710 Shares 1517 views

Odpowiednie cięcie ryb według gatunku

Aby przygotować potrawy z ryb , ważne jest prawidłowe oddzielenie. Dobór sposobu cięcia zależy od celu wyrobu. Czasami gospodyni potrzebuje kawałka filetu na smaczne półmiski, a czasem całe ryby. Również cięcie zależy głównie od gatunków ryb.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe, rozróżniają takie metody cięcia ryb:

 • Goaded. Usunięto tylko skrzela, czasami także część wnętrzności.
 • Trudno. Ryby mają piersiowe piersi usunięte z dolnej części brzucha i wnętrzności.
 • Porzucony. Cięcie odbywa się wzdłuż płetw piersiowych, a żołądek i jelita są usuwane.
 • Zanoszony z głową. Konieczne jest przecięcie pływaków klatki piersiowej w całym brzuchu, usunięcie wszystkich wnętrzności, kawioru i zakrzepów krwi.
 • Zepsuł. Przy takim patroszeniu głowa zostaje odcięta, a wszystkie ryby zostaną usunięte.
 • Tusza rybna. Decapitated ryb z wydłużonymi jelitami, ale nadal z odciętym ogonem.
 • Filet to pół kawałka wypatroszonej ryby z ciętym głową i ogonem. Również cięcie ryb na filecie wymaga usunięcia wnętrzności, grzbietu i czarnej folii.

Cięcie ryb ze skalą (karp, sum i szczupak, okoń szczupak, leszcz, itp.) Ma swoje własne cechy charakterystyczne. Najpierw trzeba usunąć płetwę grzbietową. W tym celu wykonaj małe nacięcia nożem po obu stronach i pociągnij go z ogona do głowy z ostrym ruchem. Po usunięciu, zaczynają czyścić ryby z wagi, za które użyj nóż lub tarkę.

Kolejnym etapem w wycinaniu ryb z łuskami jest jego patroszenie: cięcie jest dokonywane od głowy do płetwy tylnej wzdłuż brzucha, a wątroba i pęcherza żółciowego dostają się. Czasem takie przycinanie ryb może uszkodzić pęcherzyk żółciowy, a jeśli jego zawartość dostanie się na ryby, należy natychmiast pocierać solą. Wszystkie pozostałe insekty są usuwane wraz ze skrzelami, a film, który jest przykryty rybą, jest starannie wycięty wzdłuż kręgów i usunięty.

Następnie należy dokładnie przepłukać rybę kilkakrotnie wodą zimną, aby usunąć całą zebraną krew. Dobrze przemyty tusz pocięto na kawałki odpowiedniej wielkości, począwszy od głowy. Aby wyciąć, konieczne jest od tyłu do kręgosłupa, a następnie złamanie grzbietu i wycięcie reszty.

Aby dostać filety rybne, trzeba go wyciąć wzdłuż grzbietu i podziel się na dwie części, z których jedna pozostanie bez kręgosłupa. Z drugiej strony trzeba dokładnie rozdzielić grzbiet i usunąć wszystkie kości. Jeśli mięso ryby jest potrzebne do przygotowywania kotletów, należy to zrobić inaczej: wycinać ryby patroszone, ale nie usuwać skale i folii. Wszakże skóra jest łatwiej usuwana wraz z wagą.

Zalecenia dotyczące cięcia niektórych rodzajów ryb:

 1. Som. Podczas cięcia wystarczającej ilości ryb należy lepiej usunąć całą skórę za pomocą metody "magazynowania", a jeśli ma średnią wielkość, najpierw trzeba ją jelitować i usunąć śluz wraz ze skórą.
 2. Dorsz. Cięcie ryb tego gatunku wymaga obowiązkowego usuwania czarnej skóry, która jest trujący dla ludzi.
 3. Lamprey. Jest to rodzaj ryb, których nie potrzebujesz do krojenia, ale ważne jest, aby prawidłowo usunąć folię wierzchnią: należy ją pocierać solą i dobrze umyć wodą.
 4. Stavrida. Przed siekaniem ostroboka, zaleca się kilka razy przepłukać wrzącą wodą, ponieważ jest przykryta dostatecznie dużą skalą, co jest trudne do usunięcia.
 5. Flądra. Aby usunąć płetwy, skale i ciemny film, najlepiej umieścić ryby przez kilka minut w gorącej wodzie.
 6. Strzemien. Prawie wszyscy przedstawiciele tego typu ryb w skale zawierają charakterystyczne formacje – małe błędy, które nie są usuwane wraz z wagą, więc ryby powinny być umieszczane w pojemniku z gorącą wodą, aby się ich pozbyć.

Wybierając właściwe sposoby cięcia ryb, w zależności od typu, można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z różnymi błędami.