184 Shares 4695 views

Jak umieścić dźwięku „P” w domu? Artykulacja ćwiczenia dla dźwięku „P”

Wiadomym jest, że dźwięk „p” w języku rosyjskim jest jednym z najtrudniejszych. Wymaga to pewnej drgania i ruchy z aparatu wokalnego. Uczymy się mówić „p” do pięciu lat. Jeśli w tym wieku dziecko jest niemożliwe, aby poprawnie wymawia ten dźwięk, jest to poważny powód, by pomyśleć o wizycie u terapeuty mowy. Przyczyny mogą być różne. Jednak niektóre z nich mogą być rozpatrywane niezależnie. Jak umieścić dźwięku „P” w domu?


Jak sprawdzić?

Wszelkie korekty zaczyna diagnozy. Aby upewnić się, że nowe umiejętności mówienia dziecko opanowała prawdziwa i bez większego wysiłku, trzeba wydać mały test artykulacji. Obejmuje on próbkę głosu na wejściu fonem w różnych pozycjach. Pozwala to zrozumieć „p” wymowa dźwięku w każdym słowie powoduje trudności w dziecku. Oraz określenie, jaka część aparatu mowy wymagającego treningu.

Powstaje pytanie, w jaki sposób umieścić dziecko na dźwięk „p” jest osiągnięty w kilku etapach. Po pierwsze, trzeba to odosobniony wymowa sprawdzić. Pozwól dziecku trochę „porychit”. Potem trzeba wypróbować różne pozycje:

 • Początek słów: rak, rzeka, ręka, rysie.
 • Środek wyrazu, między samogłoskami: droga, drzewo, pirat, trener.
 • Średniej słowa po / przed spółgłoską / -tej: Chuck, ciągników obraz.
 • Koniec słowa: kucharz, jubilera, tygrysa.
 • Należy również wywodzi się dźwięku wymowy słowa, takie jak przegubu złożonego kamieniołomu, bariera, barykadą terrarium.

W zależności od opcji dla poprawnej wymowy i logopedii korekty występuje. Na przykład, jeśli dziecko nie może być izolowany ani wymowę „p” lub w słowach, konieczne jest, aby trzymać preparat dźwięku, a następnie zabezpieczyć go grać w połączeniu z innymi fonemów. Jeśli dźwięk wibruje wyłącznie w izolacji, ale w różnych pozycjach jest zniekształcony, konieczne jest, aby pracować na ustalenie jego wymowę.

Kiedy potrzebna korekta?

W praktyce, zaburzenia fizjologiczne są objawia się w różnych cech wymowy. Korekta fonem „p” jest wymagane w następujących przypadkach:

 • Gdy dźwięk pomijanie w ogóle (zamiast karawany wymawia ka_avay);
 • Gdy "p" jest zastąpiona fonemów "n" i "d" (Kalawao County, jaka);
 • Gdy zmiękczenie występuje dźwięk słowami, w którym przeciwnie, powinien mocno dźwięk (ryaduga, Rjukan);
 • W odniesieniu do francuskiej wymowy „r” Istnieje około 30 rodzajów naruszeń, mogą zidentyfikować ekspert.

przyczyny

Logicznie rzecz biorąc, nasuwa się pytanie, dlaczego istnieje taka różnica w dźwięku? Z punktu widzenia fizjologii ekspertów zidentyfikować kilka powodów:

Naruszenie mobilności narządów mowy. Wymowa słów z dźwiękiem „p” i języka ludzkich ustach zazwyczaj dokonać pewnych ruchów. W przypadku naruszenia tego nie dzieje lub będzie źle. Podstawowym zadaniem tutaj jest określenie wady.

Sprawdzić. Można to zrobić z dzieckiem, aby wykonać następujące ćwiczenia:

 • Przed lustrem, aby otworzyć i zamknąć usta „flopie” usta jak ryba. Następnie ciągnąc je słomy i rozciągają się w uśmiechu.
 • Wystają daleko wstecz i ukryć język.
 • Make up-dół, prawo-lewo część języka ogólnego (nie końcówki!).
 • Przemiennie zamknąć lewo, prawe oko. Jeśli będziemy postępować, gdy ruch szerokiego języka sprawia, że małe ruchy w prawo lub w lewo.

Pióro wiązać. To jest nieodłączną cechą, w którym mobilność język złamany. Przylega do dna jamy ustnej i stałej ostrym przodu.

Sprawdzić. Sprawdzić długość uzdę, można skorzystać z tej próbki: dziecko musi otworzyć usta, a jego język ciągnięty w dół z górnych zębów, a wydając dźwięku „e”. Jeśli ćwiczenie nie powiedzie, uzda określana skróceniu.

Naruszenie mowy słuchu. Niektóre dzieci mylić podobne brzmiące fonemów (dźwięków). Konsekwencją tego jest zła wymowa i opóźnienie rozwoju.

Sprawdzić. Jako diagnoza może zaoferować swoje dziecko, aby „złapać” dźwięk „p” w różnych słów, fonemów i kombinacjami fonemów: łapa, ramki, N, O, P, S, M, MA, op owski, UE, itp uznania .. „P” należy klaskać. Dzięki tej wielowariantowa może zrozumieć, gdzie zamieszanie.

Nieregularny oddech podczas mowy. Oddychanie jest podstawą brzmień akustycznych. Kiedy płytki oddech lub wydechu niespójną mowę można zaobserwować „połykanie” dźwięków lub grassirovanie (Burr). Ten ostatni punkt jest bardzo trudne do skorygowania.

ćwiczenia artykulacyjne

Każdy problem opisany powyżej jest indywidualna decyzja. Tak więc, z zaburzeniami mowy ruchliwość pomaga uporać się „P” ćwiczenia artykulacyjne dla dźwięku. Ma on na celu zmiennego napięcia i rozluźnienia mięśni języka. Po serii ćwiczeń w codziennym powtarzaniem daje widoczne rezultaty już po tygodniu. Jest to bardzo wygodny sposób wybrać rozwiązanie problemu, jak umieścić dźwięk „p” w domu.

ćwiczenia:

„Łopata”

Usta lekko otwarte, język spoczywa swobodnie na dolnej wardze. Top darmo poshlepyvaet według języka i jednocześnie wymówić dźwięku „So-So-So …”. Na koniec należy pozostawić do języka w miłej (początkowy) pozycji przez 10 sekund.

„Myj zęby”

Otwarte usta. końcówka do czyszczenia języka jest konieczne, aby przedstawić zewnętrzne zęby i wewnętrzną stroną w góra-dół i lewo-prawo na każdym zębie.

„paznokcie Hammer”

Otwarte usta. Końcówka Tongue „tapping” na podstawie górnych zębów koncie wynosi od 1 do 10.

„Malarz”

Otwarte usta. Wargi i szczęka martwych. Czubek języka, jak slajdy pędzla na górnym podniebieniu głębokości podstawy do zębów i plecy. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

krótkie wędzidełko

Artykulacja ćwiczenia dla dźwięku „P” i obejmuje ćwiczenia, aby rozciągnąć skróconego wędzidełka. Są one istotne w młodym wieku, pomaga rozciągnąć więzadła gnykowej, podczas gdy tkanka podatne na zmiany.

ćwiczenia:

„Koń”

Otwarte usta. Usta stały się w uśmiechu. Szersza część języka dociskana do górnego podniebienia i „pull” z niej następnie za pomocą kliknięcia. Upewnić się, że usta i dolna szczęka bezruchu.

„Grzyby”

Usta szeroko otwarte, język jest w pełni dociśnięty do górnego podniebienia. Następnie, podczas zamykania ust, to schodzi z nieba. To ćwiczenie towarzyszy pewnego rytmu oddychania. Wdychać przez nos – usta otwarte, wydech przez usta w czasie zamknięte.

„Akordeon”

Wykonywać podobny do poprzedniego. Dopiero teraz język jest przypięty do nieba z szeroko otwarte, a usta zamknięte. Powtórz ten ruch powinien być do 10 razy.

"Swing"

Otwarte usta. Usta stały się w uśmiechu. Szeroki częścią języka górnych zębów podnieść, a następnie obniżyć dno. Język nie jest zawężony, a jego wargi i szczęki nie poruszają.

Jeśli ćwiczenia są bezużyteczne lub wykrycia anomalii późno, bieganie, może zostać wyeliminowana tylko chirurgicznie, mała karbowanej części dotyczącej uzdę. Jest to szybka i bezpieczna procedura.

Ćwiczenia terapii mowy

Ćwiczenia mowy terapii dźwiękiem „r” jest przeznaczony również na rozwój aparatu mowy. Eksperci zalecają uzbrojenie w pewnych rytmów oddechowych. Oni pomogą usunąć równoległego naruszenie mobilności narządów mowy i mowy oddychanie. Te wszechstronne ćwiczenia obejmują:

 • Powtarzające wymowa dźwięków „E” i „t” na wydechu. Konieczne jest, aby upewnić się, że dźwięk był czysty (nie przez nos!).
 • sylaby wymowę "dy-dy", "ty-ty", "wy-ta", "dy-da", "dy-da-te", "Ci-ta-te".
 • Zabezpieczenie prawidłowej mowy niezależnej wydechowa mowy.

mowy słuchu

Wspólnym problemem w przypadku naruszenia mowy słuchu jest zastąpienie fonemów „P” „L”. Dlatego też, gdy przeprowadzenie lekcji w domu brzmi „R” powinny być zmieniane w słowach z dźwiękiem „L” w tych samych pozycjach (początek, środek i koniec wyrazu). Dziecko musi nauczyć się odróżniać słysząc te fonemy.

Są słowa: ręka, farby, miasto, mleko, komar, kreda. Po recytacji dziecka musi oddzielić dźwięk „P” podnieść rękę. W tym przypadku słowo to nie ma potrzeby powtarzać.

Jak widać, rozwiązanie problemu, jak umieścić dźwięk „p” w domu, wymaga dużej pomysłowości. Strumień test może przeplatać się z kluczowych i obcych dźwięków (z wyjątkiem dla „n” i „p”) i wymowę fonemów problematyczne w połączeniu z spółgłosek (Ramka laurowym i Rout m. G). Mowy ćwiczenia terapię dźwięk „p” dotyczy preparatu fonemu w złożonych kombinacji:

DR

Pierwszy długi Wymowa „d”. Język zdaje się płynąć wymowa występuje na wydechu. Następnie przykłada do fonemu wibrującym „p”: walka, przyjaźń, drzewa. Podobna ćwiczenia mogą być wykonane z kombinacji fonem „t”: praca, wózek, włoka.

Z-R

Najpierw przychodzi długą wymowę „Z” ( „komar brzęczenie”). W tym względzie czubka języka górnych zębów. Następnie przesuwa się szybko na pagórki niebo w zębach ( „Midge była zimna i drżą”). Po treningu można połączyć słowa z kombinacji wzroku, uczeń, cześć.

pomoc mechaniczna

Dla tych ćwiczeń trzeba łyżeczkę, wacika lub smoczka. Główną rzeczą, przedmiotem powinny być czyste, bez ostrych krawędzi. Dopóki dziecko jest długi wypowiada dźwięku „s” lub „d” (szczęka), dorosły prowadzi przedmiot pod język z boku na bok. W tym przypadku należy wystąpić oscylacje. W wyniku takich manipulacji na dziecko wyraźnie słychać dudnienie dźwięk „p”.

ustalenie

Wszystko Audio produkcja „p” u dziecka występuje przez pewien algorytm: poszczególnych głosek, sylab, wyrazów. Po opanowaniu tej części można przejść do obliczania wyrażeń i zdań z obrazów. To „p” ustalanie dźwięku. Trudniejszy etap to nauka chistogovorok, twistery języka, wierszy i piosenek. W tym przypadku można użyć specjalnego literaturę, gry logopedyczne. Taki materiał paszowy rozpalać tylko zainteresowanie dziecka w zatrudnieniu i mają pozytywny wpływ na wyniki.

rada

Dowiedzieć się, jak umieścić „P” dźwięk w domu, nie jest łatwe. Wymaga to cierpliwości, ścisłe przestrzeganie instrukcji i codziennych czynności. Jednak czasami są naruszenia nie tylko fizjologiczne, i potrzebuje pomocy neuropsycholog. Jeśli dźwięk terapeuta „p” jest korygowane przez ćwiczenia i gry, zadanie staje się neuropsychologa studiowania procesów zachodzących w mózgu oraz ich związek z problemem mowy. Wraz z wiekiem złe wymawianie z wibrującym fonem staje się normą. I naprawić „zły nawyk” bez specjalisty opieki staje się coraz bardziej skomplikowane. Dlatego też eksperci zalecają zwrócić uwagę na mowę dziecka już pięć lat.

Co dorosły?

Jak umieścić dziecko brzmi „p” – od dawna dobrze studiował problem. Ale co z dorosłymi? czy korekcji mowy w tym przypadku jest to możliwe? Po części tak. Ale istnieje wiele pułapek. Przede wszystkim, osoba dorosła powinna rozpoznać usterkę i rozpocząć korektę. Wizyta logopedy nie zawsze jest konieczne, chociaż możliwe jest, aby skonsultować się w celu spowodowania zostało jasno określone (jeśli jest znany) i podniósł zestaw ćwiczeń. Dla dorosłych jest inna pod względem złożoności. Zawiera ćwiczenia artykulacyjne z oddychaniem, ale bez pomocy mechanicznej, a także specjalnie wybranych tekstów do czytania na głos i śpiew.