497 Shares 7347 views

Nokia Asha 309: specyfikacje i recenzje

Telefony firmy fińskiej zawsze były niezawodne, funkcjonalne i atrakcyjne. Nokia Asha 309 to niedrogi praktyczny model telefonu, który kosztuje 4000 rubli i konkuruje z smartfonami na Androidzie. Stopniowo znikną zwykłe telefony komórkowe, olbrzymy na rynku gadżetów od dawna mają na celu udostępnienie urządzeń typu "Android". Co może zaskoczyć współczesnego użytkownika Nokia Asha 309?


Zawartość opakowania

Urządzenie jest dostarczane w standardowym pudełku firmy Nokia. Ma tylko logo i specyfikacje techniczne producenta. Wewnątrz, z wyjątkiem telefonu, jest ładowarka, bateria, zestaw słuchawkowy, kabel micro-USB i karta pamięci 2 GB. Pomimo budżetu materiały opakowaniowe są dość drogie i dobrze wyglądają. Paczka nie jest najważniejsza, więc pójdźmy dalej.

Wygląd

Na sprzedaż Nokia Asha 309 w dwóch kolorach: czarno-biała. Niezależnie od wyboru ramka wokół ekranu będzie ciemna. Telefon jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, przyciski wykonane są z metalu. Projekt urządzenia jest podobny do poprzednich modeli linii, co nie jest zaskakujące. Wymiary Nokia Asha 309 są nieco większe niż "starszych braci", ale wzrost ten nie może być nazwany krytycznym. Słuchawka leży dobrze w dłoni, wygodna w obsłudze i z jednej strony.

Prawie cała przednia strona zajmuje ekran dotykowy. Na górze znajduje się głośnik, przednia kamera i czujniki, których nie zobaczysz. Na obwodzie jest srebrna rama. Na dole są dwa mechaniczne przyciski.

Górny koniec jest zajmowany przez złącze ładowania, port microSD i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Telefon Nokia Asha 309 obsługuje karty pamięci. Wejście jest po lewej stronie, a także otwór na zamocowanie paska. Po lewej stronie – przycisk blokady ekranu i regulacja głośności. Klucze są lekko wypukłe nad korpusem.

Tylna okładka jest dwuwarstwowa, co wygląda całkiem ciekawie. Nie odbiera odcisków palców i zarysowań. Na górze znajduje się aparat fotograficzny, tuż poniżej – logo firmy. Głośnik znajduje się w prawym dolnym rogu. Osłona Nokia Asha 309 (oprogramowanie wbudowane w telefonie znajduje się na oficjalnej stronie internetowej) jest usuwana za pomocą niewielkiego pogłębiania. Nawiasem mówiąc, jest całkiem szczupły, nie gra i nie wisi. Poniżej znajduje się bateria i standardowa taca na kartę SIM.

Konstrukcja telefonu jest przede wszystkim tak wygodna, jak to możliwe. Wszystkie szczegóły są doskonale dopasowane, nie ma ogromnych luk. Ogólnie wygląd jest w pełni zgodny z ceną.

Ekran

Ekran 3-calowy stał się główną cechą Nokia Asha 309. Opinie użytkowników wskazują na dobrą czułość czujnika i doskonałe odwzorowanie kolorów. Rozdzielczość to 240 x 400 pikseli. Ten pojemnościowy wyświetlacz sprawia, że model jest bardziej interesujący niż poprzedni w linii Asha. Ekran jest ładny w użyciu, interfejs działa płynnie. Jasność jest na dostatecznym poziomie, gdy zmienia się kąt widzenia, zanika i zniekształca obraz nie występuje. W tym miejscu nie ma automatycznej regulacji jasności.

Aparat fotograficzny

Prosta kamera 2 MP jest zainstalowana. Ostrość jest stała. Istnieje możliwość fotografowania w trybach portretu i krajobrazu. Istnieje kilka przycisków służących do regulacji i przełączania opcji fotografowania. Istnieje wiele trybów, które pozwalają na bardziej oryginalne zdjęcia. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia to 1600 x 1200 pikseli. Aparat jest łatwy w obsłudze i wykonuje zdjęcia o średniej jakości. Film jest nagrany w niewielkiej rozdzielczości 176 x 144 pikseli. Uchwycony materiał jest przechowywany w pamięci telefonu lub na karcie pamięci. Może być przenoszony na komputer osobisty za pośrednictwem mikro-USB.

Komunikacja

Nie pozostaj bez komunikacji Nokia Asha 309. Charakterystyka obsługiwanych sieci – GSM 900/1800. Wbudowany Bluetooth 2.1, który posiada profil A2DP, który umożliwia podłączenie bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Jest też bezprzewodowy dostęp do Internetu, który działa stabilnie nawet przy słabym sygnale.

Interfejs

Podstawą telefonu jest recyklingowy system operacyjny serii 40. Na ekranie blokady wyświetlane są godziny i powiadomienia o nieoczekiwanych zdarzeniach. Aby odblokować, użyj gestu palcem od lewej do prawej i odwrotnie. Na pulpicie znajdują się informacje o stanie sieci, czasie, dniu, wybranym profilu, poziomie naładowania baterii. Istnieją również ikony dostępu do książki telefonicznej i innych skrótów do aplikacji. Ustawienia umożliwiają wybór ikon, które będą wyświetlane na ekranie głównym.

Przejścia między oknami menu są wykonywane płynnie. Można ustawić skórki i zmienić obraz główny. Okno powiadomienia zawsze otwiera się szybko, gdzie można uzyskać dostęp do zarządzania Wi-Fi i przesyłania danych.

Książka telefoniczna

Pamięć mobilna może zawierać do 2000 numerów. Wyszukiwanie kontaktów, wprowadzając pierwsze litery nazwy w specjalnej linii. Nawiasem mówiąc, według nazwy wyszukiwania nie jest wykonywane. Nie ma problemu z kopiowaniem kontaktów na karcie SIM i vice versa. Istnieje możliwość dostosowania formatu wyświetlania. Jeden kontakt może mieć kilka numerów, e-mail, określoną melodię, a także określić daty urodzin. Długość linii nie może przekraczać 50 znaków.

Posty

Przyjęte SMS są pogrupowane w listy poziome. Tutaj możesz usunąć niepotrzebne, zapisać wersje robocze, a także scalić wiadomości w dialogach. Zestaw jest wykonywany w zwykły sposób, do wysyłania kontaktu jest wybierany z książki telefonicznej lub ręcznie. W wiadomości możesz dołączyć obraz, klip wideo lub notatkę.

Klawiatura jest przedstawiona w dwóch formach: QWERTY i opcja, w której na każdym kluczu znajduje się kilka symboli. Pisanie jest wystarczająco szybkie, pomimo niewielkiej przekątnej.

Autonomia

Akumulator o pojemności 1110 mAh. Telefon ma wystarczające problemy przez 5 dni przy przeciętnym obciążeniu. W trybie rozmowy Nokia Asha 309 może wytrzymać 17 godzin, odtwarzacz – 54 godziny. Jeśli używasz krótkich połączeń, pełne ładowanie wystarcza na więcej niż tydzień.

Wynik

Telefon okazał się funkcjonalny i wygodny. Wystarczający poziom głośności i dobre wibracje nie pozwalają pomijać połączeń przychodzących. Dzięki autonomii telefon jest znacznie lepszy od wielu konkurentów w tej kategorii.

Plusy:

  • Atrakcyjny wygląd;
  • Wysoka jakość wyświetlacza;
  • Dobra autonomia;
  • Niski koszt.

Wady:

  • Aparat fotografuje zdjęcia o niskiej jakości;
  • Brak 3G.

Telefon będzie dobrym wyborem dla tych, którzy nie chcą kupować urządzenia w "Androidzie".