825 Shares 1438 views

Małże są czym?

Jedna z pysznych przysmaków, wyodrębniona z głębin morza. Ma tak bogatą kompozycję witaminową i oryginalny smak, że zostało zjedzone nawet przez starożytnych Greków. Współczesne osoby, które przestrzegają zdrowego stylu życia i odżywiania, od dawna zawierają małże w swojej diecie. Jaka jest małża, jakie jest ich zastosowanie i jak je przygotować? Dowiedzmy się!


Definicja naukowa

Małżami są mięczaki morskie należące do rodziny Mytilius, klasa małży. W sumie znane są sześć gatunków tych organizmów, wśród których są jadalne. Małże żyją na wszystkich morzach Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Ich siedlisko jest strefą dywersyjną (pływową), gdzie dominują piaszczyste lub kamieniste gleby. Przy odpływie mięczaki rzucone na brzeg są przymocowane do małych kamieni w grupach, zmniejszając tym samym przegrzanie. Latem odparowanie wody z dużej liczby muszli małży odbywa się szybciej niż z powierzchni muszli małej kolonii.

Cechy charakterystyczne: wielkość i struktura małży

Małże to mięczaki o wydłużonym kształcie klina, średnio ich wielkość zmienia się od 3 do 7 cm. Skorupka małży ma zwykle ciemny kolor odbarwienia zielonkawego lub brązowego, wewnętrzna powierzchnia pokryta jest warstwą perłową. Struktura małży przypomina rozmieszczenie muszli: mają również formę złożoną, to znaczy, że małży są w dwóch połówkach jednej muszli, która otwiera się i zamyka podczas pływów. Dzięki tej strukturze małże mogą przetrwać na brzegu aż do następnej fali, mimo wszystko, gdy ich fala rzuca je na kamienie, powłoki muszle zaciąć się blisko, utrzymując w ten sposób wystarczającą ilość wody w wewnętrznej komorze płaszcza przez kilka dni.

Cel biologiczny

Ostatnio rozpoczęto liczne dyskusje na temat korzyści i szkód małży. Chodzi o to, że małże są naturalnymi środkami czyszczącymi oceany, innymi słowy są filtrem. Przez jeden dzień małża może przejść przez siebie około 90 litrów wody morskiej, trzymając się w niej jakiejkolwiek biomasy (plankton i detrytus). To dlatego, że niektórzy ludzie uważają, że małże są szkodliwe dla ludzkiego organizmu, jednak badania naukowe okazały się odwrotne: zoo i fitoplankton spożywany w żywności są przetwarzane w skorupkach cienkich krwinek, a następnie całkowicie wchłaniane przez małży (tj. Nie ma bakterii siedzących w Otoczka małży).

Małże można często mylić z przegrzebkami, ponieważ są one bardzo podobne w wyglądzie i prowadzą w przybliżeniu do stylu życia. Skorupa muszli morskiej i małży jest naturalnym środkiem czyszczącym Ocean Światowy. Fakt ten był impulsem dla faktu, że te mięczaki były uprawiane sztucznie w celu oczyszczenia i filtracji wody morskiej.

Skład i użyteczne właściwości

Użyteczne właściwości małży wynikają z faktu, że zawierają one szereg użytecznych mikroelementów i minerałów:

  • Magnez (Mg) – angażuje się w ważne procesy życiowe: pobór glukozy, produkcja energii, budowa tkanki kostnej.
  • Potas (K) – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i tkanki mięśniowej, reguluje ciśnienie krwi i uczestniczy w usuwaniu toksyn z jelita.
  • Wapń (Ca) – angażuje się w tworzenie tkanki kostnej (zęby, szkielet), jej brak prowadzi do osteoporozy (kruche kości).
  • Witamina A – jest odpowiedzialna za funkcjonowanie układu odpornościowego, jest zaangażowana w regenerację skóry, jej ilość zależy od skuteczności organizmu w walce z infekcją i wirusami.
  • Grupy witamin B (B 3 , B 5 , B 6 ) są niezbędne w procesach wytwarzania, dystrybucji i przenoszenia energii, uczestniczą w tworzeniu systemu wizualnego. Udowodniono, że brak tych elementów prowadzi do zaburzeń emocjonalnych (nagłe wahania nastroju, szybkie zmęczenie, stres związany z drobiazgami).
  • Witamina E – uczestniczy w metabolizmie, poprawia proces metaboliczny, ilość sprężystości w skórze zależy od jego ilości, co oznacza, że przy braku witaminy E przyspiesza proces starzenia.

Podobieństwo przegrzebek i małży jest takie, że pod wieloma względami mają podobne składy chemiczne. Chociaż z naukowego punktu widzenia mają wiele różnic (na przykład małży są praktycznie nieruchome, a przegrzebki mogą poruszać się z powodu impulsywnego wzoru ruchów).

Przygotowywanie małży do spożycia

Mięso małży jest produktem dietetycznym zawierającym tylko 50 kcal na 100 g produktu, dlatego ten przysmak nie jest przeciwwskazany nawet dla tych, którzy mają problemy z nadwagą. Głównym składnikiem jest białko wzbogacone w fosfatydy i użyteczny tłuszcz, który korzystnie wpływa na system wizualny. Więc, jak sprzątnąć małże i gotować w domu?

Istnieje kilka sposobów gotowania małży: smaża się bezpośrednio na otwartym ogniu, gotuje się w rondlu lub dodaje do sałatek w formie surowej. W każdym razie konieczne jest oczyszczenie ich z umywalki. Najlepszym sposobem na to jest: najpierw zbierz nieostre małże i zanurz je w pojemniku z bieżącą wodą, aby pozbyć się piasku i małych gruzu. Po 20 minutach można rozpocząć proces oczyszczania małży: myj powierzchnię muszli szczotką za pomocą pędzla, a następnie delikatnie pociągnij "brodę" (jest to akumulacja włókien, przez które małże są przymocowane do kamieni).

Przepisy potraw z małżami

Mięso małży ma delikatny smak, który w połączeniu z odpowiednim sosem nie pozostawia obojętności nawet najbardziej zepsutego smakosza. Małe stają się coraz popularniejsze każdego dnia, aw każdym kraju są gotowane na swój sposób. Oto najlepsze przepisy potraw z mięsem małży z szefów kuchni światowej klasy!

Do przygotowywania smażonych małży potrzebny będzie 200 g skorupiaków, 1 średniej cebulki. Olej – 70 gramów, zieleni, kardamonu i kilku przypraw (czarny pieprz lub zioła włoskie).
Krok 1. Przygotuj małży, oczyść muszle. Cebula pokroić w kostki, dodać kardamon do niej.

Krok 2. Włóż masło do ogrzanej patelni, poczekaj, aż się stopi, a następnie dodaj mięso małży i przygotuj cebulę. Smażyć na średnim ogniu przez okres nie dłuższy niż 7 minut. Sól i pieprz.

Krok 3. Posypać gotowane danie z ziołami i podawać gorące.

Ten przystawek w kombinacji z sokiem z cytryny lub sosem z winem będzie prawdziwą dekoracją dowolnego stołu!