93 Shares 6024 views

TVEL – szczegółowa analiza tego …

Artykuł mówi o tym, co TVEL, co to jest, w stosownych przypadkach, jak tworzyć i czy reaktorów nie używasz TVEL.

era atomowa

Prawdopodobnie najmłodsza gałąź władzy jest jądrowej. Dopiero pod koniec XIX wieku, naukowcy byli w stanie częściowo pogodzić się z faktem, że radioaktywność, rozpad promieniotwórczy i które substancje te właściwości. A wielu z tych wiedzy o wartości życia, jak niszczący wpływ promieniowania na organizmy żywe przez długi czas pozostawał nieznany.

Znacznie później, materiały radioaktywne zostały wykorzystane zarówno w życiu cywilnym i wojskowym. Obecnie wszystkie kraje rozwinięte mają własne broni jądrowej i elektrowni jądrowych, które dostarczają dużej ilości energii niezależnie od paliw kopalnych i zasobów naturalnych, takich jak woda (mówimy o elektrowniach wodnych).

TVEL – w …

Jednak w celu zbudowania reaktora jądrowego do produkcji energii elektrycznej lub do innych celów, najpierw trzeba dokonać odpowiedniego paliwa, bo uran naturalny jest radioaktywny, chociaż, ale jego moc nie wystarczy. Ponieważ większość typów reaktorów wykorzystujących paliwa na podstawie wzbogaconego uranu, a to z kolei jest ładowany do specjalnego urządzenia zwanego TVEL. TVEL – specjalne urządzenie, które jest częścią reaktora jądrowego, zawiera paliwowego. Ich konstrukcja i rodzaj paliwa analizować bardziej szczegółowo.

projekt

W zależności od rodzaju elementów paliwowych reaktora, niektóre parametry mogą się różnić, ale ogólny projekt urządzenia i na tej samej zasadzie. Mówiąc prościej, TVEL – pusta rura wykonana ze stopu cyrkonu z innymi metalami, które są instalowane pastylek paliwa z dwutlenku uranu.

paliwo

Uran jest najbardziej „działa” materiału radioaktywnego, na jego podstawą produkuje wiele innych izotopów wykorzystywanych zarówno w przemyśle jak i broni. Wydobycie to niewiele różni się od wydobycia węgla, i naturalne, stanie naturalnym, jest całkowicie bezpieczny dla ludzi. Tak więc historie o kopalniach uranu, gdzie zesłany do życia skazany więźniów, nie więcej niż mit. Człowiek umrze z braku światła słonecznego i ciężkiej pracy w kopalni, niż od choroby popromiennej.

Wydobywano uran jest bardzo prosta – eksplozje rozbić skałę, a następnie jest dostarczany do powierzchni, gdzie sortowania i dalszego przetwarzania. Proces wzbogacania uranu można zrobić na różne sposoby, ale w Rosji to się robi za pomocą wirówek gazowych. Uranu najpierw przekształca się do postaci gazowej, po czym gaz z wirówki pod wpływem siły odśrodkowej, oddziela się, a żądane izotopy są rozdzielone. Następnie są przekształcone na dwutlenek uranu prasowane do postaci tabletek i ładowane do elementów paliwowych. Jest to najbardziej popularny sposób do produkcji paliwa dla elementów paliwowych.

aplikacja

Liczba prętów paliwowych w reaktorze zależy od wielkości, rodzaju i pojemności. Po wytworzeniu są ładowane do reaktora, w którym następuje wyciek reakcję syntezy jądrowej, który występuje w wyniku selekcji silne ogromne ilości ciepła, która służy jako źródło energii. pojemność reaktora może kontrolować ilość elementów paliwowych w obszarze roboczym. Od czasu do czasu zastąpienia ich funkcjonowania nowego, z „świeże” pastylek dwutlenku uranu. Więc teraz wiemy, co to znaczy TVEL jak są one wykonane i czego potrzebujemy. Jednak nie wszystkie reaktory jądrowe są w potrzebie tych elementów, i RTG.

RTG

Radioizotop generator termoelektryczny – to urządzenie w zasadzie działania podobnej do reaktorów jądrowych, ale proces nie jest oparty na reakcji łańcuchowej atomy rozpadu i termicznego. Mówiąc najprościej, jest to doskonałe miejsce, które daje dużo ciepła od substancji radioaktywnej, która z kolei jest przekształcana bezpośrednio w energię elektryczną. W przeciwieństwie do reaktorów jądrowych RTG ma żadnych ruchomych części, są bardziej niezawodne, kompaktowe i wytrzymałe. Ale oni mają znacznie niższą sprawność.

Wykorzystaliśmy je przede wszystkim w tych przypadkach, gdy to jest możliwe, aby uzyskać energię za pośrednictwem innych środków lub metod są bardzo trudne. Podczas sowieckiej RTG dostarczane badawczych i stacji meteorologicznej na dalekiej północy, latarnie morskie przybrzeżne, boje morskie, etc .. N.

Obecnie są one wyczerpane, ale niektóre z nich nadal pozostaje w miejscu oryginalnego domu i często nie chronione. W rezultacie, nie jest przypadkiem, na przykład, kilka takich obiektów autorstwa metali nieżelaznych próbuje zrozumieć i zyskały silnego promieniowania, a miejscowi Georgia wykorzystywali je jako źródło ciepła, a także doznał choroby popromiennej.

Więc teraz wiemy jednostkę elementów paliwowych i zrozumieć ich definicji. TVEL są istotne części reaktora, w którym nie może pracować bez.