754 Shares 1060 views

Jak ugotować dolmę – przepis na młodą gospodynię

Dolma to tradycyjne danie orientalne, zbliżone do dobrze znanych wałków i produktów nadziewanych. Choć wiele z jakiegokolwiek powodu obawia się, że nie będzie w stanie tego dobrze ugotować, ponieważ nie wiedzą, jak zrobić dolmę, ale w rzeczywistości jest to dość proste naczynie, które nawet najbardziej naiwna gospodyni może łatwo przygotować.

Sama zasada dolmy jest mielona, owinięta świeżymi lub marynowanymi liśćmi winogron . I choć tradycyjnie dla dolmarów orientalne kucharze zabierają jagnięcina, wołowinę lub wieprzowinę, a także nie złe w harmonii z liśćmi winogron i sosu śmietanowego.

Przepis – jak ugotować dolmę na wschodzie

To będzie wymagane:

• Kilogram mięsa mielonego z baraniny (lub mieszanki różnych rodzajów mięsa).

• Liście winogronowe 30-40 sztuk. Zwykle stosuje się liście białych odmian winorośli.

• Ryż okrągły – około pół szklanki.

• Cebula – 2 szt.

• Duże pomidory – 1 szt.

• Czosnek – para zębów.

• Sól, czarny pieprz.

• Zieloni: bazylia, koperek, pietruszka. Również bardzo smaczne z oregano (oregano), tarragon (tarhun).

Procedura:

1. Przygotuj liście winogron. Take mniejszych liści, ponieważ uważa się, że dolma jest bardziej smaczne, tym mniejszy jego rozmiar. W filiżance gorącej wody przytrzymaj liście przez około 10 minut.

2. Umyj i drobno posiekać zielenię i cebulę.

3. Bat pomidor wrzącą wodą ułatwia usuwanie skóry. Mleko drobno.

4. Kilkakrotnie wypłukać ryż i gotować przez około 5 minut. Ryż powinien być półfabrykowany, ponieważ będzie on nadal poddawany obróbce termicznej i musi zachować swój kształt.

5. W misce wymieszaj pomidor, ryż, cebula, zieleninę i nadzienie. Poprzez prasę pomiń czosnek i dodaj do wypełnienia dolmę. Ostrożnie umyj skórkę, sól, dodaj ziemię pieprzową.

6. Przygotuj potrawy, ponieważ lepiej ugotować dolmę w grubej ścianie rondla lub formy. Na dnie garnka wlać trochę oleju roślinnego i przykryć dno kilkoma dużymi liśćmi winogron, na których będzie leżał dolma.

7. Jak gotować dolmę? Technologia jest następująca: położyć całą łyżeczkę mielonego mięsa na środku liścia winogron. Wykonaj kopertę z arkusza: najpierw wygnij dolną część arkusza, a następnie boki, a następnie wierzchołek. Napełnienie jest całkowicie zamknięte.

Jak gotować dolmę?

Przygotowane koperty mocno przylegają do spodu patelni. Aby zapobiec obracaniu się liści podczas przygotowywania, dolma musi być zamocowana za pomocą prasy. W tym celu bardzo przydatna jest płyta, która zamyka wszystkie koperty i kubek wody umieszczony na płycie w prasie.

Napełnij dolmą gorącą wodą, tak aby tylko nieznacznie pokryła górny rząd kopert. Doprowadzić do wrzenia i zredukować gotowanie na ciepło przez około 25 minut.

Aby sprawdzić gotowość, przekłuć liść winogroną widelcem: jeśli się poczujesz, dolma jest gotowa. Jeśli nie, a liście pozostają stałe, gotuj dolm na kolejne 15 lub 20 minut.

Kiedy dolma jest gotowa, włóż ją na płaskim talerzu i zalać sosem.

Jak zrobić sos do dolmu?

W mikserze wymieszaj kieliszek kwaśnej śmietany lub kefiru drobno posiekanymi lub posiekanymi zieleniami. Wlać do sosu parę ząbków czosnku, przepuszczać przez czosnek, wycisnąć, pieprz i dobrze wymieszać.

Z tym sosem nalewaj gorącą dolmę i podawaj ją do stołu.

Jako podstawę sosu można również użyć bulionu, w którym przygotowano dolmę. Głównym warunkiem – pikantny sos powinien mieć kwaśny lub słodko-kwaśny smak.

Jak gotować wegańskie dolmie? W tym przypadku mięso drobiowe jest owinięte mielonym mięsem z soczewicy, czerwonej fasoli, grochu, płatków pszenicy, pasty pomidorowej i tosty z cebuli. W Azerbejdżanie napełnia się mieszaniną bakłażanów, papryki i pomidora.

Ponieważ niełatwo jest ugotować dolmę, to naczynie można podawać nie tylko w świątecznym stole, ale także w codziennej kuchni.