401 Shares 1918 views

Czym jest kondensator i do czego służy

Tłumacząc, że taki kondensator, powinniśmy jasno zrozumieć fizyczne podstawy pracy i struktury niezbędny element każdego mniej lub bardziej poważne urządzenia elektronicznego.

Skraplacz – jest elementem obwodu elektrycznego składającego się z dwóch płytek przewodzących, z których każda składa się z przeciwnym znakiem ładunku elektrycznego. Płytki oddzielone izolatorem, co pozwala im na utrzymanie ładunku.

Istnieje kilka rodzajów materiałów izolacyjnych stosowanych w kondensatorach, w tym ceramiki, miki, tantalu i polistyrenu. Szeroko stosowane do wytwarzania kondensatorów i izolatory takie jak powietrze, papieru oraz tworzywa sztucznego. Każdy z tych materiałów skutecznie zapobiega kondensatorem kontaktu ze sobą.

Co jest kondensator?

Określenie „kondensator” charakteryzuje zdolność do przechowywania ładunku elektrycznego. Jednostką pojemności jest Farad.

Jeśli sklepy kondensatorów ładować 1 wisiorek przy różnicy potencjału pomiędzy jego płyt 1 wolt, to ma wartość pojemności jednego farad. W rzeczywistości, ta jednostka jest zbyt duża dla większości zastosowań praktycznych. Typowe wartości pojemności za pomocą kondensatorów mieszczą się w zakresach milifarad (F 10.3) mikrofaradów (10-6 M) i picofarads (10-12 M).

Jakie są kondensatory?

Aby zrozumieć, co kondensator, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę podstawowe rodzaje tego składnika, w zależności od przeznaczenia, warunków stosowania i rodzaj dielektryka.

Kondensatory elektrolityczne są wykorzystywane w obwodach, w których wymagana jest wysoka wydajność. Większość z tych elementów są polarne. Konwencjonalne materiały dla nich – lub tantal aluminium. kondensatory elektrolityczne aluminiowe są znacznie tańsze i bardziej powszechnie stosowane. Jednakże, tantal ma znacznie większą sprawność objętościową i mają doskonałe właściwości elektrycznych.

kondensatory tantalowe mają jako dielektryk tlenku tantalu. Wysoka niezawodność, dobre charakterystyki częstotliwościowe, szeroki zakres temperatur pracy. Są one szeroko stosowane w urządzeniach elektronicznych, gdzie wysoki poziom wydajności przy niewielkich wymiarach. Ze względu na jego zalety są produkowane w dużych ilościach dla potrzeb przemysłu elektronicznego.

Wady kondensatory tantalowe można przypisać do wrażliwości impulsu prądu i przepięciem i względną wysokim kosztem tych produktów.

Kondensatory siłowe są zwykle używane w systemach wysokiego napięcia. Są one szeroko stosowane w celu zrekompensowania strat w liniach elektroenergetycznych oraz do poprawy współczynnika mocy w instalacjach przemysłowych. Wykonana z folii polipropylenowej o dużej metalizowane z użyciem specjalnych nietoksycznych impregnacji olejem izolacyjnym.

Może mieć funkcję samozniszczenia wewnętrznych obrażeń, co daje im dodatkową ochronę i zwiększa żywotność.

kondensatory ceramiczne mają materiału dielektrycznego jak ceramika. Cechują się wysoką funkcjonalnością napięcia roboczego, niezawodność, niskie straty i niski koszt.

Zakres ich pojemności od kilku do około 0,1 picofarads mikrofaradów. Obecnie jest jednym z najczęściej używanych typów kondensatorów stosowanych w urządzeniach elektronicznych.

kondensatory miki srebro zastępuje dotychczasowe powszechne elementy miki. Mają wysoką trwałość, hermetyczną obudowę i dużej pojemności na jednostkę objętości.

Powszechne stosowanie kondensatorów srebrno-miki zapobiega ich stosunkowo drogie.

W papieru i metalizowanej elektroda kondensatora jest wykonana z cienkiej folii aluminiowej, a także dielektryk, specjalny papier, impregnowane stałą (stopionym) lub cieczą dielektryczną. Są one stosowane w układach radiowych o niskiej częstotliwości przy wysokich prądach. Są one stosunkowo tanie.

Dlaczego potrzeba kondensatora

Istnieje wiele przykładów użycia kondensatorów w szerokiej gamie zastosowań. W szczególności, są one szeroko stosowane do przechowywania sygnałów analogowych i cyfrowych i danych. Kondensator zmienny są stosowane w telekomunikacji do regulacji częstotliwości i uruchomienie sprzętu telekomunikacyjnego.

Typowym przykładem ich zastosowania jest wykorzystanie źródeł energii. Tam, elementy te pełnią funkcję filtrowania (wygładzania) wyprostowanego napięcia na wyjściu z tych urządzeń. Mogą być również stosowane w mnożników napięcia do generowania wysokiego napięcia, przekraczające kilkakrotnie napięcia wejściowego. Kondensatory są szeroko stosowane w różnego rodzaju przetwornic napięcia, nieprzerwanego zasilania urządzeń zasilających dla komputerów itp

Tłumacząc, że taki kondensator, nie możemy powiedzieć, że ten element może również służyć jako doskonały repozytorium elektronów. W rzeczywistości jednak ta funkcja ma pewne ograniczenia z uwagi na nie idealnych cech zastosowanego dielektrykiem izolującym. Jednakże, kondensator ma właściwość wystarczająco długo, aby przechowywać energię elektryczną, gdy odłączony od obwodu ładowania, dzięki czemu może być stosowany jako tymczasowe źródło zasilania.

Ze względu na swoje unikalne właściwości fizyczne tych elementów były tak szeroko stosowane w przemyśle elektronicznym i elektrycznym, które dziś rzadko każdy produkt elektryczny nie zawiera co najmniej jeden taki element w dowolnym celu.

Podsumowując, można powiedzieć, że kondensator – jest nieocenionym elementem ogromnej gamy urządzeń elektronicznych i elektrycznych, bez których to byłoby nie do pomyślenia, dalszy postęp w dziedzinie nauki i technologii.

To właśnie kondensator!