855 Shares 4784 views

OS "Linux". Co jest rosyjski „Linux”: opis, dane techniczne i opinie

Istnieje wiele różnych rodzajów systemów operacyjnych, a jeden z nich – „Linux”. Co to jest i gdzie jest on używany? Jak to działa? Jakie są różnice w znajome dla większości ludzi „windose” tutaj? Jakie są dystrybucje „Linuksa”? Wszystkie te pytania będą odpowiedział w artykule.

Co to jest „Linux”

To system operacyjny, co do których masz szeroką gamę oprogramowania, które zostaną zainstalowane. W nim można wybrać spośród kilku typów komputerów stacjonarnych i linii poleceń powłoki gdzieś kilkanaście. Ten ostatni, nawiasem mówiąc, jest nazywany terminal i odgrywa bardzo ważną rolę. Poprzez skupienie się na realizacji kilku programów naraz system operacyjny jest stosunkowo mało podatne na awarię. Ze względu na fakt, że nie ma domyślny program nie może działać bez wiedzy użytkownika, znalezienie wirusa, napisany pod Linuksem, to jest bardzo trudne (choć nie niemożliwe). Ale czy zdążą zainfekować komputery, to tylko ze względu na fakt, że podejrzany wniosek został uruchomiony przez użytkownika. Niektóre przykłady tego systemu mogą być bezpiecznie przechowywane i obsługiwane za pomocą napędów optycznych lub USB.

Historia rozwoju

Linux w rosyjskich brzmi jak „Linux”, które nie są tłumaczone. A wiesz dlaczego? Wszystko ze względu na fakt, że jest on nazwany jej założyciela, PIONEER – Linusa Torvaldsa. Wprowadził publicznego momentu powstania w 1994 roku (choć rozwój zaczęło się w 1991 roku). Ze względu na fakt, że system operacyjny open source i każdy może go modyfikować, okazało się, zwolenników na całym świecie. Ona stała zainteresowany różnymi firmami, które produkują wypłaty wynagrodzenia. Jednocześnie istnieje społeczność deweloper, który dobrowolnie tworzyć i dystrybuować swój własny zespół. A w roku 2016, istnieje około tuzina popularnych wersjach systemów operacyjnych „Linux”. Jaka jest sytuacja mówi nam? Oznacza to, że istnieje silna konkurencja, wzajemnej pomocy (jak choć może to brzmieć dziwnie) i różnorodność. Oprócz popularnych wersjach, są szeroko stosowane i rzadsze, co często koncentruje się na realizacji określonego zakresu zastosowań. A teraz, jeśli jesteś zainteresowany w języku rosyjskim, „Linux”, wiesz, pobrać go – nie ma problemu. Ale dla innych jest lokalizacja, która przełoży przynajmniej część notacji.

„Linux” i „windose”: Jakie różnice

Na pierwszy rzut oka dane systemy operacyjne najwyraźniej nie różnią się znacznie. Ale to nie jest przypadek. istnieją różnice, ale żeby je zobaczyć, trzeba szukać „głębiej”. Główny nacisk będzie Linux, ale że byliście, co i jak, i będzie porównanie z Windows. Omówimy:

 1. System plików.
 2. Graficzna powłoka.
 3. Konfiguracja systemu.
 4. Zakres.

I w końcu będzie nieco rozkładów dbałością.

System plików

Początkowo, należy zauważyć, że nie ma dysku twardego w zwykłym sensie w „Linux”. Jaka jest sytuacja opowiada w pierwszej kolejności? Skomplikowane? Daleko od niej! Logiczne partycje i dyski fizyczne pozostają, ale tutaj są przedstawione katalogów. System operacyjny jest podłączony do dowolnego folderu i wszystko, co powstaje – to staje się. Prace mogą być wykonywane tylko z plikami, które są w nim. Główny folder – to jest korzeń. Jest on oznaczony symbolem /. Na przykład, pliki użytkowników są zazwyczaj przechowywane w katalogu / home / nazwa_użytkownika /. Ale jak chcesz, możesz zmienić lokalizację niemal wszystko, cokolwiek. Czy trudno jest poruszać się po takim projekcie?

graficzny powłoki

Początkowo, po Windows może wydawać się niewygodne ruchy. Ale to tylko w przypadku korzystania z terminala. Są skórki, z którym można pracować z dobrze znanego interfejsu. Terminal, nawiasem mówiąc, należy użyć lub serwerami lub bardzo zaawansowanych osób z dobrą pamięcią. Projekt graficzny powłoki jest odpowiednia dla wszystkich innych, a także tych, którzy po prostu nie chcą pamiętać dokładne informacje katalogów. System „Linux” może pojawić się w wielu różnych formach. Można ustawić kilka opcji na pulpicie i mieć projekt graficzny dla nich – szacuje się w setkach odmian.

konfiguracja

W systemie Windows, informacja ta znajduje się w rejestrze, która jest specyficzna baza danych. Konieczne jest, aby uruchomić program poprawnie skonfigurowany w systemie operacyjnym podczas jego uruchamiania i na początku operacji. W rejestrze jeśli jest uszkodzona, to będzie tylko pełna reinstalacja. Chociaż ta ma przewagę – wszystko w jednym miejscu. Ale Linux upadł w drugą stronę. W nim, każdy program jest właścicielem osobnym pliku konfiguracyjnego (a czasem nawet więcej). Mogą one być przeglądane lub edytowane dowolnego edytora tekstu. Jeśli istnieje wiele plików, to ma swoje zalety – jak w przypadku uszkodzenia jednego z nich zostaną utracone tylko część wydarzeń. I resetuje na najgorsze ma tylko jeden program. Gdy użytkownik zdecyduje się zmienić komputer jest używany, to nie będzie musiał zacząć wszystko od nowa. Niezbędne pliki można po prostu skopiować między maszynami (bezpośrednio lub za pośrednictwem mediów). A co, jeśli uszkodzony system operacyjny? Tu leży ważną zaletą opętany przez „Linux”. System operacyjny musi być ponownie zainstalowany, i trzeba go wykonać. Ale pliki konfiguracyjne po tym procesie będzie kontynuowana i nie zostaną zmarnowane. Mimo, że jest jedna mała wada – każdy program ma swój własny format pliku konfiguracyjnego, i będzie potrzebował dobrego zrozumienia co i jak, przed edycją.

Obszary zastosowania

Rozmawialiśmy o „Linux”, co jest i jak różni się od zwykle dla większości użytkowników systemu Windows. Teraz płacą obszary uwagę jego stosowania. Aplikacja, niestety, nie znaleźć wszędzie. Na przykład, „Linux” -server lub domu / biura Workstation – oto jest blisko ideału. Faktem jest, że dla danego systemu operacyjnego, nie ma zbyt wielu gier przeniesionych lub utworzone. Istnieje również oddzielne programy z uruchomieniem pakietu graficznego Adobe i złożonych programów inżynierskich (takich jak AutoCAD, MATLAB i tym podobne). Ale z pomocą emulacji problem w większości przypadków mogą być rozwiązane. Nie zawsze ludzie, potrzebny jest komputer, który rozwiązuje konkretne problemy. Proponuję zatem, aby znaleźć krótką listę możliwości systemu, a jeśli to robi to, co trzeba, można wypróbować w praktyce, a nie rozczarujesz się:

 1. System może być urząd dokumenty, arkusze kalkulacyjne, dokumenty i różne tekst proces.
 2. Możliwe jest przeglądanie i edycję obrazów i zdjęć.
 3. Można słuchać muzyki i oglądać filmy.
 4. System może grać w gry – ale z reguły bardzo proste.
 5. Przeprowadzenia procesów komunikacyjnych za pośrednictwem Internetu (w tym względzie „Linux” to cut powyżej dla Windows).
 6. Wygodne programowanie.
 7. Możesz odkryć ogrom Internetu.
 8. Wygodny pilot zdalnego sterowania z systemami operacyjnymi (dowolny).
 9. Dostępne są różne programy, wiadomości i e-mail.
 10. Dogodnie realizowane udostępnianie plików.
 11. system operacyjny za darmo
 12. I w końcu – istnieją wirusy tutaj jako mit. Przynajmniej, autor nie spełnił któregokolwiek z całym moim życiu.

o rozkładzie

Już chciał się rosyjski „Linux”? Wtedy trzeba powiedzieć coś na temat dystrybucji. Z jednej strony trudno jest powiedzieć, że mamy do czynienia z różnych systemów operacyjnych. Ale z drugiej strony – nikt nie może udowodnić w inny sposób. Można wybrać język i orientacji geograficznej, które pomogą uczynić go bardziej przyjazne dla użytkownika „Linux”. Wersja rosyjska, francuska, brazylijska – wybór należy do Ciebie. Z pomocą systemu operacyjnego może poważnie zająć się naukę języków obcych. Ale pomówmy o dystrybucjach. Ich główną różnicą – jest lokalizacja programu w systemie plików. Nie możemy powiedzieć, że jeden rozkład jest bardziej wygodne niż inne. To wszystko zależy od zadań, które stoją przed tobą. Na przykład, można zainstalować jedną wersję, która może być zaprogramowany tylko, i niewiele jest wsparcie dla Internet (ładowanie tylko komponenty tekstowe). Ta opcja jest przeznaczona dla tych, którzy nie mogą skupić się na pracy i ciągle rozproszony. Są tacy, którzy będą najlepiej dostosować moc, aby uzyskać optymalną wydajność maszyny. Wybory dużo, a tylko można zatrzymać w jednej z nich.