511 Shares 9819 views

Przygotuj ratatouille przepis z kurczaka.

Wiele osób wie, pyszne danie warzywnych – ratatouille, ale jak gotować ratatouille, nie każdy wie. Jeśli lubisz ratatouille, przepis można znaleźć w tym artykule. Zacznijmy wszystko jedno z małym opisem. Jak powiedziałem – to danie przygotowane z warzyw. Służyć może to być zarówno gorące i zimne. To wszystko zależy wyłącznie od preferencji i potrzeb. Zazwyczaj dodatkowe danie ratatouille dla ryb i dań mięsnych, ale często wegetarian używać go jako danie główne. Można gotować pyszne ratatouille kurczaka. Jeśli nie gotować ratatouille przepis może mieć z tego artykułu, otrzymany danie jest ulubionym rodziny dla prawie każdego. Ważną zasadą, jak gotować ratatouille jest obowiązkowe duże cięcia wszystkich warzyw, jak również ich bezwarunkowe Freshen. Dlatego nie zaleca się gotować potrawy z góry. W przypadku, gdy jesteś zmuszony do gotowania Ratatuj noc przed, to nie dodać do niej w procesie przygotowania pomidory, ponieważ mogą one spowodować odbarwienie resztę warzyw i „podnieść” pożądany słodki smak posiłków. Pomidory dodać tuż przed podaniem.


Każdy przygotowuje się inaczej ratatouille, jego receptura nie jest jeden. Ale trzeba z głównych składników tej potrawy jest cukinia. To warzywo jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm i ma pozytywny wpływ na naszą skórę i trawienia. Cukinia jest rodzajem dyni z podłużnym kształcie i kolorze żółtym lub zielonym. On przyszedł do nas tego warzywa z Ameryki. Pierwotnie używane jako żywność tylko nasiona. W 16 wieku był to warzywo granicą do Europy i uprawiane, zwykle w ogrodach botanicznych, jak każda nowość, doprowadzony do Nowego Świata. Zakłada się, że we Włoszech po raz pierwszy zostały wykorzystane w przemyśle spożywczym samego niedojrzałe zielonych warzyw. To, co robimy dzisiaj, a my, Rosjanie, a obecny kuchni śródziemnomorskiej bez niego jest prawie niemożliwe. Stosuje się go do zup, naleśniki, gulasze, zapiekanki, a nawet gotować od zachowuje. W tym przypadku, cukinia bogaty zestaw użytecznych minerałów i witamin, więc jest zalecane dla menu i diecie osób z różnymi chorobami dzieci.

Jesteśmy rozproszony przez cukinii, i musimy zrozumieć, co dzieje się ratatouille receptury gotować w domu. Dziś przygotujemy ratatouille z kurczakiem. Ponieważ jest to danie warzywne, a składniki jego wytwarzania będą musiały być przypisane. Załóżmy liście startowej, oczywiście, z cukinią (500g). Następnie musimy kupić bakłażana (300 g), a także wiele pomidory, koncentrat pomidorowy, pieprz, sól, olej z oliwek i piersi kurczaka w takiej ilości, jak masz członków rodziny.

Filet z kurczaka umyć. Ponieważ nie jest konieczne usunięcie skórki i tnie na części. Potem odeprzeć nasze porcjowane plasterki i podsmażyć na oleju na złoty kolor.

Bakłażany i cukinie powinny być czyszczone, jeżeli to konieczne, oczyszczone ze skóry i pokroić w plasterki. Pomidory przemyto i cięcia polukruzhochkami. Następnie konieczne jest, aby zmieszać koncentrat pomidorowy, oliwa z oliwek, pieprz, sól i wylano mieszaninę na dnie formy. Włożyliśmy w naczyniu do pieczenia serwująca nasze filety. Kładziemy się po drabinie na górę posiekanych warzyw, na przemian między nimi. Posypać na wierzchu muszą być ułożone olej roślinny i pokryte papierem do pieczenia, wysłać przez godzinę w piekarniku.

W tej chwili przystępujemy do przygotowania sosu. Dla niego, musimy: sery sto gramów: topienie i solidne, masło, mąkę, mleko, spadek mielonej słodkiej papryki i soli.

Masło jest pożądane, aby stopić patelni non-stick. Następnie dodać stopione masło z mąką i smażyć. Następnie wlać cienką mleka struechkoy w rondlu, energicznie mieszając. Po gotowaniu Otrzymaną masę wprowadzać ser tarty. Najpierw topi się, a następnie ciało stałe. Kiedy wszystko dojdzie do wrzenia, dodać serek. Za nim wprowadzić stałe. Doprowadzić do wrzenia i gotować pozwolić na trochę. Wykończenie dodać sól i paprykę. Sos na danie jest gotowe. Jeśli ratatouille duszona przez wiele godzin, a następnie wyłączyć piekarnik i pozostawić go nawet wtedy przez 10 minut w piekarniku.

Służyć to danie powinny znajdować się na talerzu. Rozłożone ratatouille suwak obok części kurczaka i górnej obficie wlać sos przygotowane.