695 Shares 4770 views

Co to jest kamera HDR w telefonie? High Dynamic Range – rozszerza zakres dynamiki obrazu cyfrowego

Dążenie producentów smartfonów, aby ich produkty bardziej atrakcyjne dla klientów doprowadziły do tego, co jest teraz bardzo trudno znaleźć urządzenie, w którym nie byłoby żadnego wbudowanego w aparat cyfrowy. Dziesiątki megapikseli, wyrafinowane algorytmy przetwarzania obrazu, automatyczne dostosowanie zakresu … Wydawałoby się, wystarczy wybrać żądaną ramkę, a następnie naciśnij przycisk, a cała reszta będzie automatyczne. Niestety, jest to tylko częściowo prawda. Na przykład, próbą uchwycenia budynek przed jasne błękitne niebo prowadzić do ogólnego nadmiernego ściemnienia, jako punkt wyjścia w tym przypadku wybierany jest najbardziej uderzającym elementem, o których pozostałe parametry są ustawione. Jeśli jednak kolidować z pracą algorytmów i ręcznie określić ekspozycję, wynik może być budynek z dopuszczalnym jasności w obrazie, ale białą plamą zamiast nieba. Aby temu zaradzić, HDR służy jako szczególnego reżimu, realizowanego w niemal każdym współczesnym aparatem cyfrowym, w tym modeli smartfonów. Ucząc się z nim pracować, można mieć pewność, że jakość obrazu będzie idealny. Ten skrót oznacza dynamicznego rozszerzania zakresu. W związku z tym pytanie: „ Co to jest HDR w telefonie komórkowym?” Można odpowiedzieć w następujący sposób: „Jest to specjalny blok funkcyjny do przetwarzania zapewniają zwiększoną łącząc jedną z końcowych ujęć kilka pośredni”. Ogółem bardzo interesująca możliwość, z której każdy właściciel nowoczesny smartfon prostu trzeba przeczytać.


Co to jest HDR aparat w telefonie

W rzeczywistości, zasada działania tego trybu jest dość prosta. HDR-strzelanie zakłada, że aparat w jednostce czasu nie jeden, ale kilka ramek, podczas gdy w tle koncentrując się na obiektach o różnym poziomie oświetlenia. Następnie CPU wybiera obrazy z uśrednionych wartości i łączy je w jeden, który jest proponowany dla użytkownika. Poprzez zastosowanie tej prostej metody, można zapomnieć o zbyt wyraziste i jasne w jednej ramce tyle obiektów – wszystko jest w równowadze. Ponieważ jest to rozwiązanie całkowicie oprogramowanie, a następnie z niego korzystać wystarczy zainstalować aplikację, która ma podobny zapis. Należy pamiętać, że nie wszystkie komórki w predefiniowanych podstawowych smartfonach oprogramowania mają tę zdolność.

niuanse używać

Jednocześnie ważne jest, aby zrozumieć, że tryb HDR wciąż nie jest panaceum. Nawet zaangażować go, właściciel nie stać się profesjonalnym fotografem. Głównym problemem jest to, ponieważ końcowy obraz jest utworzony z szeregu pośredni, to samo urządzenie i obiektów w ramce powinna być stała. W przeciwnym razie nieprzyjemne HDR-efekt może wystąpić, gdzie obraz wygląda rozmyte, podwójne widzenie i tak dalej. W przypadku korzystania z tego trybu, należy użyć statywu.

Następna cecha, którą należy uwzględnić, jest fakt, że robienie zdjęć przy średniej jasności jest nieodpowiednie w niektórych przypadkach. Na przykład, sylwetki w półmroku, w zależności od fotografa, powinny pozostać takie same, a nie mgliste cienie ludzi w szarych płaszczach. HDR-strzelanie nie pozwala zrealizować takie.

I wreszcie, jasności i kontrastu zdjęć wykonywanych w tym trybie jako całość są nieco niższe niż na zdjęciach wykonanych w zwykły sposób. Czasami okazuje się być bardzo krytyczny.

HDR Pro

Jako część artykułu ma sensu próbować opisać wszystkie istniejące programy dla smartfonów, które implementują tryb fotografowania z rozszerzonym zakresie, a ich liczba dziesiątek. Wspomnieć tylko kilka. Jednym z najbardziej znanych programów z tej grupy – to HDR Pro Camera. Pomimo faktu, że uwolnienie nowych wersjach zakończony (te ostatnie – 2,35), to aplikacja najbardziej pochlebne opinie. Dodatkowym atutem jest gwarantowana wydajność nawet na starszych „Android 2.2”, co dla niektórych może być decydującym czynnikiem. Po uruchomieniu użytkownik może wybrać tryb automatyczny lub ręczny. W drugim przypadku możliwe jest za pomocą prowadnic na ekranie wstępnie ustawić jasność, kontrast, temperatura kolorów, z którym zdjęcia będą wykonywane. Program jest rozpowszechniany za opłatą, ale koszt jest bardzo demokratyczny – mniej niż 60 rubli.

aparat SNAP

Być może każdy, kto zwrócił zadanie podnieść dobry program do fotografowania, w obliczu decyzji dewelopera Marginz Software. Snap Cam wiele zasłużenie popularne, ze względu na kilka czynników. Wśród nich wsparcie i terminowe wydanie nowych wersji; Niektóre funkcje są unikatowe; Program jest pochłaniana praktycznie wszystko, co może być zainteresowany zarówno profesjonalnych jak i początkujących fotografa. W szczególności, gdy pracuje się z nim najprostszym sposobem, aby zrozumieć, co HDR w aparacie telefonu. Aby uaktywnić tryb po instalacji i musi być prowadzony przez obrót ustawieniach graficznych kół (wersja 7.h.h) Wybierz HDR. Pozostanie obraz. Domyślnie trzy ramki będą zapisywane z różnymi ustawieniami ekspozycji, wśród których można wybrać najlepszą. Funkcja zapisywania obrazów pośrednich, jeśli nie jest to konieczne, jest wyłączona w ustawieniach – sekcja HDR. W tym przypadku cały proces fotografowania jest w pełni automatyczny, z wyjątkiem, oczywiście, naciśnięcie przycisku. Fani „play” z ustawieniami mogą być zainteresowani koncentrując się między ramkami pośrednimi, a opóźnienie w milisekundach. Program pozwala na regulację ostrości, jasności, rozdzielczość obrazu, kadrowanie itp. Zakłada się, zakup licencji.

podstawowa funkcjonalność

Tryb HDR popyt sprawił, że coraz więcej smartfonów twórców zaczęły zawierać w swojej aplikacji systemu operacyjnego do pracy z aparatem, który został pierwotnie przewidzianej możliwości dokonania obrazy o dużym zakresie dynamicznym. Jednak, gdy za pomocą drenażu (baza) Rozwiązania mówić o obfitości wszelkich dalszych dostosowań są konieczne. Na przykład w popularnej CyanogenMod montażowej naciskając trzy punkty menu otwiera okno, w którym można włączyć lub wyłączyć tryb HDR. Równoległe działanie funkcji i lampą błyskową nie może być. Należy zauważyć, że bardzo często to niedrogi telefon z dobrym aparatem, fotografowanie w trybie normalnym, pozwala uzyskać lepsze zdjęcia niż droższe, ale z matrycą o niskiej jakości.

„Otwórz Camera”

Dokładnie – Otwórz Camera – nazywa się aplikacja, również zasługuje na szczególną uwagę ze entuzjastów fotografii. Ustawienie to jest nie mniejsza niż powyższe Snap. Jednak, aby uaktywnić tryb HDR nowicjusz musi nauczyć się wszystkich przedmiotów w ustawieniach. W rzeczywistości, dostęp do „magicznego przycisku” można uzyskać, klikając na ikonę w górnym punkcie menu ekranowym. Wśród przedmiotów na liście „Scene” to HDR. Jakość ostatecznego obrazu jest doskonała, ale szybkość przetwarzania – jeden z najwolniejszych wśród podobnych rozwiązań. Być może w modelach smartfonów z wydajnością procesora, to opóźnienie jest wypoziomowana. Aby zrozumieć, co kamera HDR w telefonie, zaleca praktykę wyboru różnych trybów fotografowania i porównanie wyników.