728 Shares 2869 views

Układ hamulcowy pojazdu

Istnieją trzy główne typy układów hamulcowych: parking, praca i zapas. System hamulca postojowego samochodu służy do trzymania samochodu, a parkowanie w jednym miejscu. Praca – zatrzymanie samochodu i zmniejszenie prędkości. Układ zapasowego hamulca jest niezbędny, jeśli system operacyjny się nie powiedzie. Obecnie najczęściej jest to obowiązkowa część systemu hamulcowego.


Głównymi elementami każdego układu hamulcowego są siłownik hamulca i mechanizm hamulca. Ten ostatni tworzy moment hamowania, który opóźnia samochód. W inżynierii wykorzystywane są mechanizmy tarcia w oparciu o siłę tarcia. Wewnątrz koła umieszczony jest mechanizm hamulcowy hamulca zasadniczego. Mechanizm systemu parkingowego może znajdować się za skrzynią biegów lub skrzynią biegów.

Mechanizmami hamulca, w zależności od urządzenia, mogą być tarcze czy bęben. Ten ostatni składa się z wydrążonego bębna, w którym umieszczone są dwie podkładki, rozciągające się na boki i dociskane do bębna za pomocą jednego lub kilku cylindrów.

Spowolnienie jest spowodowane tarciem wewnętrznej powierzchni bębna i tarciem poduszek. Po zakończeniu hamowania pod wpływem sprężyn, klocki powracają do pierwotnego położenia. Zaletą mechanizmów bębnowych są niskie koszty produkcji i prostota. Mają także duży obszar styku części ciernych z powierzchnią bębna. To przyczynia się do zwiększenia siły hamowania, a także umożliwia wykorzystanie tego projektu na dużych ciężarówkach.

Ten system hamulca samochodowego ma pewne wady, takie jak ryzyko przegrzania bębna i jego późniejsze odkształcenie. Odpowiednio prowadzi to do silnego zmniejszenia powierzchni styku bębna i obuwia oraz zmniejszenia skuteczności hamowania. Takie mechanizmy w końcu są słabo przystosowane do jazdy z ciężkimi ładunkami i częstym hamowaniem.

System hamulców tarczowych w samochodzie zawiera tarczę hamulcową hamulca i zacisk, który jest mocowany do wspornika i zawiera hamulce stacjonarne hamulca. W rowkach zacisku są cylindry robocze, naciskając klocki na boki dysku. W porównaniu z układem hamulca bębnowego, system hamulców tarczowych VAZ jest mniej podatny na przegrzanie, ponieważ jego części robocze są bardziej otwarte, a tym samym lepiej je wdmuchiwane.

Ponadto wykorzystywane są wentylowane mechanizmy. Składają się z dwóch dysków połączonych łopatkami. Dlatego powietrze przechodzi przez nie i chłodzi się skuteczniej. Oprócz usuwania ciepła, wykonują one funkcje czyszczenia z wilgoci, kurzu i brudu. Warto zauważyć, że obszar kontaktu w systemach dyskowych jest znacznie mniejszy w porównaniu z bębnem. Z tego powodu wymagana jest większa siła, aby zapewnić spowolnienie. W związku z tym na całym świecie pojawiło się wiele wzmacniaczy hamulcowych. Uchybienia tego mechanizmu obejmują wyższe koszty, niezdolność do obsługi trudnych warunków działania, a także mniejsze zużycie wkładek.

Obecnie w układzie hamulcowym znajdują się różne elementy zabezpieczające – elektroniczny układ blokady różnicowej, system kontroli trakcji, układ rozdzielający siły hamowania, ABS, awaryjny hamulec awaryjny. Dzięki temu system hamulca może wykonywać dodatkowe funkcje. Tak więc, na drodze pomaga napędzać imitację różnicowych zamków, driftów i innych kłopotów wyklucza system antypoślizgowy z powodu spowolnienia, trajektorię samochodu utrzymuje system stabilności kursu walutowego.