnikiem jest zakłada się, że odnoszą się do widmowej klasy B. W literaturze jest określane jako „niewidoczny”. Co 27 lat, on kradnie show na 630-740 dni (około 2 lata) jasne gwiazdy. Nazywana jest niewidoczny, ponieważ emituje bardzo mało światła dla takiego obiektu, to znaczy, że jest trudne do zbadania. Sugerowano, że ciemny elementem jest system binarny otoczony gęstym dysku kurz lub gwiazdy lub półprzezroczystą czarną dziurę. Ostatnie badania wykorzystujące Spitzer wykazały, że najprawdopodobniej, tajemniczy element – gwiazdę klasy B. Jest on otoczony przez zakurzoną płytę, składający się z dość dużych cząstek, przypominający wielkość żwiru. Jednak punkt w tej sprawie nie został jeszcze ustawiony, a system nadal się uczyć.

zeta

Innym eclipsing binarne w tym niebiańskim rysunku – Zeta Aurigae. Historyczne nazwy gwiazd – i Hedus Sadatoni. Ona świeci 1700 razy jaśniejszy niż słońce. System składa się z dwóch elementów. Pierwszy – pomarańczowy olbrzym typu widmowego K4. Druga – biało-niebieski hotel położony jest przy głównej sekwencji i należące do klasy B5. 2.66 Każdy rok, ona „zniknął”, aby uzyskać więcej słabe, ale większy niż rozmiar elementu. eclipse to zmniejszenie ogólnej jasności gwiazdy wynosi około 15%.

Średnia odległość między elementami systemu szacuje się na 4,2 jednostki astronomicznej. Obracają się one wydłużone orbity.

Auriga – konstelacja, ciekawe do obserwacji bez urządzeń w ogóle, a do dokładnego dochodzenia z pomocą profesjonalnego sprzętu. Jego obiekty mogą powiedzieć wiele bardziej interesujące, a więc astronomowie z całego świata przesłały swoje teleskopy na nich.