427 Shares 5360 views

Dysk logiczny. Wszystko, co trzeba wiedzieć, przeciętnemu użytkownikowi

Co to dysk logiczny? Prędzej czy później, a to kwestia do czynienia przez wszystkich użytkowników komputerów PC. Wielu z nich nawet nie zwrócić uwagę na fakt, że taka plotka znajomy wyraz w rzeczywistości, jest dla nich niezrozumiałe zdanie.

Więc, napęd logiczny – jest pewne, z góry określona część dysku twardego (HDD), używany do przechowywania informacji. Zazwyczaj układ jest oznaczony literami łacińskiego alfabetu (B, C, D, E i tak dalej).

Należy zauważyć, że dyski logiczne – to nie jest coś, co fizyczne, które można dotknąć, a na dysku twardym, to tylko warunkowe jednostka logiczna, która służy jako ułatwienie i usystematyzowanie informacji na komputerze. Na przykład, mając na nośniku fizycznym, możliwe jest tworzenie wielu logiczne (dla filmów, informacji związanych z pracą, do gier, objętość systemu).

Podział na partycje logiczne ma szereg zalet. Za najbardziej znaczące z nich.

  1. Wygodne korzystanie z zasobów informacyjnych i przestrzeni dyskowej do różnych użytkowników na tym samym urządzeniu fizycznym. W tym przypadku nie trzeba dzielić swoje „miejsce” z drugim, tworząc dysk logiczny i umieszczenie na nim odpowiednie uprawnienia.
  2. bezpieczeństwo danych. Za pomocą specjalnych programów i narzędzi może być chroniona osobno wzięte logiczną jednostkę zmiany danych, możliwość zapisywania informacji lub odczyt. Można również ustawić możliwości tych działań dopiero po osobistym hasłem użytkownika.
  3. Możliwość instalowania wielu systemów operacyjnych. Z jego arsenale kilka woluminów logicznych można zainstalować różne systemy operacyjne. Oczywiście za wszystko działało poprawnie, trzeba mieć mniej lub bardziej skuteczne komputera i umieścić różnych systemów operacyjnych na różnych dyskach. Kiedy prawidłowo zainstalowany, będzie można wybrać system operacyjny, który jest gospodarzem na danej partycji logicznej, po prostu poprzez wskazanie odpowiedniego miejsca na starcie komputera.
  4. Mniejsze straty danych. Jeżeli uszkodzenie jest dysk logiczny po partycji jest stracone, tylko te informacje, które są przechowywane w tym miejscu. Natomiast pozostałe tomy nie są naruszone. Warto też wspomnieć, że podczas ponownej instalacji systemu operacyjnego powoduje skasowanie tylko tych danych, które zostały na partycji systemowej, a pozostałą objętość nie ulega zmianie, czyli technologia ta pozwala użytkownikowi na zapisywanie plików w procesie instalacji.
  5. Defragmentacji odrębne jednostki logicznej. Pozwala to proces defragmentacji jest o wiele bardziej efektywne i szybsze, który nie tylko przyspieszyć komputer, ale również przedłużyć korzystanie z dysku twardego.

Jak utworzyć dysk logiczny? Rozważmy przykład procesu Windows 7, ponieważ system ten jest obecnie najpopularniejszym wśród zwykłych użytkowników.

Krok 1. Zaloguj się jako administrator.

Krok 2. Otwórz Panel sterowania. Kliknij na grupie System i zabezpieczenia. Przejdź do Administracji.

Krok 3. W liście odszukaj i kliknij Zarządzanie komputerem. Przejdź do menu Zarządzanie dyskami warunkach przechowywania.

Krok 4. Wybierz dysk, który chcesz podzielić. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Zmniejsz wolumin.

Krok 5. W polu sprężonego wielkości, określ rozmiar nowej przestrzeni dyskowej w megabajtach, a następnie kliknij przycisk Compress.

Krok 6. Kliknij na nowo utworzony obszar zwany „nieprzypisane” i wybierz Nowy wolumin prosty, który pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Spowoduje to uruchomienie kreatora woluminów

Krok 7. odpowiedzi na pytania kreatora (co nazwa przypisać nowy dysk w formacie Jego system) i korzystać ze wszystkich zalet technologii.

Te proste kroki doprowadzą do oddzielenia dysku twardym i znacznie uprościć „życie” przeciętnego użytkownika.