679 Shares 6422 views

Pobudzenie psychoruchowe: Rodzaje, objawy, leczenie

Mieszanie następuje na ostre zaburzenia psychiczne objawia się zwiększoną aktywność ruchową, która może towarzyszyć dezorientacja, lęk, agresja, zabawy, omamy, splątanie, majaczenie i m. P. Więcej informacji na temat, który jest dany warunek, ze względu na które może się zdarzyć, i jak traktowani, zostaną omówione w dalszej części artykułu.


Główne objawy pobudzenie psychoruchowe

Stan mieszania charakteryzuje się nagły początek, ciężkie upośledzenie świadomości i niepokój (może to być wiercić i impulsywne destrukcyjne działania). Pacjent może poczuć euforię, lub, wręcz przeciwnie, lęk, strach.

Jego ruchy stają się chaotyczne, nieadekwatne, ich mowy może towarzyszyć pobudzenie – gadatliwość, czasami w postaci ciągłego strumienia słów z krzycząc pojedynczych dźwięków lub fraz. Pacjent może realizować halucynacje, zauważył zawroty głowy, myślenie staje się przyspieszony i rozdarty (dysocjacyjne). Nie agresja skierowane zarówno w temperaturze otoczenia i w samo samobójczych (prób). Nawiasem mówiąc, krytyka jego stan u pacjenta brakuje.

Jak zrozumiałem z powyższych objawów, zdrowie pacjenta jest niebezpieczeństwo i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ale to może doprowadzić do takiej sytuacji?

Przyczyny agitacji

Ostra pobudzenie może być spowodowane przez szereg przyczyn, takich jak ciężka stres i organicznym uszkodzeniem mózgu (na przykład, epilepsja).

Najczęściej następuje:

 • na długo pozostanie zdrowy psychicznie człowiek w stanie paniki lub jako rezultat przeszedł sytuację zagrażającą życiu (na przykład po wypadku samochodowym, może rozwijać tzw psychoza reaktywna) ;
 • w ostrej lub przewlekłej zatruciem alkoholem i zatrucie kofeiną, ąuinacrine, atropina i M s..;
 • po wyjściu ze śpiączki lub po urazie mózgu, sprowokowany patologiczne części uszkodzenie mózgu;
 • Może to być konsekwencją toksyn OUN, w wyniku ciężkiej choroby zakaźnej;
 • w histerię;
 • często spotykane w chorobie psychicznej: schizofrenii, depresji, manii, psychozy podniecony lub choroby afektywnej dwubiegunowej.

nasilenie pobudzenie

W medycynie, pobudzenie psychoruchowe podzielony na trzy stopnie nasilenia.

 1. Łagodne. Pacjenci w tym przypadku wygląda jak niezwykle żywy.
 2. Średni stopień wyraża się w formach unfocused ich wypowiedzi i działań. Działania te są nieoczekiwane, pojawiają wyrażoną zaburzenie afektywne (radości i gniew, smutek, nowotworu itd. G).
 3. Nagłe stopień pobudzenia jest pokazany w mowie przypadkowości i ruchu oraz zawroty głowy.

Przy okazji, jak ta przejawia emocje w dużej mierze zależy od wieku pacjenta. Tak więc, w dzieciństwie lub w podeszłym wieku, to towarzyszy monotonnych czynności mowy lub mechanicznych.

Dzieci – to monotonne płacz, krzyk, śmiech lub powtarzanie tych samych kwestii, kołysać się, krzywiąc lub bicie. I pacjentów w podeszłym wieku podniecenie przejawia fussiness widokiem rzeczowy troskę i łagodny gadatliwość. Ale często w takich sytuacjach i przejawów drażliwość lub niepokój, towarzyszy w złym humorze.

Rodzaje agitacji

W zależności od charakteru pobudzenia pacjenta rozróżnić różne typy stanu.

 • Halucynacji-delirium podniecenie – charakteryzuje się poczuciem lęku, niepokój, splątanie, lub złości i napięcia. Pacjenci mogą mówić do niewidzialnego rozmówcy, aby odpowiedzieć na ich pytania, słuchać czegoś, aw niektórych przypadkach – atakują wyimaginowanych wrogów, lub odwrotnie, aby uciec od nich locie, iw dół doliny i wolna od przeszkód.
 • Katatonii pobudzenie – jej objawy w przypadkowości i unfocused ruchów pacjenta – są nagłe, impulsywny i bez znaczenia, z przejściami od pobudzenia do otępienia. durashliv pacjent, krzywi się i zachowuje się absurdalnie wychowany.
 • Manic emocje wyrażane przejścia z wesołością do gniewu, irytacji i złości. Pacjent nie może usiedzieć w miejscu – śpiewa, tańczy, wszystko ingerować, bo wszystko jest zrobione i nic nie wnosi do końca. Mówi szybko, w sposób ciągły, a następnie zmieniając temat i nie kończąc zdania. Wyraźnie przecenia swoje możliwości, może uczynić ideę wielkości i pokazać agresję z powodu sprzeciwu.

Kilka rodzajów pobudzenie psychoruchowe

W uzupełnieniu do powyższego, istnieje wiele rodzajów pobudzenie psychoruchowe, które mogą rozwinąć się u zdrowej osoby, i posiadające organicznych uszkodzeń mózgu.

 • Zatem padaczkowy emocje charakterystyczne dla stanu zmierzchu świadomości u pacjentów z padaczką. Towarzyszy mu złośliwie agresywne wpływają kompletnej dezorientacji, niemożności skontaktowania się. Początek i koniec, co do zasady, nagły, a państwo może osiągnąć wysoki stopień zagrożenia dla innych, ponieważ pacjent może rzucić się na nich i spowodować poważne obrażenia i zniszczyć wszystko na swojej drodze.
 • Psychogenny mieszanie następuje natychmiast po ostrych sytuacjach stresowych (na awarie i m upadku. P.). Wyraża się to w różnym stopniu niepokój silnika. Może to być monotoniczna z wzbudzenia nieartykułowanych dźwięków i losowego pobudzenia z lotu paniki, samookaleczenia, próby samobójcze. Często emocje zastępuje stupor. Nawiasem mówiąc, w przypadku katastrof masowych, takich jak stan i może obejmować duże grupy ludzi staje się powszechne.
 • Psychopatyczny podniecenie wygląda jak psychogenne, jak również występuje pod wpływem czynników zewnętrznych, ale siła reakcji w tym przypadku, co do zasady, nie odpowiadają jego przyczyn. Warunek ten jest związany z psychopatycznych cech charakteru pacjenta.

Jak zapewnić opiekę alarmowy ostrego pobudzenie psychoruchowe

Jeżeli dana osoba znajduje się pobudzenie psychoruchowe, pilna pomoc jest potrzebna natychmiast, a pacjent może spowodować szkody dla siebie i innych. W tym celu zrobić z pomieszczenia, w którym jest on proszony o zostawić wszystkie outsiderów.

Z pacjentem komunikować się spokojnie i pewnie. Powinien on być izolowane w oddzielnym pomieszczeniu, które jest wstępnie sprawdzane: zamknij okna i drzwi, usunąć ostre przedmioty i wszystko, co można uderzyć. W nagłych powodować zespół psychiatrycznej.

Przed jej przyjazdem, należy spróbować odwrócić uwagę pacjenta (do zmroku Rady nie jest odpowiednia, więc pacjent nie powinien skontaktować ..), a jeśli to konieczne – do przeprowadzenia unieruchomienie.

Pomoc na unieruchomieniu pacjenta

Pobudzenie psychoruchowe, których objawy były omówione powyżej, często wymaga użycia przytrzymujących. To zazwyczaj wymaga pomocy 3-4 osób. Nadają się do tyłu i po bokach, trzymać się za ręce przyciśnięte do klatki piersiowej pacjenta i podniósł gwałtownie pod kolana, kładąc w ten sposób na łóżku lub kanapie, wcześniej odsunięty od ściany, tak że może być rozpatrywana z dwóch stron.

Jeśli pacjent ma opór, kołysząc dowolnego obiektu, zaleca się utrzymanie asystentów przed koców, poduszek i materacy. Jeden z nich musi rzucać koc na twarzy pacjenta, pomoże umieścić go na łóżku. Czasem trzeba trzymać głowę, która rzuca ręcznik na czole (najlepiej na mokro) i wyciągnąć końce łóżku.

Ważne jest, aby trzymać Należy zachować ostrożność, aby nie spowodować uszkodzenia.

Cechy ulga pobudzenie psychoruchowe

pomoc lek w pobudzenie psychoruchowe To musi być dostarczony w środowisku szpitalnym. W okresie do dnia pacjent jest transportowany do oraz w czasie, przed działaniem leków dopuszczalne tymczasowego zastosowania stałej (jako wejście w historii choroby). Jednocześnie są zgodne z obowiązującymi przepisami:

 • Ograniczenia podczas użytkowania są tylko materiały miękkie (ręczniki, prześcieradła, paski z tkaniny, etc …);
 • bezpiecznie naprawić każdą kończyn i obręczy barkowej, gdyż w przeciwnym razie pacjent może łatwo uciec;
 • Nie możemy pozwolić na zgniatanie pni nerwowych i naczyń krwionośnych, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznych warunkach;
 • nagrany pacjent nie jest pozostawione bez opieki.

Po działanie neuroleptyków jest uwolniony od jego utrwalenia, ale obserwacja powinna być kontynuowana, ponieważ stan jest niestabilny i może wystąpić nowy atak wzbudzenia.

leczenie pobudzenie

Do łagodzenia ostrości wzroku pacjenta zawału każdy psihozm podawać środki uspokajające "Seduxen" – IV "barbital sodu" – domięśniowo "Chlorpromazyna" (w / w lub w / o). Jeśli pacjent może brać preparaty doustne, on przepisywany „fenobarbital” tablet „Seduxen” lub „Chlorpromazine”.

Nie mniej skuteczne i neuroleptyki „klozapina”, „Żuk-lopentiksol” i „levomepromazina”. Jest bardzo ważne, aby monitorować ciśnienie krwi pacjenta, jak te narzędzia mogą spowodować jego upadek.

Pod względem somatycznym leczenie szpitalne wydatki pobudzenie i leki stosowane do znieczulenia ( „droperydol” i roztwór hydrksymaślanu sodu glukozy) z obowiązkowych kontroli oddechu i AD. I dla pacjentów w podeszłym wieku lub słabych wykorzystywane uspokajających „tiaprid”, „”, „Diazepam Midazolam”.

Stosowanie preparatów według typu psychozy

Zazwyczaj, pacjent może być wprowadzony ponownie obschesedativnye preparatów, ale po dalszej diagnozy, zatrzymanie dalszego mieszania będzie jest bezpośrednio zależny od jego rodzaju. Tak więc, gdy halucynacji, urojenia wzbudzenia wyznaczony „haloperidol” leki „” i, kiedy Stelazin maniakalno skutecznym środkiem „klopiksol” i „hydroksymaślan litu”. reaktywnej usunięto Drugs „chlorpromazyna”, „Tisercinum” lub „fenazepam” i katotonicheskoe podniecenie utwardza lek „Mazhepril”.

medycyna specjalistyczna połączyć z obschesedativnymi razie konieczności dostosowania dawki.

Kilka słów na zakończenie

Pobudzenie psychoruchowe może pojawić się w codziennych sytuacjach lub wystąpić na tle procesów patologicznych związanych z neurologii, chirurgii i traumatologii. Dlatego, aby wiedzieć, jak zatrzymać atak psychozy, bez powodowania szkód dla pacjenta w tym samym czasie, to jest bardzo ważne.

Jak wynika z tego, co zostało powiedziane w artykule, co najważniejsze podczas pierwszej pomocy – należy zebrać i spokój. Nie staraj się stosować fizycznego wpływu na pacjenta na własną rękę, a tym samym nie wykazuje agresji do niego. Pamiętaj, że ta osoba nie daje częściej świadomi tego, co robi, i co się dzieje – to tylko objawy jego stanu poważnego.